Dobrovolníci ve spolupráci s vládou vytvořili web, který má vysvětlovat a přehledně shrnovat vládní opatření. Stránky vznikly osm měsíců po epidemii v Česku a jen díky obří trpělivosti mnoha dobrovolníků, kteří odvedli dobrou práci. Přesto se ale neobešlo bez nezbytného chaosu, který rozpoutalo ministerstvo zdravotnictví.
„Pro ty, kteří ještě nestačili zaznamenat – [náš web] je jediné oficiální a denně aktualizované místo se správnými informacemi o současné situaci,“ objevilo se náhle na twitterovém profilu ministerstva zdravotnictví, kde resort běžně komunikuje s novináři a veřejností.
Stalo se jen pár hodin poté, co českými médii proběhla zpráva o spuštění nového webu covid.gov.cz, který vznikl na popud dobrovolníků z komunity Česko.Digital a poslance Dominika Feriho kvůli absolutní nečinnosti vlády v této problematice i po dlouhých osmi měsících koronakrize.
Příběh vládního webu je jen další střípek do komplexního chaosu, který vláda v době koronakrize předvádí. Ačkoli se po opakovaných apelech již snaží všemi způsoby, tak mnoho občanů jí prostě přestalo důvěřovat. V tomhle je správná komunikace klíč. Země, které mají u svých lidí důvěru, prostě zvládají krizi lépe.
Podle dobrovolníků tak bylo nutné přijít s jednoduchým webem, kde najdou všichni lidé aktuální opatření napsané „v lidské řeči“. Tedy tak, aby ho pochopili všichni, vždyť všichni je musí dodržovat. Složité právní floskule nemusí všechny bavit. V době, kdy je velmi problematické se v opatřeních vyznat, jde o krok správným směrem. Sice měl přijít už dávno, ale vzhledem k tomu, že jde o sympatický pokus jak napravit chyby, tak je každá snaha vítanou změnou.
Webem, jehož garantem je ministerstvo vnitra, se chlubil vládní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla, svou polívčičku si na tom přihrál samozřejmě i premiér Andrej Babiš, který nezapomněl všem poděkovat.
Jenže pak přišlo ministerstvo zdravotnictví se svým nepříliš pokorně napsaným poznatkem o tom, že jedině jejich oficiální web je portál s těmi „nejzaručenějšími“ novinkami. Komu tedy věřit, ptali se zcela správně lidé na sociálních sítích.
Není jasné, kdo ono stanovisko vydal, proč tak učinil a co tím sledoval. Od účtu ministerstva zdravotníctví, který sledoval falešný twitterový profil nového šéfa resortu Jana Blatného ještě v době, než vůbec bylo jasné, zda se novým ministrem stane, ale taková forma komunikace zasvěcené vlastně tolik nepřekvapuje.
Webový portál ministerstva zdravotnictví je poměrně složitý a nepřehledný. Je to logické, jde o portál důležité instituce a je třeba, aby obsahoval kompletní údaje. Právě proto ale přehledná webová stránka chyběla jako sůl.
K překvapivému postoji ministerstva se tak vyjádřila i spoluautorka webu, Eva Pavlíková z Česko.Digital. „Tomu postoji moc nerozumím. Místo toho, abyste řešili případný nesoulad v rámci vládní struktury, řešíme to přes občany. Mnoho lidí píše, že informace u nás zjednodušují život. Pojďme řešit, ale nedestabilizujme již tak nestabilní společnost,“ napsala.
Přidal se k tomu i poslanec Feri, který se spojil s premiérem a ministrem zdravotnictví. „S premiérem a ministrem jsme si tohle vyříkali. Snad už to bude fungovat,“ napsal Dominik Feri. „Web jsme protlačili, rozvrhli a pomohli vytvořit. Teď už je na vládě, jestli bude fungovat. Víc jako opozice nezvládneme. (…) Snad jsem dneska zvládl ministrovi popsat, že ten web není o tom, kdo je pod ním podepsaný, ale o tom, co pomůže lidem,“ objasnil.
Strana TOP 09, kde poslanec působí, den nato zveřejnila příspěvek, kde kritizuje vládní komunikaci. „Opoziční poslanec si po měsících vládní nečinnosti domluví s premiérem vznik nového webu, kde budou přehledné a srozumitelné informace ke koronakrizi. (…) Reakce ministerstva zdravotnictví? Zhrzený tweet o tom, že jediný správný web je ten ministerský. A tak je to u vlády se vším. Pravá ruka neví, co dělá levá, obě to dělají blbě a ministerstva se perou mezi sebou. Nelze se pak divit, že vládní komunikace koronakrize je v rozvalu,“ psali ve svém vyjádření.
Ministerstvo uznalo chybu a snažilo se svůj komunikační přešlap žehlit. Projekt oficiálně posvětil i šéf resortu Blatný. „I my jsme rádi, že vznikl nový centrální covidový web. Je dobře, když se maximum ověřených a pravdivých informací dostane k široké veřejnosti. Na jeho tvorbě proto budeme dál spolupracovat napříč všemi resorty,“ napsal.
Na web přicházela řada lidí. Web navštívilo na 250 tisíc uživatelů. Mezi nimi i profesionální fotografové. A právě ti, když si chtěli během víkendu nastudovat pravidla, zda mohou či nemohou legálně vykonávat svou živnost, uviděli hned několik rozporuplných textů. Jako by ani samo ministerstvo nevědělo, jaká opatření platí.
Okolo deváté ranní totiž web ukazoval, že „fotografování je možné, a to i profesionálními fotografy uvnitř i venku”. Když se živnostník podíval na web odpoledne, tak spatřil, že už je všechno zhola jinak. Pracovat totiž fotografové dle webových stránek mohli jen venku, protože „není možné fotit v ateliéru, jejich provoz je v rámci poskytování služeb zakázán“. Ideální by podle vládních informací bylo, pokud by se rodinné focení odehrálo ve venkovních prostorách.
Jenže aby toho zmatku nebylo málo, i tato pravidla se změnila. Ve večerních hodinách totiž stránky ukazovaly následující: „Není možné ani focení venku, protože takový účel cesty není uvedený jako výjimka ze zákazu volného pohybu,” stálo v doplnění stávajícího textu.
Pokud si někdo v průběhu tohoto dne na základě předložených informací sjednal fotografování, jednoduše porušil vládní nařízení. Výstup píší dobrovolníci, kteří si je před zveřejněním vždy nechávají validovat daným ministerstvem. Tudíž vina jde opět tam, kam směřuje po celou dobu epidemie největší (a nutno podotknout, že v celé řadě případů zcela oprávněná) kritika.
Profesionální fotografové mohou fotit pouze na svatbách, přičemž při fotografování novomanželů je možné si na dobu vyfocení fotky sundat roušku. Alespoň tak to uvádí web nyní. Mohlo by to tak snad pár hodin vydržet.
„Omlouváme se za chybu. Obsah byl připravován v rekordním čase, vždy došlo k validaci dat. Všichni dělali, co mohli pro dobrou informovanost lidi. Web je v pilotní fázi, prosíme o strpení,“ uvedla k chybě Eva Pavlíková z Česko.Digital.
Podle Dominika Feriho má jít o „porodní bolesti“, ale tyto porodní bolesti ovlivňují obyvatele, kteří opatřením věří. Tyto zmatky tak původní vizi nenaplňují, ale znovu je nutné říct, že i tohle je v Česku vítaná snaha před dosavadním informačním nicneděláním.