Ruská armáda od začátku plné invaze na Ukrajinu ztratila podle pravidelného hlášení britské rozvědky zhruba 200 tisíc vojáků. Značná část z těchto ztrát ale nebyla způsobená bojem. Jedním z důvodů je podle Britů alkohol, který vojáci na frontě konzumují. Mezi další příčiny řadí špatný nácvik zacházení se zbraněmi a dopravní nehody.
Například minulé pondělí podle britské rozvědky informoval ruský zpravodajský účet na sociální síti Telegram o extrémně vysokém počtu incidentů, trestných činů a úmrtí spojených s konzumací alkoholu mezi nasazenými ruskými vojáky. „Pití alkoholu je rozšířeno ve velké části ruské společnosti a bylo dlouho považováno za mlčky přijímanou součást vojenského života, a to i v bojových operacích,“ píše rozvědka ve svém pravidelném hlášení.
Mezi další hlavní příčiny nebojových ztrát řadí i špatný nácvik zacházení se zbraněmi, dopravní nehody a zranění kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám, například podchlazení. „Ruští velitelé pravděpodobně považují všudypřítomné zneužívání alkoholu za zvláště škodlivé pro bojovou efektivitu,“ dodávají britské tajné služby.
Podle amerického Institutu pro studium války ruské, ukrajinské a západní zdroje v sobotu konstatovaly, že ruská zimní ofenziva nedosáhla cílů Kremlu – obsazení administrativních hranic Doněcké a Luhanské oblasti do konce března.
ISW ve svém pravidelném hlášení o průběhu války na Ukrajině popisuje spekulace, podle kterých Rusko po neúspěšné zimní ofenzívě možná brzy změní své vrchní vojenské velení. Ruské síly v posledních dnech provedly omezené pozemní útoky podél měst Svatove a Kreminna. Nedosáhly ale žádných potvrzených úspěchů v Bachmutu nebo jeho okolí.
Ruští vojenští blogeři jsou podle ISW zklamáni, že v průběhu zimy nedošlo k žádným rozhodujícím bitvám, a prohlásili, že Rusko nebude schopno pokračovat v rozsáhlé útočné operaci, pokud nebude schopno v nadcházejících týdnech zajistit města Bachmut a Avdijivka. Institut ale již dlouho považoval ruskou zimní ofenzívu za nepravděpodobnou vzhledem k přetrvávajícím selháním ruského velení, které nepochopilo časové a prostorové vztahy spojené s takovou ofenzivou.
ISW se také domnívá, že Rusku bude chybět bojová síla na více než jednu velkou útočnou operaci v Doněcké a Luhanské oblasti a že probíhající náborové kampaně v Rusku a na okupovaných ukrajinských územích mohou naznačovat, že se Rusko připravuje na nedostatek záloh.