V jihočeském Písku se někteří obyvatelé rozhodli zaútočit na vlajky svého města. Pravděpodobně proto, že je pokládali za ukrajinské. Obě jsou totiž tvořeny dvěma pruhy, modrým a žlutým. To zřejmě neznámým vandalům stačilo jako důvod, aby městské vlajky vyvěšené u příležitosti oslav Dne vítězství servali, zmuchlali a zahodili.
Během oslav 87. výročí osvobození Československa, 8. května, se ve městě Písek strhávaly a ničily vlajky vyvěšené právě při této slavnostní příležitosti. K politováníhodným incidentům došlo u památníku 4. obrněné divize americké armády před základní školou T. G. Masaryka a u památníku setkání obou spojeneckých armád u píseckého zemského hřebčince.
Kromě jedné české a jedné sovětské vlajky, která skončila poškozená, skončily na zemi také vlajky v barvách města: modré a žluté. Nejspíš proto, že si je vandalové zmýlili s ukrajinskými. „Bez ohledu na to ale není možné, aby se lidé něčeho takového dopouštěli,“ řekl deníku Budějcká drbna písecký místostarosta Josef Soumar (Piráti), který situaci aktuálně řešil. Dodal, že na místě došlo k nápravě a věc se řeší jako přestupek.
Na písecké radnici před časem visela vedle české státní vlajky skutečně i vlajka ukrajinská jako výraz podpory spřáteleného státu napadeného ruským agresorem. Nějakou dobu už tam ale nevisí a na průčelí radnice ji nahradila vlajka městská. Výměny si ale někteří lidé nepovšimli a opakovaně si stěžovali, že státní symbol Ukrajiny ve svém městě mít nechtějí.
Na sociálních sítích se aktuálně objevila například žádost písecké občanky, zda by město nemohlo vlajku nějak změnit, třeba do ní přidat „erb či cokoli“, aby už si je lidé nemohli plést. Jiní zase vandaly omlouvají s odůvodněním, že „lidi už jsou na modrou a žlutou alergičtí“, takže se jim prý nelze divit a pro ničení vlajek je podle nich třeba mít pochopení.
Na oficiálních webových stránkách města se uvádí: „Vlajku města Písku vytvořil August Sedláček, odvozením ze znaku města, a to z barev zlatého půlměsíce a hvězd na modrém nebi. Vlajka se poprvé objevila 9. června 1901 při městské slavnosti. Vlajka města Písku je tvořena dvěma stejnými pruhy, z nichž horní je žlutý a dolní je modrý. Při svislém použití je žlutý pruh umístěn vlevo.“ Sedláček byl historik, genealog a heraldik žijící na počátku 20. století. Vlajka, kterou pro Písek navrhl, se na veřejnosti poprvé objevila při městských slavnostech 9. června 1901. Státní vlajka Ukrajiny má oproti ní žlutý pruh dole, takže při svislém vyvěšení je vpravo.
Přes všechna vysvětlení a vyjádření radnice však někteří občané stále trvají na svém. „Protože dop*dele, co vyvěšují cizí standarty?? Za to by se mělo soudit!!!!“ míní například pan Jakub Perner v diskuzi ve facebookové skupině Město Písek. Stejného názoru je tamtéž i pan Jiří Černý: „Ty ukrajinský hadry tam nemají co dělat, osvobodili nás Rusové.“