Každý rok mají na svědomí více než 700 000 lidských životů po celém světě. Nyní ale mohou být ještě nebezpečnější. Řeč je o jednom z druhů komárů, který podle vědců zmutoval a stal se odolný vůči insekticidům. Největší problémy aktuálně tito živočichové způsobují v Tanzánii.
Vědci z University of Glasgow a Ifakara Health Institute v Tanzánii varují před zmutovanými komáry rodu Anopheles funestus, kteří mohou výrazně narušit boj s malárií. Jejich genetická mutace je zřejmě následkem obranného mechanismu proti zakázaným pesticidům DDT.
„Vznik nových mechanismů rezistence by mohl ohrozit desetiletí pokroku dosaženého při snižování přenosu malárie a s ní související úmrtnosti,“ řekl podle deníku Daily Mail hlavní autor výzkumu Joel Odero, který je doktorandem na univerzitě v Glasgow.
Malárii podlehne každý rok přes 700 000 lidí, a to zejména v Africe. Komáři z druhu Anopheles funestus jsou však nyní odolní proti chemickým přípravkům na jejich hubení, a proto patří mezi hlavní přenašeče malárie ve východní a jižní Africe.
Lidé se zde proti komárům brání zejména pomocí moskytiér, přesto však hrají chemické přípravky v kontrole počtu komárů a prevenci proti šíření malárie stále významnou roli. Když však vědci odebrali vzorky komárů z deseti oblastí po celé Tanzánii, zjistili, že některé populace si dokázaly vyvinout rezistenci vůči insekticidům.
Zejména komáři odebraní z oblasti Morogoro na východě země prý po vystavení DDT zahynuli pouze v 68 procentech případů. U ostatních druhů komárů byla úmrtnost 100 procent.
„Náš objev vzbuzuje obavy o účinnosti současných metod kontroly malárie, které do značné míry spoléhají na insekticidy. Pochopení vývoje rezistence na insekticidy je klíčem k boji proti malárii, nemoci, která ročně zabije stovky tisíc lidí, většinou v Africe,“ vysvětloval Odero.
Na celém výzkumu je minimálně zajímavé, že komáři získávají odolnost proti DDT, jehož používání je od roku 2008 v Tanzánii zakázané. DDT bylo celosvětově kvůli hubení hmyzu používáno. V letech 1946 až 1962 bylo například ve Spojených státech amerických rozprášeno 1,34 miliardy tun této chemikálie. Později se však ukázalo, že používání DDT souvisí s některými druhy rakoviny a dalšími zdravotními problémy. Na základě toho zakázalo mnoho zemí po celém světě od 70. let 20. století DDT používat.