Úsilí o vyjádření nedůvěry vládě je podle vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO) jen snahou opozice a zejména místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska zdržovat vládu od práce. Právě Kalouska dnes Babiš na tiskové konferenci ve Sněmovně opakovaně obvinil ze lži a také z toho, že byl při středečním jednání dolní komory opilý. Kalousek fámy o své opilosti ostře odmítá.
Mimořádná schůze k vyslovení nedůvěry vládě by se podle opozičních stran TOP 09, ODS a Úsvitu měla uskutečnit v nejbližších dnech. Trojice stran tak reaguje na středeční hlasování o podpoře biopaliv. Při něm hnutí ANO navzdory svým dřívějším prohlášením nehlasovalo pro ukončení daňového zvýhodnění biopaliv. Kalousek vládu posléze nařkl ze lži a korupce.
Koalice, která má ve Sněmovně pohodlnou většinu, ale z hlasování obavy nemá. Babiš k tomu dnes řekl, že opozice jistě umí počítat do 101, což je přesně počet hlasů, který je k vyjádření nedůvěry vládě potřeba.
Vrátil se také ke středečnímu vypjatému jednání ve Sněmovně. „Považuji za skandální, že tady poslanec Kalousek, protože on byl opilý už ve 12 hodin, když jsem vedle něho seděl, pokračuje ve svých lžích,“ uvedl šéf hnutí ANO na adresu exministra financí. Sněmovna by podle něj měla zavést pravidlo, že předtím než bude Kalousek v dolní komoře vystupovat, musel by fouknout do alkoholtesteru.
Kalousek se ale proti jakémukoliv nařčení ze své údajné opilosti ohradil a označil to za lži. Celý den prý byl před kamerami a dělal rozhovory. Kdokoliv se tedy může o jeho stavu přesvědčit ze záznamů.
Ministr financí také znovu popřel, že by Agrofert, který vlastní, díky podpoře biopaliv získal pět miliard korun. Jeho firmy prý vůbec na biopalivech nejsou závislé.
Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek si tvrdou kritiku opozice vysvětluje tím, že nemá žádné jiné konkrétní téma, než je Babiš. Uvedl také, že dnes postoj hnutí k biopalivům přijde vysvětlit na poslanecký klub lidovců. ANO totiž tvrdilo, že názor na biopaliva přehodnotilo na žádost koaličních partnerů, což ale lidovci i ČSSD odmítli. Šéf poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola proto od Faltýnka požadoval omluvu.
Návrh na vyslovení nedůvěry vládě může podat písemně nejméně 50 poslanců. K projednání takového návrhu svolá předseda Sněmovny neprodleně schůzi. Hlasuje se podle jmen. K přijetí usnesení, kterým se vyslovuje vládě nedůvěra, je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy 101.
Poznámka Svobodného fóra: Hlasování o důvěře vládě je třeba přivítat, třebaže vláda zjevně nepadne a hlasování ustojí. Alespoň se každý vládní poslanec jmenovitě přihlásí ke korupčnímu režimu Andreje Babiše a bude jasné, na jakých lidech tato velká nemravnost stojí. Obzvlášť zajímavé je, jak se s morálním rozměrem biopaliv a celého oligarchického systému vypořádají katolíci z KDU-ČSL.