Americký prezident Joe Biden prohlásil, že v okamžiku, kdy vojáci ze Severní Koreje, kteří slouží v Putinově armádě, překročí hranice Ukrajiny, má Ukrajina právo na ně zaútočit. S informací přišla agentura Reuters.
„Pokud severokorejské jednotky překročí ukrajinské hranice, měla by Ukrajina tento úder vrátit,“ pronesl americký prezident Joe Biden, který zároveň vyjádřil obavy z eskalace, k níž Putin rekrutováním Severokorejců přistoupil.
Joe Biden tak reagoval na již jasně potvrzenou přítomnost severokorejských vojáků v řadách ruské armády. Jejich působení v řadách okupantů, byť zatím jen na ruském území, potvrdil nejen Pentagon, ale i samotné ruské zdroje.
Podle mluvčího Pentagonu Patricka Rydera je v Rusku již přibližně 10 000 Severokorejců a část z nich se přesunuje k hranicím s Ukrajinou. Zatím jich část dorazila do Kurské oblasti. „Jde o několik tisíc mužů. Menší počet je již přítomen v Kurské oblasti,“ dodal zástupce amerického ministerstva obrany k otázce severokorejských vojáků v Rusku.
Podle Pentagonu varoval ministr obrany Lloyd Austin, že severokorejští vojáci budou v případě účasti ve válce proti Ukrajině považováni za válčící a legitimní vojenské cíle.
Podle deníku The Wall Street Journal však severokorejský diktátor Kim Čong-un poslal svému kolegovi Vladimiru Putinovi mladé vojáky, kteří ještě vojenský výcvik v domovské zemi neukončili. Podle The Wall Street Journal jde o vojáky v počáteční fázi vojenské služby. Jejich výcvik se zaměřoval na ničení infrastruktury v horských oblastech Jižní Koreje, což je v příkrém rozporu se zákopovou válkou na rovinatém území ukrajinsko-ruské hranice.
Většina těchto rekrutů navíc pravděpodobně nikdy neopustila Severní Koreu a při výcviku používají zastaralé konvenční vybavení, protože modernější vybavení nemá severokorejská armáda k dispozici.
Informace potvrdil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Víme však, jak na tuto výzvu reagovat. A je důležité, aby se této výzvě nevyhýbali ani naši partneři. Všichni partneři,“ prohlásil ve svém projevu. V reakci na působení Severokorejců v Rusku začala Jižní Korea uvažovat o možnostech dodávek zbraní na Ukrajinu. Zatím se pomoc Soulu soustřeďovala na „nezbraňové segmenty“.