„Určitě to nebudu číst, není to moje záležitost,“ odrážel premiér Babiš dotazy na zprávu OLAF po jednání vlády. Podobně se chová jeho pravá ruka Faltýnek, který zase prohlašuje, že nemá žádné problémy. Nic není vzdálenější pravdě. Marketing hnutí ANO selhává a vrší jednu chybu za druhou.
Předseda hnutí ANO zřejmě delší dobu tušil, že zpráva OLAF pro něj nedopadne příznivě, jelikož zprávy o jejím dokončení kolovaly v Praze už na podzim před parlamentními volbami.
[ctete postid=“175658″ title=“Odklad Babišova výslechu je fraška. Odložme tedy i hlasování o důvěře vládě“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/01/Babiš-sněmovna-vydání-385×230.jpeg“ excerpt=“Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek žádají o odložení výslechu před mandátovým a “ permalink=“http://forum24.cz/odklad-babisova-vyslechu-je-fraska-odlozme-tedy-i-hlasovani-o-duvere-vlade/“]175658[/ctete]
I proto stál o co nejrychlejší sestavení jednobarevné vlády hnutí ANO a trvá na ní v obou pokusech pod vlastním vedením. Potřebuje mít resorty pod kontrolou. Zpráva OLAF má sílu ekrazitu, dokonce neplánovaně přebíjí závěr prezidentské kampaně a hlasování o důvěře vládě, které bude kvůli neschopnosti premiéra Babiše zajistit si parlamentní většinu nejspíš jen formalitou.
OLAF přebíjí vládu bez důvěry
Premiér by se sice rád bavil o programu vlády a stěžuje si, že média nezajímá. To má ovšem dobré důvody. Jednak ani on sám nepočítá s tím, že jeho menšinová vláda získá důvěru, tak o čem diskutovat. Jednak vše přebíjí kauza Čapí hnízdo a jeho potenciální vydání k trestnímu stíhání, které v právním státě nelze zahodit odkazem na výsledky voleb.
Mimochodem nejhrubším populismem zavání nový trhák vlády, která chce zajistit jízdné na železnici pro studenty a seniory zdarma, což představuje mentální návrat do hlubokého socialismu.
Napjatou atmosféru zhoršuje sám Babiš a jeho marketingový tým, který šponuje na doraz trpělivost opozice a minimálně té části veřejnosti, které je protivný jeho populistický étos, že šel do politiky proto, aby zatočil s „korupční hydrou“, a přitom mu hrozí deset let vězení.
Zjevných lží, polopravd a virtuální reality je v tomto procesu manipulace s veřejným míněním tolik, že soukolí hnutí ANO začíná chybovat. Cílí na skalní publikum, které víru nikdy neztratí.
Šíření lží a manipulací
Začalo to nepravdivým tvrzením, kdy majitel Agrofertu trval na tom, že s farmou Čapí hnízdo nemá nic společného a nezná její majitele skryté za anonymními akciemi, což musel s přibývajícími informacemi pod tlakem korigovat.
Poté dlouho tvrdil, že žádné vyšetřování Čapího hnízda ze strany Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) neprobíhá, že jsou to jen účelové lži a cílená kampaň ve snaze dostat jej z politiky. Nyní vychází najevo, že OLAF začal případ vyšetřovat už 26. ledna 2016, tedy dva měsíce po obdržení trestního oznámení.
„Vyšetřovatelé OLAF provedli řadu vyšetřovacích aktivit. Od národních orgánů získali dokumentaci a informace, vyslechli dvě zainteresované osoby a řadu svědků a během vyšetřování se mnohokrát sešli s národními justičními orgány,“ píše OLAF ve své závěrečné zprávě, kterou nedlouho po Lidových novinách získaly Hospodářské noviny a portál Aktuálně.cz.
Loni na jaře byl vyslechnut i Jaroslav Faltýnek, obviněný z organizování celé operace Čapí hnízdo, který si údajně na nic nevzpomíná. Že by tyto přímo ohrožující skutečnosti k Babišovi nedoputovaly, a vyšetřování probíhalo za jeho zády?
Mafie s prsty na OLAF?
Předseda hnutí ANO se dlouhodobě snaží vytvářet dojem, že za celou kauzou stojí „mafie“ spojená s lobbistou Ivem Rittigem. Tedy s podnikatelem, se kterým se osobně zná více než dvacet let a tykají si. Nejsou vzájemnými konkurenty a z veřejně dostupných zdrojů není známo, že by se dostali do obchodního sporu. Naopak mají podle Rittiga „leccos spolu za sebou“, což Babiš nedementoval.
Tato konstrukce, které pomohli na světlo světa Babišovi blízcí policisté Jiří Komárek a Robert Šlachta z bývalého ÚOOZ, není postavena na žádných důkazech. Úplně se hroutí poté, co OLAF dospěl k závěrům prakticky totožným se zjištěními pražské hospodářské kriminálky. Že by měl Rittig tak dlouhé prsty?
Zpráva se Babiše týká
Další nepravdou je šířená dezinformace, že se Babiše zpráva OLAF netýká a nemá s ní nic společného. Zpráva uvádí, že lidé, kteří připravovali tento projekt, účelově zatajovali některé informace, udávali nepravdivé údaje, a na základě toho OLAF dospěl názoru, že došlo k podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Babiš je v ní přitom opakovaně zmiňován.
Neproduktivní je i zpochybňování úřadu OLAF, za což ho kritizoval i europoslanec Pavel Telička, který se s hnutím ANO rozešel ve zlém. „Nemohu akceptovat a považuji za velmi nešťastné a společensky škodlivé, pokud budu podrývat autoritu příslušného orgánu, aniž bych byl schopen předložit jasné důkazy,“ uvedl s tím, že Babišovo chování poškozuje demokracii na národní i evropské úrovni.
Fatální chybou marketingu hnutí ANO je snaha zprávu OLAF zatajit a bagatelizovat, kde nejtragičtější roli sehrává ministryně financí Alena Schillerová. Žádný zákon jí nezakazuje zveřejnit zprávu OLAF a nemůže se přitom ani odkazovat na velmi podivné doporučení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, které nemá oporu v zákoně. Pořád je to jen doporučení, nikoli přikázání mlčenlivosti.
Více ohledů a práv?
Pochybnosti vzbuzuje i žádost o odklad výslechu Babiše a Faltýnka před mandátovým a imunitním výborem, který má i bez zprávy OLAF dostatek podkladů pro vlastní rozhodnutí. A zejména jejich zájem nahlédnout u policie do této zprávy, která byla založena do vyšetřovacího spisu.
[ctete postid=“175518″ title=“Agrofert v pohotovosti. Babiš útočí na OLAF a rozhodl se kauzu vysedět“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/01/Agrofert-OLAF-385×230.jpeg“ excerpt=“Nový rok nezačal pro Babišovo impérium nejlépe. Zpráva OLAF se dostává do popředí “ permalink=“http://forum24.cz/agrofert-v-pohotovosti-babis-utoci-na-olaf-a-rozhodl-se-kauzu-vysedet/“]175518[/ctete]
Trestní stíhání obou politiků bylo přerušeno a do té doby, než budou zbaveni imunity a znovu obviněni, nemají podle zákona právo nahlížet do vyšetřovacího spisu. Nikdy v minulosti se při vydávání poslanců nestalo něco podobného, z čehož lze dovodit, že si Babiš s Faltýnkem uzurpují více ohledů a práv než ostatní obvinění a podezřelí.
Účelový je i jejich požadavek na český překlad zprávy, pokud se Andrej Babiš neustále ohání perfektní znalostí anglického jazyka.
O neúnosnosti situace svědčí náhlá zdrženlivost, kterou v této věci zastává prezident Miloš Zeman. Ještě nedávno Babiše v této kauze podporoval, a dokonce ho navštívil na Čapím hnízdě. Nyní požaduje úplné zveřejnění zprávy OLAF, která je vůči konglomerátu Agrofertu velmi nepříznivá. I když na pevné vazbě na svého spojence před prezidentskou volbou to jistě nic nemění.
Přituhuje a bezskrupulózní marketing hnutí ANO naráží na své možnosti.