
Ilustrační foto FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Dvaapadesátiletá Lina Ishaqaová byla v úterý ve Stockholmu odsouzena za podíl na genocidě a za válečné zločiny a jako vůbec první švédský občan také za zločiny proti lidskosti, a to ke dvanácti letům vězení. Soud ji uznal vinnou z toho, že v letech 2014 až 2015 držela ve svém domě v syrské Rakce v zajetí tři jezídské ženy a šest dětí. Tam je mučila a prodávala jako otroky teroristické organizaci Islámský stát.
„Žili jako otroci a byli podrobeni mučení a dalšímu zneužívání. Neměli svobodu, nesměli mluvit vlastním jazykem. Byli v podstatě nuceni konvertovat k jinému náboženství,“ řekla o poškozených televizi TV4 jejich právní zástupkyně Ghita Haddingová Wibergová.
Čtyři z nich byli přítomni úternímu procesu u stockholmského okresního soudu, kde vypověděli, čemu byli vystaveni. Stále se prý cítí velmi špatně, přestože od zločinu uběhlo téměř deset let.
Podle rozsudku Ishaqaová oběti nutila, aby se staly praktikujícími muslimy, výrazně omezovala jejich svobodu pohybu, týrala je a ponižovala, promítala jim propagandistické filmy, na nichž jsou jezídové popravováni členy teroristické organizace Islámský stát, nutila je pracovat v otrockých podmínkách a některé z obětí předávala dalším členům Islámského státu.
Měla mít na sobě pás s výbušninami, jejž používají sebevražední atentátníci a jímž obětem vyhrožovala v případě, že nebudou poslušné.
Radikalizovala se pod vlivem manžela
„Odsouzená měla silný ideologický záměr oběti vyhladit. Trestný čin probíhal téměř pět měsíců. Odsouzená vystavila celkem devět obětí, většinou dětí, velmi závažnému ponížení a těžkému utrpení, které je ovlivní do konce života,“ uvedla soudkyně Maria Ulfsdotterová Klangová v tiskové zprávě.
Jezídi jsou starobylou náboženskou menšinou ve východní Sýrii a severozápadním Iráku, kterou utlačuje Islámský stát. Právě k němu se Ishaqaová se svou rodinou – se čtyřmi dětmi a ve vysokém stupni těhotenství – v roce 2013 připojila. Sama vyrostla ve švédském Halmstadu a vzděláním je zdravotní sestra. Když se seznámila se svým budoucím manželem, konvertovala k islámu a zradikalizovala se.
Po smrti manžela zůstala v Sýrii, znovu se vdala a měla další děti. Celkem jich bylo sedm. Jeden z jejích synů zemřel v boji ve věku 16 let. Za to, že mu dovolila stát se vojákem Islámského státu v pouhých 12 letech, byla ve Švédsku stíhána a odsouzena. V současné době si odpykává šestiletý trest odnětí svobody, k němuž v úterý přibylo dalších dvanáct. Žena odmítá, že by se dopustila trestného činu.
Do Švédska se vrátila v roce 2020 se dvěma dcerami – v té době již padl samozvaný chalífát Islámský stát a její manžel a tři synové byli zabiti.