Organizace Amnesty International kritizovala v srpnu loňského roku válečné úsilí Ukrajinců, kteří se ze všech sil bránili přesile invazních ruských vojsk. Její zpráva „Ukrajinská bojová taktika ohrožuje civilisty“ svou nespravedlností vyvolala celosvětové pozdvižení. Nyní, po více než devíti měsících, se za ni lidskoprávní organizace omluvila.
Příspěvek, který zcela opominul ruské zločiny, zato tvrdě kritizoval heroický vzdor podstatně slabší ukrajinské armády, okamžitě sklidil vlnu nevole. Primárně ze strany Ukrajinců, kteří zdůrazňovali, že lze jen těžko srovnávat situaci obránců napadené země s aktivitami agresora, který ničí jejich zemi a hodlá je vyhladit.
„Pokud někdo vytvoří zprávu, ve které jsou oběť a útočník v nějakém smyslu stejní, pokud jsou analyzována některá data o oběti a ignoruje se, co v té době dělá agresor, pak to nelze tolerovat,“ kritizoval zprávu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s tím, že Amnesty International (AI) přenáší vinu z útočníka na oběť.
Výhradami ale nešetřily ani jiné lidskoprávní organizace, média a ukrajinští spojenci. Všichni si uvědomovali, že podobné jednostranné prohlášení je vodou na mlýn Putinově propagandě. To se ostatně také potvrdilo, protože narativ o tom, že Ukrajina v boji s ruskými osvoboditeli používá živé štíty, Rusové okamžitě využili.
Ředitelka ukrajinské kanceláře Oksana Pokalčuk na protest proti vyznění zprávy rezignovala a její bývalý zaměstnavatel přislíbil, že své závěry přezkoumá. V dubnu letošního roku vyšlo najevo, že pětice expertů provedla zevrubnou kontrolu, při níž vyšla najevo tak závažná zjištění, že se ji AI raději rozhodla ani nezveřejňovat. Jak dokonce uvedla ČTK s odvoláním na New York Times, šlo přitom o již upravenou verzi původní kontrolní zprávy. Ta měla být ještě kritičtější. AI se prý nakonec alespoň podařilo zmírnit některé výrazy, například z „nepodloženého“ na „nedostatečně odůvodněný“. Nakonec ale vyšla s pravdou ven.
Ve středu se na webu organizace objevil text zprávy s popisem klíčových nedostatků a konečně zaznělo také to hlavní. Předsedkyně výboru Amnesty International Anjhula Mya Singh Bais se jménem své organizace všem dotčeným omluvila. Celá nešťastná kauza se tak snad po tři čtvrtě roce bude moci konečně uzavřít.