Severní Korea uvedla, že v případě války hodlá, pokud vůdce Kim Čong-un vydá rozkaz, jakéhokoliv nepřítele totálně zničit. Vojenští představitelé totiž chtějí posílit válečnou efektivitu tím, že budou plnit jakýkoli jeho rozkaz k útoku „kdykoli a bez prodlení“.
Severokorejští vysocí vojenští představitelé, včetně plukovníka Ri Un-ryonga a poručíka Yu Kyong-songa, o víkendu hovořili o „rostoucí nenávisti“ mezi KLDR a USA a Jižní Koreou.
Spojené státy a Jižní Koreu obvinili z „odhodlanosti vyprovokovat jadernou válku“, přičemž slíbili, že hodlají své válečné aktivity zefektivnit, aby mohli kdykoli a bez prodlení, jakmile k tomu dá Kim Čong-un rozkaz, provést „drtivý útok na nepřítele a úplně ho zničit“.
O tomto prohlášení na víkendovém setkání u příležitosti 71. výročí korejského válečného příměří, na kterém byl přítomen i Kim Čong-un, informoval list The Guardian s odvoláním na Korejskou centrální zpravodajskou agenturu.
Státní média Severní Koreje zároveň nedávno uvedla, že neočekávají, že se vztahy s USA změní, a to bez ohledu na to, kdo se stane příštím americkým prezidentem.
V neděli spolu v Tokiu jednali americký ministr obrany Lloyd Austin a japonský ministr obrany Minoru Kihara se svým jihokorejským protějškem Shin Won-sikem. Ve společném prohlášení odsoudili rostoucí spolupráci Ruska s Čínou a Severní Koreou a podepsali dohodu o třístranném úsilí o spolupráci.
V komuniké pak zopakovali své důrazné námitky proti nezákonným námořním nárokům Číny a jejím „výhrůžným a provokativním aktivitám v Jihočínském moři“. „Destabilizující kroky Číny v regionu zahrnují nebezpečná střetnutí na moři a ve vzduchu,“ píše se v prohlášení, podle kterého jsou ambice Pekingu přetvořit mezinárodní uspořádání ve svůj prospěch „největší strategickou výzvou v indo-pacifickém regionu i mimo něj“.
Tokio se snaží zřídit nové společné velitelství, které by dohlíželo na své ozbrojené síly a lépe s Washingtonem koordinovalo rostoucí regionální hrozby z Číny a Severní Koreje.