Už přes dva roky se táhne vyšetřování případu premiérova syna, Andreje Babiše mladšího. Pražští kriminalisté se ještě pořád zabývají jeho výroky, že ho jeho takzvaný ošetřovatel a manžel jeho tehdejší ošetřující lékařky Dity Protopopové Petr Protopopov v roce 2017 odvlekl na Ruskem okupovaný Krym. Přes tuto dlouhou dobu se zatím nevyšetřilo nic. Andrej Babiš junior se teď ozval serveru Neovlivní.cz.
Server Neovlivní.cz dnes přinesl aktuální informaci: „Poté, co za ním po zveřejnění reportáže do Švýcarska na otočku přicestoval otec–premiér, Andrej Babiš mladší se na šestadvacet měsíců odmlčel. Nyní se opět ozval. Redakci Neovlivní.cz sdělil, že se má dobře. A poděkoval za původní reportáž, díky níž se cítí podle svých slov v bezpečí. Redakce nyní kvůli koronavirové epidemii komunikovala s Andrejem Babišem mladším online cestou… Andrej Babiš mladší zodpověděl několik otázek, k jejichž zveřejnění dal výslovný souhlas. ‚Dávám vám touhle zprávou povolení to vydat,‘ napsal.
Neovlivní: Můžete potvrdit, že všechno, co jste nám tehdy řekl na skrytou kameru, byla pravda a necítil jste se pod žádným nátlakem, když jste to říkal?
Necítil jsem se pod tlakem. Naopak se mi ulevilo, že jsem to mohl někomu říct. Můžu potvrdit, že jsem byl během našeho skrytého rozhovoru upřímný.
Neovlivní: Kdy jste se naposledy viděl s otcem?
Když přišel kvůli svým osobním zájmům za mnou sem do Švýcarska.
Neovlivní: Proč jste zatím nevypovídal v kauze Krym a Protopopov?
Protože nemám zájem.
Neovlivní: Jak se vám daří?
Dobře.
Neovlivní: Co celé dny děláte?
Nudím se.“
Podle policie je problém s průtahy v tom v tom, že se Babiše juniora dosud nepodařilo vyslechnout. Také se změnil vyšetřovatel případu, jak zjistil server iRozhlas.cz.
„Andrej Babiš mladší byl jednou z osob vyšetřovaných, respektive trestně stíhaných v takzvané kauze Čapí hnízdo. Do této kauzy byl zapojen nejpozději od konce roku 2007. V tom roce společnost ZZN AGRO Pelhřimov, která vlastnila farmu Čapí hnízdo, spadala pod holding Agrofert a v jejímž předsednictvu byl i Jaroslav Faltýnek, vydala akcie na doručitele (jméno vlastníka nebylo zapsáno do žádného rejstříku a majetková struktura tak nebyla zřejmá), z nichž čtvrtinu měl získat Andrej Babiš mladší. Další čtvrtinu měla obdržet jeho sestra Adriana Bobeková a zbylou polovinu současná manželka jejich otce Monika Babišová. Dne 16. února 2008 pak měl spolu s ostatními dvěma spoluvlastníky podepsat transakci, jíž se novým spolumajitelem měl stát bratr Moniky Babišové Martin Herodes, který pak převzal celý podíl své sestry a po jedné pětině z podílů Babiše mladšího a Adriany Bobekové. V únoru 2008 také firma poprvé požádala o dotace a získala celkem 54 milionů korun. Když v roce 2014 vypršela pětiletá lhůta pro kontrolu plnění podmínek dotace, společnost se prostřednictvím firmy IMOBA a jejího jediného vlastníka SynBiol vrátila do holdingu Agrofert. Kvůli podezření z dotačního podvodu začala Andreje Babiše mladšího a další osoby včetně jeho otce vyšetřovat a později stíhat Policie ČR.“ (cs.wikipedia.org)
V září 2019 bylo Městským státním zastupitelstvím v Praze stíhání proti všem obviněným včetně Babiše mladšího zastaveno. Podle zdůvodnění tohoto rozhodnutí farma v době podání žádosti splňovala podmínky dotace, tudíž k žádnému protiprávnímu jednání nedošlo.
Babiš junior žije ve Švýcarsku. „V současné době se stále čeká na výsledky dožádání do ciziny. A pokud jde o mého klienta: že by bylo nařízeno jeho podání vysvětlení, to není. Nemám o tom žádné zprávy,“ sdělil iRozhlasu.cz jeho obhájce Petr Topinka.
Server iRozhlas píše: „Česká policie totiž zkraje roku 2019, kdy se případem začala zabývat, požádala o pomoc švýcarské úřady. Tamní vyšetřovatelé měli za úkol Babiše mladšího kvůli údajnému zavlečení na Krym vyslechnout. Ovšem za podmínky, že to jeho zdravotní stav umožní, jak upozorňuje Topinka. ‚Je tam samozřejmě pořád otázka jeho zdravotního stavu. V žádosti o mezinárodní pomoc byl tento předpoklad, že se to uskuteční, jenom bude-li to možné. Tak nevím, co tam probíhá. A zřejmě to neví ani můj klient, protože mi nic takového nesdělil,‘ pokračoval Topinka.“
Mezitím dostal případ na starost nový vyšetřovatel, ale na tom prý není nic zvláštního, tvrdí šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.
Kolem tohoto případu je ale zvláštní všechno, jako kolem všeho, kde se objevuje premiérovo jméno. To se pořád vyšetřuje, došetřuje, nastávají pauzy a roky plynou. Až by někoho mohlo napadnout, že kdyby se místo Babiše vyšetřoval nějaký obyčejný čičmunda z lidu, nikdo by se s tím tak nepáral. Případ „přemístění“ Babiše juniora na Krym ve společnosti osoby, která od pohledu nepůsobí zrovna terapeuticky, se znovu otevřel až díky novinářům. (Pozoruhodný Protopopov tvrdil, že Babišovi mladšímu na Krymu našel přítelkyni a po hádce oba zanechal ve městě Krivoj Rog na východní Ukrajině. Zvláštní průvodce a ošetřovatel.) Kdyby Seznam Zprávy nevyslal novináře do Švýcarska, kde se jim povedlo juniora najít a mluvit s ním (čehož policie nějak nebyla schopna), nedělo by se nic.
„Zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli stíhání Čapího hnízda,“ řekl tehdy reportérům Seznamu Zprávy junior o Protopopovovi. Babiš mladší totiž v té době patřil k obžalovaným v kauze Čapí hnízdo. Pak premiér záhy vyhlásil, že jeho syn trpí schizofrenií, zajel si s ním do Švýcarska „zahrát šachy“ a od té doby je syn nedostupný a odmlčel se. Přitom policii na odvlečení na Krym upozornil původně e-mailem sám junior, jenže ta se tomu dál nevěnovala. Babiš jr. policii psal, že se zdržuje u ukrajinské přítelkyně a že jej čeká „nedobrovolný psychiatrický zákrok“. Nikdo se nenamáhal ho vyslechnout. Kriminalisté pak po vypuknutí kauzy dostali jen kázeňské tresty. Svoji výpověď o kauze Čapí hnízdo a cestě na Krym Babiš mladší opakoval v několika e-mailech novinářům Sabině Slonkové a Jiřímu Kubíkovi. O výrocích svého otce psal, že je to „lež“, a projevil ochotu vypovídat na policii. Taky napsal: „Matka na mě začíná dělat tlak, protože můj otec určitě dělá tlak na ni prostřednictvím SMS.“
V normální zemi by se člověk, kolem kterého se dějí tak divné věci jako kolem Andreje Babiše, premiérem vůbec nestal. A když už by se jím stal, tak by skončil. Ale u nás ne. Protože nejsme normální země. V čele vlády stojí agent někdejší komunistické Státní bezpečnosti, trestně stíhaná osoba, která svého syna nechá dopravit ve společnosti podivného člověka na Ruskem okupovaný Krym, a neděje se nic. Důvěra ve spravedlnost a právní stát je pak pochopitelně u nás mizivá.