RECENZE / Rád bych našim čtenářům doporučil dokument o neobyčejné ženě. Visí na iVysílání České televize a „zbaští“ ho všichni, kdož stále věří na životní lásku obsahující všechno – radost, utrpení, odpuštění. Přes hodinu trvající film nás provází životem Dani Horákové, partnerky a později manželky filmaře, enfant terrible „nové vlny“ Pavla Juráčka. Natočila jej Olga Sommerová, obdařená slušnou porcí autorské odvahy a víry, že svým filmem dokáže vnést do tématu něco nového. Málokterý pár je totiž popsán tak zevrubně jako příběh talentovaného filmaře a vystudované filozofky.
Nejprve společné soužití zahrnul Juráček, scenárista a režisér – mimo jiné – kultovního snímku Případ pro začínajícího kata, do svých deníkových záznamů. Čítaly na tisíc stran, posmrtně vyšly v několika svazcích a byly ceněny pro svou literární hodnotu a přesnou diagnózy doby, zejména popis tragédie kreativního člověka přidušeného represivním režimem. V roce 2022 přidala v knize O Pavlovi svůj pohled jeho žena. Za své brilantní vyprávění, nabízející mimo jiné do té doby nevídaný pohled na český disent, obdržela ocenění Kniha roku Lidových novin. A vloni spatřila světlo světa divadelní adaptace této knihy v Divadle Na Zábradlí. Letos téma scelila „anatomie jednoho vztahu, doby, tvorby, lásky a nenávisti“. Tak zní totiž podtitul filmu Juráček je můj osud.
Pokud se k někomu hodí poněkud zprofanované označení „silná žena“, je to Daňa Horáková. Česko-německá novinářka a spisovatelka, signatářka Charty 77, organizovala v sedmdesátých letech ve svém bytě salóny pro disidenty, od roku 1975 řídila s Václavem Havlem samizdatovou Edici Expedice, aby se roce 1979 provdala za Pavla Juráčka a vystěhovala se s ním do NSR. Několikaletý, dosti nuzný pobyt Dani s frustrovaným tvůrcem v mnichovské garsonce, kdy Pavel po odchodu ze země nedokázal potvrdit autorskou pověst, jež mu předcházela, je pouze jednou kapitolou filmu, což je jeho hlavní devíza. Sommerová představuje svou hrdinku v celém kontextu jejího života, včetně mládí, respektive „pojuráčkovského“ období, kdy mohla rozvinout vlastní nadání.
Přesah příběhu spočívá jednak v tom, jak komunistický režim dokázal zničit mimořádný talent, jednak v propsání umělcovy tíživé situace do privátního života, kdy si poraněné tvůrčí ego vylévá zlost na svých nejbližších. Pavel Juráček se za čtyři roky nedokázal v Německu prosadit, přesto nepřestával být přesvědčený o své výjimečnosti, uchýlil se k alkoholu, s jehož „pomocí“ posiloval vlastní sebelítost, hledal vinu u kohokoli jiného než u sebe a množil agresivní výpady. Veškeré nabídky pomoci od přátel odmítal. Když například Miloš Forman natáčel v Praze Amadea, Juráček mu odmítl dělat pomocného režiséra, jelikož měl pocit, že je to pod jeho úroveň. Nakonec to vzdal, vrátil se do země (na rozdíl od Dani mohl), kde v květnu roku 1989 zemřel.
Naopak jeho ženu emigrace tak říkajíc nakopla. Zatímco její muž nedělal nic, ona roky vydělávala jako uklízečka, aby se nakonec v Německu prosadila jako scenáristka – což Pavel nesl o to hůř – a po jeho odchodu i jako novinářka. Stala se šéfkou kulturní rubriky časopisů Bild, Bunte a novin Berliner Zeitung, pro něž připravila desítky rozhovorů s velkými osobnostmi (Pavarotti, Gibson, Gorbačov, Lorenová, Rushdie atd.). V letech 2000 až 2001 působila jako zástupkyně šéfredaktora v týdeníku Welt am Sonntag, později se prosadila na poli spolkové diplomacie a v letech 2002–2004 byla jmenována hamburskou ministryní pro kulturu.
Olga Sommerová se nepouští do žádných formálních veletočů, oprávněně věří síle své látky, zejména pak charismatu vypravěčky, jež se ohlíží za svým životem a s odzbrojující upřímností opakuje, že by na svém životě neměnila ani jediný den, protože přece každá nesnáz je jen další zkouška. Člověk se na to dívá a v kapse se mu – po kolikáté už – otevírá v kudla v kapse při pomyšlení, kam až by se mohl rozvinout Juráčkův talent ve svobodné zemi. Takhle je především smutným hrdinou kroniky o trýzni jednoho partnerství, končící ulehčeným výdechem emancipované ženy, když po Pavlově odjezdu do Prahy zvolá: „Konečně!“