Čína jako rychle rostoucí asijský tygr. To je obrázek, který se snaží vybudovat Si Ťin-pching a jeho okolí. Realita je nejspíše jiná a mnoho ekonomů, včetně těch čínských, varuje před problémy. Čína se podle nich řítí do katastrofy. Jenže tohle nechce prezident Si slyšet, a jak píše The Wall Street Journal, na podobná slova reaguje až hystericky. Přesvědčil se o tom Kao Šan-wen, prominentní čínský ekonom, a dokonce dřívější ekonomický poradce vlády. Stačilo jen zpochybnit oficiální údaj o růstu čínské ekonomiky. „Moje vlastní spekulace je, že v posledních dvou až třech letech by se skutečné číslo (růstu HDP – pozn. red.) mohlo pohybovat v průměru kolem dvou procent, i když oficiální číslo se blíží pěti procentům,“ prohlásil Kao Šan-wen na konferenci Petersonova Institutu pro mezinárodní ekonomiku (PIIE) věnované čínsko-americkým obchodním vztahům.
Pro všechny, kteří podrobněji nesledují mezinárodní ekonomické dění, může čínská ekonomika vypadat v nejlepší kondici. Čína se stala jedním z nejsilnějších světových hráčů. Vývoz její produkce dramaticky roste. A tento obrázek se snaží – poslední dobou stále urputněji – udržovat také komunistické vedení v čele se Si Ťin-pchingem. Čínská dopisovatelka listu The Wall Street Journal Lingling Weiová ale v analytickém textu píše, že výzvy, které před Čínou stojí, jsou velké. Podle odborníků se ekonomické problémy země pod prezidentem Si kumulují a hrozí výbuchem. Čína zažila krach trhu s nemovitostmi. Čínské domácnosti přišly podle odhadů banky Barclays asi o 18 biliónů dolarů (skoro půl trilionu korun). Čínský vnitřní dluh je asi na trojnásobku HDP a ceny vládních dluhopisů padají. Stále zřetelnější jsou také problémy plynoucí z nadprodukce. Přesněji z příliš velké průmyslové kapacity, kterou již není možné efektivně využívat. Do toho všeho se nad komunistickým režimem vznáší hrozba další obchodní války s USA. Referenční akciový index CSI 300 klesl 2. ledna o 2,9 %, což je jeho nejstrmější pokles v první den obchodování za téměř deset let.
Pochybnosti o ekonomické kondici se netolerují
Kao Šan-wen je hlavní ekonom státem vlastněné společnosti SDIC Securities. V minulosti působil také jako vládní poradce pro hospodářskou a finanční politiku. Jenže přímý zásah čínské vlády zařídil, že již nesmí veřejně vystupovat. Zatím nebyl propuštěn, ale je poměrně pravděpodobné, že k tomu dojde. Přitom jeho přednáška na konferenci ve Spojených státech nebyla vůči Číně a jejímu vedení nijak kritická. Problematické byly v podstatě jen dva komentáře, které zazněly v diskusi. „Neznáme reálné číslo o skutečném růstu Číny,“ uvedl Kao Šan-wen a doplnil svůj odhad růstu mezi dvěma a třemi procenty. To přitom je údaj, který by byl pro mnoho evropských zemí úspěchem. Kao Šan-wen pak ještě dodal: „Jejich snahy stimulovat ekonomiku budou velmi oportunistické. Nakonec si nemyslím, že mohou s jistotou splnit to, co slíbili.“
Podle zdrojů z okolí čínského prezidenta údajně tato slova Si Ťin-pchinga doslova rozzuřila a okamžitě přikázal zahájit vyšetřování. Současně žádal co nejrychlejší Kaovo potrestání. „Si byl také rozhořčen, když se dozvěděl, že Kao vyjádřil pochybnosti o schopnosti Pekingu podniknout kroky potřebné k posílení růstu,“ píše Weiová v deníku The Wall Street Journal. Vůdcova reakce na Kaovu kritiku podle jejího názoru zdůrazňuje hlubokou citlivost Pekingu ohledně ekonomických problémů, které se pod Siovým dohledem nahromadily.
V posledních měsících se úřady snažily potlačit jakékoli negativní řeči o stavu ekonomiky. V reakci na vystoupení Kao Šan-wena byla vydána také směrnice Čínská komise pro regulaci cenných papírů. Ta podle WSJ uvedla, že se zaměřuje na „hlavní ekonomy, kteří dělají neprofesionální a nezodpovědné poznámky“. Weiová ve svém textu připomíná také případ dalšího čínského ekonoma Zhu Hengpenga. Ten byl okamžitě odvolán z pozice hlavního ekonoma jednoho z předních čínských think-tanků. Následně byl vyšetřován a zadržen. Přitom šlo jen o to, že se pouze v soukromé chatovací skupině kriticky vyjádřil k Siovu řízení ekonomiky. Zákazům i hrozbám vedení ale čelí i mnoho lidí z akademické sféry či byznysu.
Nesrovnalosti ve statistikách
Pochybnosti o tom, že oficiálně zveřejňované ekonomické ukazatele jsou pravdivé, panují už delší dobu. Článek WSJ připomíná, že „zesnulý čínský premiér Li Kche-čchiang dával přednost používání ukazatelů ukazujících spotřebu elektřiny, objemy přepraveného zboží a vyplácení bankovních úvěrů k měření zdraví ekonomiky, než aby se spoléhal na údaje o HDP“. Krok čínské vlády, která pozastavila zveřejňování široce sledovaných údajů o nezaměstnanosti mladých lidí, znejistěl trhy. Úřady současně omezily přístup k některým údajům a některé zcela skryly, například údaj o zájmu zahraničních investorů o čínské akcie.
„Ekonomové z Barclays v říjnu napsali klientům, že si všimli nesrovnalostí mezi náhlým zlepšením údajů o celkové ekonomické aktivitě Číny za třetí čtvrtletí a slábnoucími ekonomickými ukazateli země, jako je růst mezd, vývoz a index nákupních manažerů,“ píše The Wall Street Journal a pokračuje: „Ekonomové z Nomury si také všimli nesrovnalostí a uvedli, že údaje z alternativních zdrojů pro realitní a finanční sektor země se zdají být v rozporu s oficiálními údaji.“
Důvodem nervozity čínského režimu může být skutečnost, že prorůstová opatření ze září loňského roku přinesla jen velmi malý efekt. Nepomohlo ani snížení úrokových sazeb, ani možnost obchodování s půjčkami, která se otevřela pro obce. Vláda proto velmi záhy oznámila, že připravuje ještě razantnější kroky pro posílení růstu. Ekonomové jsou ale skeptičtí. Po splasknutí realitní bubliny začali být totiž čínští spotřebitelé opatrnější. Mezi odborníky panuje obava, že kroky vlády nebudou dostatečně odvážné na to, aby skutečně povzbudily spotřebu. Naopak, jak upozorňuje Weiová, výroky Kao Šan-wena padly na úrodnou půdu. „Kaovy poznámky pronesené ve Washingtonu byly soukromě sdíleny mnoha ekonomy a analytiky v Číně i mimo ni,“ píše ve svém textu.
Po této zkušenosti, oficiální místa stupňují svůj tlak. Již zmíněná Čínská asociace pro cenné papíry záhy po Kaově vystoupení vydala důrazné doporučení makléřským společnostem a manažerům fondů. Ti mají dohlížet na pozitivní roli svých ekonomů při prezentaci vládních ekonomických dat. Instrukce dostali také šéfové propagandy po celé zemi. A to přímo od šéfa Si Ťin-pchingova štábu; jejich úkolem je, aby „posílili ekonomickou publicitu a řízení očekávání“. Reagovat musel i samotný Si Ťin-pching. V novoročním projevu se snažil obyvatele ČLR ubezpečit o vzestupné trajektorii, na které se nachází čínská ekonomika, a dodal, že si Čína poradí s výzvami z vnějšku. Tím podle odborníků pravděpodobně narážel na možnou obchodní válku s USA.