Neuvěřitelný pohled se naskytne návštěvníkům internetového obchodu známé sítě hračkářství Dráčik. Na slovenské verzi webu se totiž objevil nenávistný komentář na adresu LGBTQI+ komunity. Stojí za ním zřejmě přímo majitel firmy, bratislavský podnikatel Dušan Víglaský. Nejde navíc o první podobný případ, na webu hračkářství se pravidelně objevuje například ruská propaganda nebo dezinformace.
Dráčik je největším prodejcem hraček na území České republiky a Slovenska. V Česku provozuje slovenská firma téměř osm desítek prodejen. Internetový obchod však připomíná spíše dezinformační web. Zřejmě přímo majitel firmy Dušan Víglaský na něm totiž zveřejňuje nenávistné komentáře, proruskou propagandu a své děsivé vize.
Děkujeme, že nás s tím přestanete obtěžovat
Aktuálně se na úvodní stránce slovenské verze internetového obchodu mohou zákazníci dočíst o údajně „pravém významu nesmyslů LGBT3, BEMELEM a podobně“. „Jsou to nástroje na vytváření napětí ve společnosti. V drtivé většině případů nejde o žádnou upřímnou snahu někomu v něčem pomoct. Normální společnosti se umí s takovými otázkami hravě vypořádat,“ stojí na webu s dětskými hračkami.
„Je to živná půda pro realizaci různých úchylek ega, s čímž iniciátor ve svém plánu přirozeně počítá. Čím je společnost nezdravější, tím se tyto zhoubné vlivy více eskalují, až dochází k chaosu a sociálnímu výbuchu. Pro někoho je to příležitost na předvádění se, řešení komplexů, jiného živná půda pro vytváření konfliktů, konfrontace, provokace, anarchii, extravaganci, povyšování se, ponižování někoho, odsuzování, rozklad společnosti,“ pokračuje text. „Tímto je toto téma pro nás uzavřené. Děkujeme, že nás s tím přestanete obtěžovat,“ končí vzkaz na webu hračkářství.
Slovenská stránka obchodu s hračkami Dráčik.
Ani ne měsíc po násilný vraždě v LGBT komunitě.
Pokud jim chcete poslat hezkej vzkaz, doporučuju [email protected]. pic.twitter.com/munhd7JOQv— Roman chce alpaku🦙 (@velkejkapo) October 27, 2022
Zákazníky, kterým se takové komentáře na internetovém obchodu s hračkami nelíbí, poslal majitel jinam. „Doporučujeme ctěným zákazníkům, aby navštěvovali jen ty stránky, zboží a texty, které v nich nevyvolávají nepříjemné pocity. Přesně tak, jak to dělají malé děti. Pokud má dítě zájem jen o panenku, nebude si přeci prohlížet autíčka a naopak. Takže, pokud se dítěti něco nelíbí nebo něčemu nerozumí, tak se tím jednoduše nezabývá,“ vzkázal na webu majitel firmy Dráčik Dušan Víglaský.
Slova o mírové dohodě
Že články na webu hračkářství čtou děti, si zřejmě majitel dobře uvědomuje. Dokazuje to příspěvek ze 7. února letošního roku. „Milé děti. Mnozí se ptají, proč na stránce, kde se prodávají hračky, které mají přinášet dětem radost, píšu o věcech jako samostatnost, mír nebo válka. Píšu, protože nemám jinou možnost a považuji za důležité vyjádřit svůj názor a postoj,“ vysvětloval Víglaský.
Na začátku února mělo hračkářství na svém webu banner s bílou holubicí. „Slováci si přejí mír pro všechny národy. Chceme naše území bez cizích vojsk a základen,“ stálo v textu. Bylo to ve chvíli, kdy Slovensko podepsalo se Spojenými státy dohodu o obranné spolupráci. Na základě ní mohou američtí vojáci využívat dvě vojenské letecké základny v zemi. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě podobnou dohodu uzavřela se Spojenými státy většina členských zemí NATO, včetně Maďarska a Polska. Hračkářství tehdy sklouzlo k šíření dezinformací, když na svém webu tvrdilo, že jde o útočnou dohodu, a děsilo tím, co Slovensku hrozí. Ve skutečnosti se však týká pouze obranných operací.
Poté, co Rusko napadlo Ukrajinu, Víglaský se na webových stránkách svého hračkářství vyjádřil, že situaci je potřeba řešit mírovou dohodou. „Ukrajina a s ní celý svět potřebují mír. Pokud to někdo myslí s Ukrajinou upřímně, musí trvat na mírové dohodě, které dá bezpečnostní záruky všem zainteresovaným stranám konfliktu. Další zbraně a prodlužování konfliktu znamená zbytečně prolitou krev a oběti. Kdo chce soudit a odsuzovat kohokoli, ať se raději podívá do zrcadla a běží se smířit se svým nepřítelem,“ napsal čtyři dny po začátku ruské invaze.
Koncem května se pak majitel hračkářství přidal k proruské výzvě, aby se Ukrajina vzdala. „Slovensko odmítá jakoukoli účast ve válce na Ukrajině. Žádné zbraně, žádné jakože mírové, tedy vojenské síly. Nechceme prodlužovat utrpení lidí žijících na Ukrajině. Tímto si přímo řekneme o válku na našem území. Ti, kteří to plánují, dobře vědí, o čem píšu. Tahle země vám nepatří,“ strašil vojenským konfliktem na Slovensku.
„Když bombardovala vojska NATO jiné státy, byli jsme v pohodě. Když děti pohřbívaly své rodiče a rodiče děti, dívali jsme se na telenovely. Když neměli co jíst, hodovali jsme. Když utíkali z domovů nebo je ztratili, klidně jsme spali. Když mrzli ve sklepích u svíčky, my jste to necítili. Když přišli o vše, rostlo nám HDP. Když se nám stane něco stejného, tak si jen na to vzpomeňme,“ objevilo se na webu hračkářství na začátku června.