Od úterka do pátku odesílá Česká pošta pod tlakem vlády třem milionům občanů nad 60 let balíčky s pěti rouškami a jedním respirátorem. Pracovníci pošty museli roušky vybalit z originálního obalu a vložit je do obálky po pěti kusech. Jenže tady mohlo dojít k pochybení, protože podle zákona je každý zdravotnický prostředek znehodnocený (a tedy nefunkční, možná škodlivý), pokud dojde k porušení jeho originálního obalu. Případem už se zabývá Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Česká pošta se ještě minulý týden na svém Twitteru pyšnila tzv. obálkováním roušek a respirátorů. „Největší třídírny jedou nonstop. Největší nápor je tradičně v pražských Malešicích, kde se kompletuje třetina všech ochranných pomůcek,“ uvedla. „Zaměstnanci mají rukavice, roušky a dezinfekční spreje. Jednotlivá pracoviště, kde se obálkuje, byla speciálně dezinfikována,“ sdělila pošta.
Ono obálkování se ale zdá být problémem. Zaměstnanci České pošty totiž na třídírnách musí ručně vybalit roušky z původního balení (kde jsou zabaleny po 50 kusech), aby jich pět odpočítali, a následně je vložit spolu s respirátorem typu N95 do papírové obálky. Odborníkům se však takový postup nezamlouvá.
Na možný problém upozornil Zdravotnický deník, který oslovil právníka Jakuba Krále ze společnosti Porta Medica.
Podle něj rouška není určena pro distribuci běžnou poštovní zásilkou. „Na cestě mezi výrobcem a koncovým uživatelem by v žádném případě nemělo dojít k poškození či dokonce odstranění originálního obalu zdravotnického prostředku,“ uvedl Král.
Jeho tezi dokládá i zákon o zdravotnických prostředcích. Můžeme citovat paragraf 76, odst. 1, kde se píše: „S ohledem na ochranu života a zdraví lidí (…) je osoba zacházející se zdravotnickým prostředkem povinna odstranit každý zdravotnický prostředek, u něhož může být ohrožena jeho bezpečnost nebo ovlivněna jeho účinnost v důsledku (…) porušení jeho originálního balení, popřípadě absence nebo nečitelnosti označení na obalu, a to před dodáním uživateli.“
Obálkování roušek a respirátorů probíhá o víkendu na třídírnách po celé ČR. Zaměstnanci mají rukavice, roušky a dezinfekční spreje. Jednotlivá pracoviště, kde se obálkuje, byla speciálně dezinfikována. Obálky začneme roznášet do schránek na adresu trvalého bydliště od úterý. pic.twitter.com/eu4A4mEtaN
— Česká pošta, s.p. (@Ceska_posta_sp) September 13, 2020
Tedy i když zaměstnanci používají rukavice, roušky a dezinfekční spreje, roušky jsou vybalením z původního obalu podle zákona poškozeny. Roušky jsou to totiž jednorázové. Vládní gesto tak možná seniorům nevystačí ani na oněch pět dní (plus jeden respirátorový), protože by roušky mohly přijít znehodnocené, v krajním případě by mohly člověku spíš uškodit.
„Kompletace byla provedena v dezinfikovaných prostorech, pracovníci byli vybaveni rukavice a rouškami. Ohledně šetření se prosím obraťte přímo na SÚKL,“ uvedl pro FORUM 24 v souvislosti s možnou nevhodnou distribucí roušek tiskový mluvčí České pošty Matyáš Vitík.
Případem se totiž zabývá Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který tuto informaci deníku FORUM 24 potvrdil. „Mohu potvrdit, že Státní ústav pro kontrolu léčiv provedl inspekci na pracovišti České pošty. Vzhledem k tomu, že v dané věci probíhá šetření, nelze v tuto chvíli sdělovat podrobnosti ani předjímat jakýkoliv další vývoj,“ sdělila tisková mluvčí SÚKL Barbora Peterová.
„Obecně lze konstatovat, že se zdravotnickými prostředky by dle zákona mělo být zacházeno tak, aby před dodáním uživateli nedošlo k porušení originálního balení. Je však nezbytné říci, že se v uvedeném případě nejedná o sterilní výrobky,“ dodala s tím, že k dalšímu způsobu doručování ani k případné kontaminaci ústenek není Státní ústav pro kontrolu léčiv kompetentní se vyjadřovat.
Tak tohle dnes dorazilo clenu moji rodiny do schranky. Ustenky bez obalu (jak se ocekavalo) a respirator typu FFP2 (coz neni stejne jako FFP2) bez ceskeho popisu. Jediny navod je ustenky vyhodit, pac baleni neni hygienicke a bezpecne. Za me dobry! pic.twitter.com/YwVlEZ9BBH
— George (@George58628440) September 15, 2020
Česká pošta musela jednat pod tlakem – tlačila na ni vláda, aby roušky odeslala seniorům co nejrychleji. „Uděláme to neprodleně, určitě budeme spěchat,“ řekl minulý týden premiér Andrej Babiš po jednání kabinetu. Pošta tak na obálkování nastavila třísměnný víkendový nonstop provoz v Praze, Ústí nad Labem, Plzni, Brně, Olomouci a Českých Budějovicích a ve vybraných depech.
Ochranné pomůcky bude pošta odesílat až do pátku. Data o doručovacích adresách lidí dodalo ministerstvo vnitra – zásilku by tak měli dostat všichni senioři. „Balíčky budou doručeny všem, pokud by se tak nestalo, má člověk nad 60 let možnost dojít na poštu a na základě čestného prohlášení mu bude vydána náhradní obálka,“ popsal Vitík.
Ve schránce respirátor s orig.obalem, ale roušky volně sypané do jakési obálky.Takto se zdrav. materiál nedistribuuje. Čí debilní nápad to asi byl. Chybí tam ještě půlka rohlíku a nějaký bonbón. Fuj no. To si na obličej nedám. pic.twitter.com/7tbOo0FYHO
— Peter Erbák 📷 (@ErbakPeter) September 16, 2020
Mamce dorazily roušky. V papírové obálce. Takže nezpůsobilé k použití dle zákona. Logicky, myslíte, že takhle může vašemu chirurgovi být doručena rouška k operaci? Jedna je s urvanou gumičkou. A nějaký respirátor. Zda splňuje normy, asi někdo brzo otestuje. Odpadky pro důchodce. pic.twitter.com/0f3grK1hXv
— Petr Němec (@SemSuchar) September 16, 2020