Matematik René Levínský, který mimo jiné působí jako výkonný ředitel v Centru pro modelování biologických a společenských procesů, v pondělním rozhovoru pro Český rozhlas nejen hodnotil epidemii covidu v Česku, ale poměrně nevybíravě se pustil jak do Babišovy vlády, tak i do expertního AntiCovid týmu dosud opozičních stran, který tuto problematiku řeší za vládu nastávající. Nedávné stanovisko skupiny ztrhal, zároveň ale přidal i několik nápadů, které by podle něj mohly v současné situaci pomoct. Redakce deníku FORUM 24 s žádostí o reakci na kritiku oslovila pravděpodobného budoucího ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). Na odpověď čekáme.
Postup vlády matematik kritizoval už v minulosti. Jak proto vnímá vystupování lidí, kteří nejspíš budou brzy v Česku vládnout? Moderátor Českého rozhlasu při rozhovoru konkrétně vypíchl, že AntiCovid tým je podle zveřejněného stanoviska proti povinnému očkování (proti covidu) a místo toho vyzývá k pozitivní motivaci. „Celá ta zpráva AntiCovid týmu je dle mého zoufalá. Nevidím tam jedinou věc, oni víceméně jen říkají: Tohle nechceme, tohle nechceme, tohle nechceme. V tomto smyslu nejsem optimistický,“ svěřil se Levínský. Působí to na něj prý tak, že nová vláda se v problematice covidu orientuje ještě hůř než kabinet stávající. Proto prý zázraky nečeká.
AntiCovid týmu by se rád zeptal, zda má data, která by ukazovala, že pozitivní motivace k očkování, o níž expertní skupina ve stanovisku hovoří, stále ještě funguje. „Že není čas na jinou motivaci, proč si to myslí? A můžeme se o tom bavit dál,“ vypočítává matematik. Prostor pro pozitivní motivaci on osobně vidí – zmínil to, že problém mohou mít lidé, kteří to mají daleko do očkovacích center. „Určitě by pomohly mobilní očkovací týmy. Ty samozřejmě nezřizuje vláda, ale může to doporučit,“ napovídá Levínský jedno z možných řešení.
Zmiňuje také to, že některým krajům se daří s očkováním velice dobře pracovat. Možností je podle něj spousta, v prohlášení AntiCovid týmu ovšem postrádá právě popis konkrétních opatření. „Já v tom prohlášení nevidím jedinou reálnou větu, kterou bych mohl uchopit a která by mi řekla, co se tedy bude dít. Budeme testovat ve firmách, ve školách?“ ptá se Levínský.
Za ohromně zajímavou věc považuje princip test to stay (testuj, abys zůstal), který se hojně využívá v Americe. „Tedy, že ve škole testuji každý den, abych děti nemusel posílat do karantény. Tím, že budu frekvenčně často testovat, ušetřím na karanténách a mám velkou výhodu,“ tvrdí matematik. Do izolace pak jde podle Levínského jen pozitivní dítě, ostatní zůstávají a znovu se testují druhý den.
Zároveň upozorňuje i na další problém, který se pro změnu týká očkovaných. Ti podle něj nejdou do karantény ani v případě, že sdílejí domácnost s covid pozitivním, ani by jim nikdo onu karanténu neproplatil. „Pokud moje dítě bude pozitivní a já jsem očkovaný, tak buď musím chodit do práce, nebo si vzít dovolenou, nikdo mi nepomůže. Myslím si, že to není správně,“ říká Levínský, podle kterého by právě na takovéto otázky měl AntiCovid tým odpovídat.
Státní aparát podle něj zkrátka nepracuje na základě dat – ať jde o faktickou či komunikační oblast. „Víceméně vidím jen city a pocity, co si někdo někde z nějakého důvodu myslí, ale nevidím za tím data. Velice často to tak je,“ neodpustil si Levínský kritiku. Potíž je dle něj také v tom, že většina lidí ráda prezentuje své názory, ale už si například provedením experimentu v kontrolovaném prostředí neověřuje, jestli se neplete.
„Lidé prostě přijdou s nějakou fantastickou myšlenkou a tu prosazují do roztrhání těla,“ míní Levínský. Za dlouhodobé řešení epidemie covidu považuje očkování, v krátkodobém horizontu se musí Česko ze současné situace „vytestovat“ stejně jako na jaře. Použil metaforu, že je to jako vybírat červené (nakažené) míčky z hromady těch bílých.
„Systém v této zemi je takový, že dokud je dobře, tak neděláme nic. Ale to je chyba, protože je třeba problémům předcházet, ne je nechat eskalovat tak, jak se to děje dnes,“ má jasno matematik. Vláda tak podle něj měla opatření řešit třeba už v srpnu, kdy před sebou Česko ještě mělo několik epidemicky dobrých týdnů, a opatření tak měla čas zabrat. Problém je podle něj i v mentalitě Čechů, ukazují se prý rozdíly mezi západní a postkomunistickou společností. Přesto je na tom Česko například v proočkovanosti podle Levínského lépe než Slovensko či Rusko. „Musíme si říct, že chceme víc být jako Portugalsko (kde je proočkovanost skoro stoprocentní) než jako Rusko,“ srovnává.
Matematik se také krátce vyjádřil k aktuální „brutální“ kampani ministerstva zdravotnictví, která se Čechy k vakcinaci snaží přesvědčit fotografiemi bezvládných těl skutečných pacientů a slogany ve stylu: Myslela si, že má dost času. „Chtěl bych od lidí, kteří tu kampaň připravili, vidět data, že toto funguje, že to mají odzkoušené na solidním vzorku lidí. Kampaň mi přijde strašlivá, ale pevně věřím, že je za ní výzkum, na němž byla kampaň otestovaná,“ doufá Levínský.