U švédského pobřeží se v neděli objevila běluha Hvaldimir. Ta je považována za ruského „špiona“. V roce 2019 na ni poprvé narazili norští rybáři. Na sobě tehdy měla popruh s úchyty pro kamery, na kterém stál nápis „Výstroj Petrohrad 2019“. Předpokládá se, že Hvaldimira vycvičilo ruské námořnictvo.
Poprvé byla běluha spatřena v norské Arktidě. Na sobě měla popruh, který se používá pro připevnění kamer. Na plastových sponách byl také vytištěný nápis Výstroj Petrohrad 2019. Ten z ní mořští biologové odstranili a začali sledovat její pohyb.
Běluha dostala přezdívku Hvaldimir – spojením slov hval, což v norštině znamená velryba, a ruského jména Vladimir. Jeho nositelem je i současný ruský prezident Putin. Hvaldimir mohl podle Norů utéct z výběhu a být vycvičen ruským námořnictvem. Zdálo se totiž, že je zvyklý na člověka.
Podle Norů tak mohlo jít o ruského špiona, který měl sledovat lodě pohybující se v Barentsově moři. Moskva na spekulace nikdy nereagovala. Barentsovo moře je strategickou geopolitickou oblastí, kde jsou monitorovány pohyby západních i ruských ponorek. Je také branou k Severní mořské cestě, která zkracuje námořní cesty mezi Atlantikem a Tichým oceánem.
V neděli byla „ruská špionážní běluha“ zpozorována v Hunnebostrandu u jihozápadního pobřeží Švédska. „Nevíme, proč právě teď tak zrychlil,“ řekl mořský biolog z organizace OneWhale Sebastian Strand pro britský web The Guardian. Pohyb Hvaldimira je podle něj zvláštní, protože se pohybuje velmi rychle mimo své přirozené prostředí.
Nejbližší populace běluh se nachází na souostroví Špicberky, které leží mezi severním pobřežím Norska a severním pólem. „Mohly by to být hormony, které ho ženou za partnerem. Nebo to může být osamělost, protože běluhy jsou velmi společenský druh – je možné, že hledá jiné běluhy,“ dodal Strand s tím, že Hvaldimir může být starý 13 až 14 let.
Předpokládá se také, že běluha od svého příjezdu do Norska v dubnu 2019 neviděla žádnou jinou svého druhu. Běluhy mohou dosahovat velikosti kolem šesti metrů a dožívají se 40 až 60 let. Obvykle obývají ledové vody kolem Grónska, severního Norska a Ruska.