Mnozí čeští dobrovolníci pomáhají uprchlíkům, jak se dá, ale přestává to stačit. Kdokoliv dnes chce vyjet vařit čaj, podávat deky a ošetřovat cizince na hranicích, vyzvedávat je na pražském hlavním nádraží, doprovázet při integraci, odvézt oblečení do detenčního zařízení v Bělé, nebo jen poslat peníze, ten může využít webové stránky pomocuprchlikum.cz, jež slouží jako skvělý rozcestník, jak a kde lze do dobrovolnické činnosti zapojit. Ačkoliv jsou Češi solidární čím dál víc, na některých místech dobrovolníci stále chybějí a na jiných už je potřebná profesionální pomoc.
Koordinátorka pomoci na hlavním nádraží Zuzka Schreiberová říká, že přihlášených dobrovolníků mají hodně, ale těch, kteří opravdu přijdou na „hlavák“, je jen pár desítek, a to nestačí. „Denně sem vlaky přivážejí uprchlíky propuštěné z detenčních zařízení. Ti lidé potřebují jídlo, vodu, odpočinek, přespání. To všechno jsme schopni ve spolupráci s dárci a Červeným křížem zajistit, ale je nás na to pořád málo,“ dodává Schreiberová a doplňuje, že službami je nutné na hlavním nádraží pokrýt každý den včetně víkendů zhruba od 5 hodin ráno do půlnoci.
[ctete]28440[/ctete]
Kritická situace je však nyní na hranicích. Přes balkánské státy totiž stále proudí na sever Evropy tisíce běženců, ale vzhledem k tomu, že jejich pohyb omezují různá opatření, tak podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky například v Srbsku nyní uvízlo přes 10.000 lidí, kteří nemají dostatek jídla, oděvů či přikrývek. Podobný problém hrozí i v Makedonii.
Na srbsko-chorvatském hraničním přechodu Berkasovo-Bapska je nyní zhruba padesátka českých dobrovolníků, kteří vymysleli a zorganizovali velmi dobrý systém pomoci, nicméně situaci vzhledem k množství lidí přestávají zvládat. „Je zcela nezbytné, aby na místo dorazila policie, lékaři a organizační posily, jinak je téměř jisté, že dojde k tragédii. Řešení takto závažné situace nemůže dlouhodobě ležet pouze na dobrovolnících,“ komentovala na webu situaci koordinátorka iniciativy Pomáháme lidem na útěku Zuzana Lenhartová.
V chorvatské Bapske v pondělí čekal v dešti a blátě dav zhruba 3000 uprchlíků včetně malých dětí. „V Bapske je krize již od neděle. Po hodinách, kdy se v davu a bahně tísní desítky dětí, je těžkooděnci pomlácené začali vytahovat. Srbové by měli uprchlíky vozit jinam, nyní je často vypouštějí na dvacetikilometrový pochod do Bapske, kde ale snadno může dojít k řadě úmrtí,“ uvedl z místa dobrovolník Jakub Jareš.
[ctete]28181[/ctete]
Na řadě míst v zemi se také vybírá potřebný materiál pro uprchlíky. Jde zejména o zimní oblečení, kterého je teď nejvíce potřeba. Kdo nedisponuje časem ani v jeho okolí není žádná materiální sbírka, může poslat finanční příspěvek organizacím, které vyhlásily finanční sbírky. Nejsnazší je podpora formou dárcovské SMS, případně na transparentní účet. Jeden z prvních založila například česká dobrovolnice Eva Zahradníčková (odkaz zde).
[ctete]27585[/ctete]