Více než 250 mimořádných uměleckých děl z období od 19. století až po současnost nabídla dnes na své 79. aukci Galerie KODL. Vyvolávací částka 110 milionů korun byla navýšena takřka na 200 milionů. Prodalo se 98 procent položek. Jedná se tak o druhou nejúspěšnější aukci v historii. (Tou první byla letošní květnová dražba Galerie KODL.) Nejdražším vydraženým obrazem byla Kalvárie v Locronanu II. od Jana Zrzavého za 17 040 000 Kč.
„Tato aukce je pro mne velice symbolická, neboť se v ní propojila moje celoživotní láska k mistrům 19. století a klasikům české moderny se zájmem mých dvou synů o současnou výtvarnou scénu. Rekordy totiž nepadaly jen v kategoriích, které veřejnost očekává, ale i u děl soudobých autorů, jakými jsou Pasta Oner, Jan Pištěk, Ondřej Basjuk, Josef Bolf, Jan Knapp, Martin Krajc nebo Zdeňka Reinerová,“ říká Martin Kodl, majitel aukční síně.
Více než 600 návštěvníků přítomných v sále a desítky dalších dražitelů na telefonních linkách vytvořilo vynikající atmosféru. Opět se podařilo vytvořit celou řadu autorských i jiných rekordů, a to nejen u klasiků českého 19. století a velice oblíbené meziválečné moderny, ale i současných výtvarníků. Nejdražším prodaným dílem a zároveň také autorovým maximem dosaženým v České republice je Kalvárie v Locronanu II. od Jana Zrzavého, která se vydražila za rekordních 17.040.000 Kč (vyvolávací cena byla 6 milionů). Zátiší s vázou a kyticí Antonína Procházky se vyšplhalo na 10,8 miliónů korun. Velkému zájmu se těšil i Špálův Pohled na Národní divadlo od Mánesa vydražený ze 4,8 milionu na 9,6 miliónu.
Hranici pěti miliónů překonalo i kubistické Zátiší s dýmkou a sklenicí od Emila Filly (vydraženo za 6.720.000 Kč), Po dešti od Antonína Slavíčka (vydraženo za 7.500.000 Kč) a artificiální Kompozice od Františka Foltýna (vydraženo za 8.200.000 Kč), což bylo rovněž novým autorským rekordem.
Velkého úspěchu a nových autorských rekordů dosáhla i díla klasiků českého 19. století – kupř.: Karla Purkyně, Františka Tkadlíka, Quida a Amálie Mánesových, Otakara Lebedy a Bedřicha Havránka. Jako obvykle se velkému zájmu těšili čeští avantgardní umělci i modernistická díla – kupř.: Otakar Kubín, František Foltýn, Václav Špála či Vlastimil Beneš, kteří všichni pokořili cenová maxima.
Nepřekvapí, že pozornost sběratelů se soustředila i na tvorbu zahraničních autorů, a to zejména francouzských impresionistů Armanda Guillaumina a Alberta Lebourga. Stále většímu zájmu se těší tvorba současných výtvarníků jako Jana Pištěka či Pasty Onera.
Finanční výtěžek z prvních deseti dražených položek byl již pošesté věnován Centru Paraple. Z celkové vyvolávací ceny 865.000 Kč byla částka navýšena na takřka 1.300.000 Kč. I v tomto případě můžeme hovořit o rekordní částce. Prodalo se všech 10 položek. Jednalo se o práce malířů Jana Knapa, Jana Pištěka, Josefa Bolfa, Jaroslava Valečky, Petra Nikla, Jiřího Straky, fotografa Pavla Brunclíka a dále autorů Jánuše Kubíčka, Zdeňka Sýkory a Františka Ronovského.