
ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock

Narození žraločího mláděte v americké Louisianě vyvolalo vlnu údivu. Podle všeho se totiž v akváriu nevyskytoval žádný samec, nýbrž pouze dvě žraločí samice. Dle názoru odborníků existují dvě různé varianty, jak mohlo k tomuto vzácnému jevu dojít.
Žraločí mládě Yoko se podle Shreveport Aquarium vylíhlo z vajíčka v nádrži, kde se vyskytovaly pouze dvě žraločí samice. Jak je to možné? Podle expertů existují dvě vysvětlení. Jednou z variant je prý takzvaná partenogeneze, což je forma nepohlavní reprodukce, při které se embryo vyvine z vajíčka bez oplodnění. Druhou možností je pak prý opožděné oplodnění, ke kterému mohlo dojít dlouho po samotném páření.
Pracovník z Pritzkerovy laboratoře pro molekulární systematiku a evoluci Kevin Feldheim, jehož výzkum se zaměřuje na systém páření a populační biologii žraloků, sdělil pro CNN, že byl svědkem partenogeneze u několika druhů žraloka, včetně žraloka zebrovitého a žraloka bambusového. Předpokládá se pak, že tento proces proběh i u jednoho druhu rejnoka.
„K partenogenezi obvykle dochází, když jsou samice izolovány od samců. Existují však případy, kdy samice rodí tímto způsobem, i když byli samci přítomni. Jak partenogeneze vzniká nebo co navede samici k zahájení procesu, se musí nadále zkoumat. Obecně si myslíme, že je to poslední pokus samice předat své geny. To vypovídá o tom, jak jsou žraloci přizpůsobiví, pokud jde o jejich reprodukci,“ sdělil Feldheim.
Dále pak doplnil, že dosud není známo, jak dlouho mohou žraločí samice uchovávat spermie. Shreveport Aquarium uvedlo, že genetické testy narozeného mláděte, které by měly odhalit, jak k narození došlo, a budou provedeny, až bude dostatečně velké.