Britský princ Charles dnes poprvé zahájil nové zasedací období parlamentu přednesem legislativního programu vlády. Prioritou kabinetu premiéra Borise Johnsona bude posílení ekonomiky, pomoc s rostoucími životními náklady a co největší využití svobod plynoucích z odchodu Británie z Evropské unie. Informovala o tom agentura Reuters.
V tradičním královnině projevu, který kvůli zdravotní indispozici 96leté panovnice Alžběty II. poprvé po 59 letech nepřečetla ona, ale její syn Charles, premiér Johnson poslancům obou komor britského parlamentu sdělil, že jeho kabinet splní sliby, které přinesly konzervativcům vítězství ve volbách z roku 2019.
„Prioritou vlády Jejího Veličenstva je růst a posílení ekonomiky a pomoc při snižování životních nákladů rodin. Vláda Jejího Veličenstva vyrovná příležitosti ve všech částech země a podpoří více lidí v tom, aby si našli zaměstnání,“ stálo ve vládním textu přečteném následníkem trůnu. Hospodářský růst hodlá vláda podpořit „odpovědným přístupem k veřejným financím, snižováním dluhu a zároveň reformou a snižováním daní“.
Vláda představila celkem 38 návrhů zákonů, včetně opatření na oživení britských hlavních ulic, boje proti praní peněz či zatraktivnění Londýna pro globální investory po odchodu země z Evropské unie.
Johnson a jeho vláda se snaží upřít pozornost k tomu, co nazývají „skutečnými problémy“ lidí, a odvrátit ji od skandálů s porušováním covidových opatření v premiérově rezidenci, připomíná Reuters.
V době klesajících preferencí Konzervativní strany je vláda také pod tlakem, aby řešila rostoucí krizi životních nákladů. Program vlády ovšem nenabídl žádná konkrétní opatření, která by lidem poskytla pomoc s placením rostoucích účtů. Britská centrální banka minulý týden uvedla, že Británii hrozí recese a inflace vyšší než deset procent.
Johnsonovi konzervativci v místních volbách z minulého týdne utrpěli citelnou porážku. Úbytek voličů především v jižní Anglii analytici přičítají zejména skandálům a stoupajícím životním nákladům. Některé členy jeho strany to přimělo vyzvat Johnsona, aby konzervativce nasměroval zpět k tradičnějšímu programu, jako je snižování daní.