Ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová nenechala bez komentáře chování předsedy SPD Tomia Okamury v nedělní Partii na CNN Prima News. Ten kritizoval navrhovaný zákon o korespondenční volbě s tím, že vládní koalice chce nechat rozhodovat lidi, kteří u nás neplatí daně a neumí česky. Nerudová kvůli vyhrocené situaci nedostala ve vysílání prostor na Okamuru reagovat, poslala mu proto později vzkaz na sociální síti. Podle ní by se mělo hnutí SPD více obávat diktátu z češtiny než z Bruselu.
„Škoda, že jsem při tom slovním průjmu pana Okamury nedostala šanci reagovat. Opáčila bych mu totiž, že pokud si skutečně myslí, že ten, kdo neumí pořádně česky, by neměl mít volební právo, pak bych mu ráda sdělila, že by zřejmě přišel o mnoho svých voličů, kteří mi píší,“ napsala na sociální síti X kandidátka do evropského parlamentu za hnutí STAN Danuše Nerudová.
„Na základě řady nenávistných vzkazů, které mi po Partii od jeho příznivců přišly, si troufám tvrdit, že by se SPD mělo více obávat diktátu z češtiny než z Bruselu,“ dodala na adresu Okamury.
Mám vás rád, paní moderátorko
Chování šéfa SPD v nedělní Partii musela krotit moderátorka Terezie Tománková. „Vy totiž ruku v ruce s tou korespondenční volbou navrhujete zákon, že chcete dávat nově státní občanství i potomkům Čechů, kteří migrovali do zahraničí, a to až do čtvrté generace. To znamená lidi, kteří tady nikdy nežili, neplatí tady daně, neumí ani česky,“ vypálil Okamura směrem k Nerudové a europoslanci Alexandru Vondrovi (ODS). Na korespondenční volbu se přitom v tu chvíli moderátorka vůbec neptala.
To však zřejmě Okamuru vůbec netrápilo a přes připomínku Tománkové pokračovál dál. „Vy už tak zoufale hledáte voliče v té vládní koalici, že by měli rozhodovat lidi, kteří třeba přechodně studují v zahraničí, přechodně tam pracují, a lidi, kteří neumí ani česky,“ prohlásil.
Nerudovou ani Vondru už pak na slova Okamury moderátorka reagovat nenechala. „A dost. Prosím, pane Okamuro, prosím. Já jsem tady takhle v životě nekřičela a omlouvám se divákům, ale destruujete diskuzi. Prosím, bavíme se tu o předvolebním průzkumu,“ rozzuřila se po klidném pokusu přerušit šéfa SPD Tománková. „Já jsem rád, paní moderátorko, že jste mě tady přerušila poměrně razantně. Já vás mám rád, takže v pořádku,“ reagoval následně Okamura.
Mohlo být opraveno pět školních tříd
Nerudová chování šéfa SPD kritizovala už po jeho čtvrtečním projevu ve sněmovně, kde ovládl řečnický pultík na rekordních 10 hodin a 44 minut. „Považovala bych za skvělou zprávu, kdyby se opozice s vládou hádala dny a týdny o obsahu zákona. Hledala lepší řešení, předkládala skutečné argumenty. Předhánět se v tom, kdo bude déle mluvit o nesouvisejících věcech (včetně úplných blbostí), mi přijde vyhazování peněz a nedůstojné pro všechny strany,“ napsala minulý týden na sociální síti.
„Dosavadní dnešní populistická exhibice Tomia Okamury, která nepřinesla vůbec nic, vyšla daňové poplatníky na cca čtyři miliony Kč. Za to mohlo být například zrekonstruováno pět školních tříd. Aneb politika pro lidi v praxi,“ dodala bývalá prezidentská kandidátka.
Předseda SPD ve čtvrtek ve sněmovně využil přednostního řečnického práva a ovládl řečniště na celý obvyklý jednací den s vystoupením proti koaličnímu návrhu na umožnění korespondenční volby pro Čechy v zahraničí. Překonal svůj loňský rekord, kdy 28. února při projednávání vládního návrhu o sporném snížení valorizace důchodů mluvil do přerušení sedm hodin a sedm minut.
Okamura zároveň překonal délkou vystoupení projev někdejšího kubánského vůdce Fidela Castra, který při svém znovuzvolení do čela komunistického ostrovního státu v únoru 1998 hovořil před poslanci sedm hodin a 15 minut bez přerušení.