Hodnocení účinnosti protiruských ekonomických sankcí bylo vždy obtížné z jednoho důvodu. Kreml od začátku války utajuje celé soubory dat, včetně těch o zahraničním obchodu. Západu by to totiž poskytlo informace o stavu ruského energetického sektoru. Vladimir Putin doufá, že proměna Ruska v „černou skříňku“ pomůže podpořit jeho tvrzení, že sankce nefungují, a zmást západní politiky, novináře i občany. To je závěr, ke kterému došla Agathe Demaraisová, expertka na globální dopady amerických sankcí.
V článku na Foreignpolicy.com si autorka si klade otázku, proč tolik lidí na Západě věří údajům autoritářských vlád, které vedou informační válku, když by měli sami vědět, jak se věci ve skutečnosti mají.
„Přečtěte si v těchto dnech cokoli o válce na Ukrajině, a pravděpodobně najdete zmínku o tom, že ruská ekonomika se v roce 2022 snížila přibližně o dvě procenta, což je nízký pokles, který naznačuje jen o málo víc než mírnou recesi. Toto číslo vstoupilo do politické debaty: Pro některé je toto nízké číslo důkazem, že ruská ekonomika je odolná a sankce nefungují. Jiní používají stejný údaj k argumentaci, že sankce začínají fungovat a západní země by je měly zdvojnásobit. Tyto protichůdné argumenty mají jedno společné: opírají se o do značné míry bezvýznamné číslo.“
Agathe Demaraisová poukazuje na to, že i kdyby byl uváděný pokles ruského HDP pravdivý, tak číslo ruského růstu v roce 2022 uměle zvýšily tři faktory. Údaj o hospodářském růstu byl podpořen ruskou „turbo výrobou“ vojenského vybavení. „Výroba tanků a raket však životní úroveň nezlepšuje a tato část ruského HDP bude na bojišti rychle zničena.“ Příjmy Ruska z vývozu v roce 2022 vyskočily kvůli válkou vyvolanému nárůstu cen energií. A nakonec západní embarga na technologie a další zboží i klesající ruská spotřebitelská poptávka vedly k propadu dovozu, který podle ruských oficiálních údajů během roku 2022 klesl o téměř 10 procent.
Ruský „růst“ je v současné době předmětem mnoha diskusí. Nicméně, je důležité si uvědomit, že číslům Kremlu nelze věřit. Rusko učinilo ze statistik ústřední součást své informační války. Cílem Moskvy je tvrdit, že sankce nefungují, a tím podkopat ty, kteří si myslí, že jsou klíčovým nástrojem k zastavení nebo omezení ruské agrese vůči Ukrajině. Tato strategie se opírá o tři pilíře: vybírat ty nejoptimističtější prognózy, zdržovat zveřejňování statistik, které neodpovídají oficiálnímu narativu, a údaje, které zveřejňuje, mají pochybnou kvalitu a často jsou později revidovány.
Mezinárodní měnový fond (MMF) v lednu zveřejnil odhad recese v Rusku v roce 2022. Fond odhadl, že ruská ekonomika v roce 2022 poklesne pouze o 2,2 procenta. Toto číslo mnohé ekonomy překvapilo, a to i proto, že MMF býval ohledně ekonomické situace Ruska mnohem pesimističtější. Odhad MMF ve výši minus 2,2 procenta byl tedy vybočující, ale ruští propagandisté jej prezentovali jako tvrdý fakt. Západní mainstreamová média jej převzala. Když tento údaj lidé viděli všude, většina z nich pak předpokládala, že je pravdivý.
„Moskva nakonec s dvoutýdenním zpožděním zveřejnila jediné číslo růstu: pokles HDP za celý rok 2022 o 2,1, což je přibližně stejně jako optimistický odhad MMF. Přesto není jasné, jak ruští statistici ke svému číslu vůbec došli; ověření je nemožné, protože stále nezveřejnili údaje o HDP za čtvrté čtvrtletí roku 2022,“ píše analytička.
Skutečnost bude úplně jiná. V prosinci 2022 zaznamenala ruská průmyslová výroba a maloobchodní tržby nejprudší meziroční pokles za téměř tři roky, což naznačuje hluboké zpomalení aktivity. Ceny ropy koncem roku 2022 masivně ustoupily, což zatížilo vývoz. Ruský dovoz se ve čtvrtém čtvrtletí odrazil od minim dosažených na začátku roku, což dále zatížilo HDP. Nejpravděpodobnějším scénářem je, že údaje o ruském HDP za rok 2022 budou v tichosti revidovány na hodnotu blížící se třem procentům nebo dokonce čtyřem procentům – blíž konsensu odborníků a mnohem vyšší než údaje MMF a Kremlu z minulého měsíce.
„I poté, co budou údaje nakonec revidovány, zůstane tato sága pro Rusko vítězstvím. Kdo se bude starat o to, aby zkontroloval, zda byl původní údaj revidován – a napsal novou zprávu nebo článek do médií? Kdo se kromě úzké skupiny odborníků vážně zabýval tím, zda tyto údaje vůbec něco znamenají?“ ptá se na závěr Agathe Demaraisová.
Putin podle ní hraje svou propagandistickou hru a lze ho chápat, píše autorka. Odborníci a západní média by na to ale neměli přistoupit.