Znečištěné ovzduší zabije miliony lidí ročně. Problém je v tom, že zároveň brzdí globální oteplování, zjistili vědci. Ve chvíli, kdy velké evropské státy nebo Čína vyhlásily boj jedovatému smogu, atmosféra se začala oteplovat výrazně rychleji.
Znečištění ovzduší zabíjí každý rok na celé planetě miliony lidí. Je zcela logické, že mnohé země se rozhodly s tím bojovat. Potíž je v tom, že některé škodliviny, zejména oxid siřičitý, vytvářejí tepelný štít, který snižuje účinky slunečního záření na oteplování planety, píše Reuters s odvoláním na odborné studie a vyjádření vědců.
To se naposledy ukázalo v Číně, která zhruba od roku 2014 začala intenzivně snižovat zamoření svého ovzduší oxidem siřičitým. Továrny přešly ze spalování nekvalitního uhlí na kvalitnější palivo nebo byly zavřeny. Čínské emise oxidu siřičitého klesly během posledních let o 87 %. Země tím zachránila statisíce životů.
Potíž je v tom, že snižování znečištění šlo podle klimatologů ruku v ruce se zvyšováním průměrné teploty, která za poslední roky v Číně vzrostla až o 0,7 °C, což se projevilo mimo jiné také vlnami horkého počasí a zvlášť trpěla velká města. Tzv. unmasking, tedy ztráta štítu atmosférického znečištění, měl podle expertů dokonce na teploty v čínských metropolích větší vliv než oteplování vinou skleníkových plynů. Tento problém se však projevuje celosvětově.
Podle atmosférické chemičky z americké Národní oceánské a atmosférické správy Patricie Quinnové připomíná situace román Hlava 22. „Chceme vyčistit naše ovzduší kvůli jeho kvalitě, ale tím, že to děláme, zvyšujeme globální oteplování,“ říká. To je samozřejmě aktuální zejména ve vztahu k dalším zemím bojujícím se znečištěním vzduchu, jako je například Indie, která plánuje snížit v nadcházejících letech emise oxidu siřičitého o 40 %. Panují obavy, že tím nejen zvýší teplotu nad svým územím, ale že růst teploty pocítí celá planeta. Stejná zkušenost patrně čeká i Střední východ.
Podle klimatických expertů cesta ale nevede skrze rezignaci na čisté ovzduší. Efekt „unmaskingu“ je ovšem třeba zohlednit, protože odstraňování oxidů síry z atmosféry povede k ještě většímu tlaku na snižování objemu skleníkových plynů v atmosféře. Jako vyvažující mechanismus by podle nich mohlo posloužit globální snižování emisí metanu, což je aktuálně považováno za jednu z nejrychlejších cest, jak zkrotit růst globální teploty, rychlejší než snižování emisí uhlíku.