Komunistická strana s velkou pravděpodobností míří k vypovězení tolerance menšinové vládě Andreje Babiše. O ukončení dohody o toleranci vládního kabinetu má do úterý 6. dubna hlasovat Ústřední výbor KSČM a šéf komunistů Vojtěch Filip a další členové stranického předsednictva rovněž povedou se zástupci Babišova hnutí dohodovací řízení o naplňování dohody o toleranci. Klíčové je ovšem to, že současná pozice komunistické partaje je neudržitelná a pro stranu nevýhodná. Proto se nelze divit tomu, že se před volbami snaží od vlády odstřihnout a co nejvíce se od ní distancovat a do volebního klání vstoupit jako čistě opoziční uskupení, které podle potřeby a podle toho, jak se mu to zrovna hodí, bude vládu kritizovat.
Předseda komunistů tvrdí, že vláda a premiér Andrej Babiš neplní dohody, na jejichž základě komunistická strana vládní koalici ve sněmovně podporuje. „Nemáme stále sloučené pojišťovny, nemáme banku v rukou státu a peníze z vládní rozpočtové rezervy se přesunuly armádě, nikoliv na boj s covidem, což považuji za velmi diskutabilní,“ popsal své výhrady na webových stránkách KSČM Vojtěch Filip.
Komunistům toho vadí samozřejmě víc. Otázka je, zda jde o skutečné důvody toho, proč se vypovězení tolerance vládě zdá být v tuhle chvíli tak blízké a reálné, a nebo zda partaj pouze hledá záminky, protože se potřebuje jako z chomoutu vyvázat z podpory vlády a zároveň to musí udělat tak, aby si zachovala tvář a dobře u toho vypadala.
Jednoduše řečeno KSČM to celé musí narafičit takovým způsobem, aby ukončení dohody o toleranci bylo alespoň zdánlivě a na první pohled v důsledku zásadových a hodnotových postojů komunistů a nikoliv mocenského a pragmatického předvolebního kalkulu, ačkoli právě tak to pravděpodobně ve skutečnosti bude.
Zevnitř komunistické strany už delší dobu zaznívají hlasy, ze kterých je jasné, že komunisté si pro tento krok už několik měsíců připravují vhodnou půdu. Nyní půl roku před říjnovými volbami do dolní komory parlamentu je poslední příležitost dotáhnout to do konce a od Babišova kabinetu, hnutí ANO a samotného premiéra Andreje Babiše se definitivně odpoutat a zpřetrhat vůči nim veškeré vazby.
Změny ve vedení komunistické strany
Pokud Vojtěch Filip říká, že podpora vlády napříč komunistickou partají slábne, a kromě toho uvádí, že tím jediným, co by dohodu o toleranci mohlo ještě zachránit, je realizace jejích dosud nesplněných bodů, není moc co řešit. Dosažení těchto bodů už jednak není uskutečnitelné a jednak k němu šéf hnutí ANO Babiš nemá žádnou zvláštní motivaci, protože komunisty již v tuhle chvíli nepotřebuje.
To hlavní je teď pro něj soustředit se na pokračující očkování a především naplno se položit do předvolební kampaně a dohnat v ní vše, co v posledním půl roce pokazil a ztratil. Proto, kdyby se přeci jen stalo to, že by Poslanecká sněmovna Babišově vládě vyjádřila nedůvěru, nemuselo by ho to příliš trápit, spíše naopak, buď by dovládl v demisi, nebo by, což je pravděpodobnější, nastoupila úřednická vláda a Andrej Babiš by se vrhnul s veškerou svou energií a zápalem do předvolebního boje.
Důležitější než různé důvody nespokojenosti se současnou vládou, které komunisté uvádějí, jsou tedy dva zásadní faktory. Jedním jsou již zmíněné blížící se volby a druhým změny ve vedení Komunistické strany Čech a Moravy, o kterých se má hlasovat 17. dubna na zasedání Ústředního výboru KSČM v Nymburku.
Komunisté samozřejmě moc dobře vědí, že do volební kampaně se jim nejlépe půjde nejenom z pozice partaje, která s nepříliš oblíbenou vládou Andreje Babiše nemá nic společného, ale rovněž jako strana s novým svěžím a na poměry KSČM mladým vedením, které alespoň zčásti bude kontrastovat s osobou dosavadního předsedy Vojtěcha Filipa.
Je sice pravda, že europoslankyně Kateřina Konečná, která má největší šanci, že současného stranického šéfa Filipa v čele partaje vystřídá, mu dělá místopředsedkyni, takže je součástí stejného vedení, které stranu do podpory Babišovy vlády namočilo. Vzhledem k tomu, že však pobývá hlavně v Bruselu, není s kabinetem Andreje Babiše tolik spojovaná.
Podvedení a zneužití
Aktuální kroky komunistické strany je tak třeba vnímat v tomto kontextu. Komunisté v posledních dnech dávali najevo velké zklamání a rozhořčení kvůli tomu, že vláda nakonec vrátila celých 10 miliard korun, které KSČM chtěla vynaložit na jiné účely, do rozpočtu ministerstva obrany.
Poslankyně a předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá na webu komunistické strany uvádí: „Částka 10 mld. Kč se podle mě mohla využít v této době pandemie daleko efektivněji a pro občany účelněji. Třeba na nákup vakcín, léků, testů do škol, na kompenzace uzavřeným podnikům, OSVČ a tak bych mohla pokračovat. Na to jsme nechali vládě peníze v rozpočtové rezervě – na ‚boj‘ s Covidem,“ zdůrazňuje Vostrá.
A dodává: „Z toho, jak jsem měla možnost s některými našimi členy hovořit, vnímám i jejich rozčarování. Cítí se opravdu podvedeně a sílí požadavek na ukončení tolerance této vládě.“ Je opravdu zvláštní, že po tom všem, co už o Andreji Babišovi víme a co všechno jsme si s ním doposud zažili, mu komunisté ještě mohli důvěřovat a spoléhat na jeho sliby. Takže mu posléze naletěli a teď se cítí podvedeni, když se ukázalo, že je stejně jako mnoho jiných nesplní.
Ve skutečnosti je to spíše tak, že představitelé komunistické strany dávají najevo, jak byli zrazeni a ošáleni proto, že je to pro ně v současné době žádoucí vysvobození a protože je to především pro KSČM velmi výhodné. Jako strana podvedená a zneužitá Andrejem Babišem, která se následně bude vůči němu o to více vymezovat a kritizovat ho, má totiž mnohem větší šanci uspět ve volbách a udržet se v Poslanecké sněmovně, než jako jeho spojenec a podporovatel.