Budoucí ministr financí Ivan Pilný (ANO) je velkým příznivcem EET. Bránil se dokonce i možnosti, že by z povinnosti byli vyňati alespoň ti živnostníci, kteří si danou činností pouze přivydělávají a nemusejí platit zálohy na sociální pojištění.
Nutno dodat, že s tímto nápadem přišli čistě populisticky lidovci. Jak víme, že čistě populisticky? Protože na problémy s EET zejména pro ty nejmenší opakovaně upozorňovala část opozice. Projednávání přitom ve sněmovně trvalo dostatečně dlouho, jak uznala i vláda, která si na zdlouhavost rozpravy dokonce stěžovala a nakonec ji utnula (možná protiústavně, ale to bude ještě posuzovat ústavní soud). Přesto přišli lidovci s nápadem až poté, co sami pro nejtvrdší podobu zákona hlasovali.
S příchodem nového ministra však může přijít úplný obrat v metodice EET. Končící ministr Andrej Babiš totiž tvrdil, že se on-line zasílání informací o našich nákupech na „jeho“ centrálu vztahuje k okamžiku, kdy nákup zaplatíte. Tedy že se týká příjmů (vybraných). S takovým zmatením pojmů však od počátku nesouhlasili odborníci sdružení ve Svazu účetních nebo třeba Asociace podnikatelů a manažerů. Podle jejich názoru se totiž zákon o evidenci tržeb vztahuje na tržby, nikoli na příjmy.
Tržbou se přitom myslí okamžik, od kterého si obchodník, instalatér či kadeřník peníze zaslouží. Třeba proto, že předal zákazníkovi zboží nebo řádně vykonal služby, které si přála paní, která si živnostníka kvůli kapajícímu kohoutku zavolala. Není důležité, kdy za to zákazník zaplatí, čili kdy nastane příjem.
Podle výkladu Babiše a jeho lidí musí být zasílán na „Babišovu“ centrálu údaj o každém jednotlivém zaplacení. Zároveň musí být pokaždé samozřejmě vydán i nově vymyšlený typ účtenky. Když tedy platíte zálohy, musí být podle Babiše každá evidována. Když naopak splácíte dluhy za již převzaté zboží, opět musí být každá splátka zaznamenána. Alespoň pokud poslechnete společný (nebo náhodou zcela shodný) výklad ministerstva financí a finanční správy.
Kde je původ tohoto zmatení pojmů? Babiš má sice ekonomické vzdělání, ale není si jako rodilý Slovák příliš jistý v českých pojmech, natož v české účetní a právní terminologii. Jak však zjistilo FORUM 24, tržby s příjmy si opakovaně spletla jeho náměstkyně Alena Schillerová, která měla poslední fáze přijímání a následný rozjezd EET na starosti.
Co tedy v současnosti on-line evidují obchody, hospody či autokempy? Podnikatelé, kteří respektují výklad zákona podle finanční správy, evidují nákupy (nejpozději) při přijetí peněz. Všichni ostatní, kteří souhlasí s názorem Svazu účetních, evidují předání zboží či poskytnutí služby (nebo třeba zápis do katastru nemovitostí apod.). Problém je, že zaklínání se názorem účetních nemusí uspět při kontrole z finančního úřadu a ne každý podnikatel se pak chce zdlouhavě odvolávat, či dokonce soudit.