Poradce premiéra Petra Fialy (ODS) a ekonom Štěpán Křeček se pustil do místopředsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Víta Samka. Podle něj odboráři přestávají hájit zaměstnance a začínají bojovat za důchodce. Zpronevěřují se svému účelu, řekl ve středu v pořadu 360° na CNN Prima News. Demonstraci před úřadem vlády pak označil za zbytečnou.
Spor mezi ekonomickým poradcem předsedy vlády a odborářem přišel při debatě o připravované důchodové reformě. Místopředseda ČMKOS kritizoval Fialův kabinet za to, že o tom s odboráři nekomunikuje. Křeček jeho slova odmítl. „Udělat důchodovou reformu, která tady nevznikla desítky let, vyžaduje určitý čas, aby se všechno důstojně propočítalo,“ reagoval ekonom.
„Ve chvíli, kdy bude důchodová reforma připravena, tak se o tom můžeme bavit s odbory i dalšími partnery. A to pan ministr Marian Jurečka (ministr práce a sociálních věcí, pozn. red.) jasně deklaroval, že bude v dubnu,“ pokračoval s tím, že přesnější kontury důchodové reformy byly odborníkům, kteří na tom spolupracují, představeny v pondělí.
Křeček zároveň označil středeční demonstraci odborářů před úřadem vlády, kde se se protestovalo mimo jiné proti zvyšování důchodového věku na 68 let, za zbytečnou. „Nechápu, proč se tady začíná v březnu demonstrovat, když teprve v dubnu by měl být návrh důchodové reformy představen,“ vzkázal ekonom.
Demonstrace se podle něj týkala mediálních výkřiků, které vláda nikdy neschválila. „Tím pádem demonstraci považuji skutečně za zbytečnou, protože demonstranti ještě ani nemohli vědět, že se navrhuje něco, co by se jim nemuselo líbit,“ dodal Křeček.
Těžko říct, proti čemu se protestuje
Křeček svými slovy podpořil premiéra Petra Fialu, který ve středu sice prohlásil, že nechce snižovat význam žádných protestů, akce před úřadem vlády však podle něj nesla absurdní rysy. „Strany, které nevyhrály minulé volby, budou na této demonstraci vystupovat a myslím, že trochu zneužily odbory pro své politické cíle,“ reagoval ministerský předseda. „Mezi řečníky jsou strany od ANO po komunisty,“ pokračoval.
Demonstrace se kromě odborářů zúčastnila také šéfka komunistů Kateřina Konečná, předseda sociálních demokratů Michal Šmarda, expremiér Andrej Babiš (ANO) nebo místopředseda Okamurovy SPD Radim Fiala.
Premiér se vyjádřil také k tématu demonstrace. „Jestli jsem to správně pochopil, tak se protestuje proti důchodové reformě, jejíž parametry vláda ještě neschválila,“ vzkázal Fiala. „Těžko říct, proti čemu se protestuje,“ komentoval akci.
Odbory se zpronevěřují svému účelu
Odborář Samek v pořadu na CNN Prima News také kritizoval schodek státního rozpočtu, za který je podle něj zodpovědné hnutí ANO a občanští demokraté, kteří prosadili zrušení superhrubé mzdy. „Je podstatné si uvědomit, co se tady vlastně děje. České odbory přestávají hájit zaměstnance a začínají hájit důchodce. Odbory se zpronevěřují svému účelu,“ reagoval Křeček.
„Jak je vůbec možné, že odbory jsou proti tomu, že se snížily daně zaměstnancům? Vždyť přece snížení daní zaměstnancům znamená, že mají vyšší čisté příjmy. To je v zájmu zaměstnanců. Odbory se soustavně proti tomu staví a místo toho chtějí, aby se z vyšších daní zaměstnancům platily ještě větší důchody. To je přece jednoznačné, že přestáváte hájit zaměstnance a začínáte hájit důchodce,“ vpálil Křeček Samkovi.
Místopředseda odborářů se bránil. „To není vůbec pravda. Tohle je nefér, protože co ochrání zaměstnance víc než vyrovnaný státní rozpočet? Po kom vy si ty peníze vezmete? Vezmete si je jedině od zaměstnanců. Vždyť oni platí z 87 procent veškeré výdaje této země,“ reagoval Samek s tím, že jde o účelovou interpretaci.