Ani inteligence, schopnosti, kulturní rozhled a zkušenosti nakonec nemusí zabránit smutným koncům. Zakladatel a bývalý ředitel televize Nova Vladimír Železný je toho příkladem. Na webu Petra Hájka (12. 3.) ze sebe vydal myšlenky, které připomínají spíše názory alternativně inteligentního voliče Tomia Okamury. Je to ještě horší než tragické. Je to směšné.
Vladimír Železný na stránkách Protiproudu nejdřív hodnotí dnešní postavení televize a konstatuje, že „televize dnes musí přijmout roli doplňkového média“. To je zřejmě pravda. V době internetu to napadlo víc lidí. Jenže pak začíná vyvozovat své „světonázorové“ ideje, a to už je skutečně perlomet.
„To je po letech absolutní dominance pro dosavadní vládce nejen veřejnoprávních médií samozřejmě velmi těžká představa. Že teprve kombinace internetu a televize vytvoří hybridní dvojče, které opět bude neporazitelné.“
Kdy to nastane? Železný sděluje: „To záleží na tom, dokdy budou mít sílu všechny ty směry takzvaně liberální, které kladou hlavně důraz na veřejnou službu, protože ji ovládají. Nejen u nás. Čili vše záleží na tom, kdy některá země bude mít odvahu zbavit se veřejné televize.“
Ta je podle Železného „fosilie“ a udržuje se za „neuvěřitelné peníze daňových poplatníků“.
Přejde pak k terminologii, která není myslícího člověka důstojná: „Když pozoruji hysterické scény kolem ČT, jak si ji Kavárna brání, protože za peníze všech má k dispozici svůj neformálně privatizovaný mocný mediální nástroj, jak šílí, když někdo jen vysloví, že veřejnoprávní televize nemusí nutně už existovat, tak to asi hned tak nebude…“
A pochvaluje si, jak na to jdou jinde, takže tušíme, jak by to podle něj mělo vypadat, až se držitelé moci osmělí: „Podívejte se, jak teď po brexitu dělá britská vláda ostré kroky proti oné slavné veřejnoprávní BBC, modle našich Kavčích hor. Protože nejen premiér Johnson si uvědomuje, že právě tato instituce spoluzpůsobila to strašné období mezi referendem a definitivním odchodem Británie z EU. Byla to právě BBC, která místo aby reflektovala většinový názor veřejnosti vyjádřený v referendu, snažila se vyvolat pravý opak.“
Co na tom, že „většinový názor“ byl už v referendu prakticky přesně půl na půl a že referendum bylo ovlivněno prokázaným (a nakonec i aktéry přiznaným) lhaním. A co na tom, že podle průzkumů by se pak většina lidí poté, co prokoukli, rozhodla hlasovat proti brexitu. Ano, to je problém referenda, že když lidé změní názor, už nemají šanci se podle toho zařídit. Takže stačí zmanipulovat jedno hlasování a je vymalováno. To není nějaký názor, na to všechno jsou čísla. Jenže koho by na ulhaném Protiproudu vedeném blouznivým manipulantem Hájkem zajímala nějaká fakta.
Železný pokračuje jazykem proslulého sprosťáčka z Hradu Ovčáčka: „Především se podařilo, aby generace narozené někdy kolem přelomu tisíciletí uvěřily, že východiskem je pro ně takzvaný liberalismus.“
A pak bývalý ředitel odhalil čtyři hlavní viníky: „Na prvním místě jsou to žurnalisté. To jsou z povahy věci většinově levicoví liberálové. Závistiví. Když z něj uděláte hvězdu, rád sice přijme všechny ty požitky, domy a bazény a tak dále, ale ponechá si svou ideologii – on přece ví všechno lépe než politici.“ A další: „Vysokoškolský profesor… Nedávno jsem četl průzkum, kolik procent vysokoškolských profesorů v Americe poslalo předvolební příspěvek levicové Demokratické straně a kolik Republikánům: Bylo to 97 : 1! Těch devadesát sedm procent drží v rukou celé budoucí generace vlivných. O tom to je. Generace, která vychází z vysokých škol, je proto až na výjimky celá nalevo.“
Třetím pachatelem je „učitel obecně“. „Od základní či mateřské školky. Takový, který třeba teď v Anglii nutí malé chlapce, aby chodili v dívčích sukních. To je ta hrůza nastupujícího světa všech těch transgenderů přicházející doby, v níž duhové vlajky na stožáry světa vyletí, řečeno v parafrázi na kdysi populární bolševickou píseň z padesátých let.“
A teď pozor, na „zničení civilizace“ se podílejí… soudci! „Ze soudců se stali neodvolatelní bozi, zcela vyjmutí z odpovědnosti. Moc výkonná a legislativní je měnitelná volbami. Soudce ne. Ten se vznáší nad realitou, jako by se ho vůbec netýkala. Je tak nezávislý na všem – včetně celé společnosti –, že je opravdu podoben nadčlověku. Když se náhodou stane idiot třeba vrchním soudcem, neštěstí je hotovo.“
To je svěží myšlenka, která by mohla v Česku někoho zaujmout. Soudce volit. Zřejmě metoda, jak vyloučit z funkcí idioty. Na základě jakého pozorování volebního chování dospěl Železný k tomuto názoru, je skutečně mystérium.
A pak přichází vyvrcholení. Otázka Protiproudu zněla: „Jak k tomu došlo?“
Jasnozřivec se na to tele-polopaticky podíval: „Kdybych byl příznivcem konspiračních teorií, řekl bych, že cíleně. Nikdo zvenčí by nedokázal rozleptat podstatu donedávna fungující a prosperující západní civilizace než tyto čtyři podivné entity, které potichu obsadily všechny důležité instituce. Jejich hlavním cílem je likvidace: státu, národa, pohlaví… Nezapomínejte, že u nás primárně nerozhodují naši občané, naši voliči, ale neuvěřitelní tupci v Bruselu. Blok středoevropských zemí – do budoucna snad i s Rakouskem – by snad mohl něco z těch jejich připravovaných hrůz zpomalit.“
Kdepak konspirační teorie. Jen postřeh, jak se na spiknutí proti civilizaci podílejí prodavači kebabu: „Když přijedu do jednoho malého východočeského města, na náměstí mě praští do očí Döner Kebab. A pak pod sjezdovkou na Šumavě vidím Döner Kebab. A přijedu na jižní Moravu a ve městě vystoupím přímo před Döner Kebab. Síť je připravená, hotová.“
Takže síť kebabů. Tak to by s tím vlastenci měli něco udělat. Co by to asi bylo?
Nakonec je tu přece jenom světlo na konci tunelu, vyznal se Vladimír Železný: „V delší perspektivě ale nezlomně věřím v budoucnost konzervatismu.“
Vážně? A ten konzervatismus jsou tyhle blekoty z „vysoké školy života“? To spíš vypadá, že se v jednom hodinovém stroji přesypala kolečka.
Tristní konec.