Bývalá mistryně světa a olympijská vítězka ve skoku o tyči Jelena Isinbajevová, kterou v uplynulém týdnu opětovně potvrdil Mezinárodní olympijský výbor do komise sportovců, prohlásila, že její armádní hodnost byla jen fiktivní a že s armádou nemá nic společného. Navíc ze sociálních sítí vymazala i fotografie s ministrem obrany Sergejem Šojguem. Po jejím kroku se v Rusku zvedla vlna nesouhlasu, a to ze všech stran. Zvláště poté, co vyšlo najevo, že bydlí a žije na ostrově Tenerife.
„Do roku 2018 jsem sportovala za CSKA. Hodnost, o které se dnes mluví, je nominální povahy, protože nejsem a nikdy jsem nebyla ve službách ozbrojených sil Ruské federace. Stejně jako jsem nikdy nebyla poslankyní Státní dumy ani členkou žádné strany. Mým povoláním je sport,“ napsala Jelena Isinbajevová na svůj účet na síti VKontakte, a distancovala se tak od hodnosti majora, kterou v armádním klubu měla.
Zároveň se ve stejném příspěvku nazvala „světoobčankou“, která „bydlí tam, kde pracuje“.
Její prohlášení v Rusku vyvolalo množství reakcí zvláště na tzv. vlastenecké scéně, která naprosto podporuje Putinovu politiku a válku na Ukrajině.
Jako jeden z prvních odsoudil Isinbajevovou ruský ministr sportu Oleg Matycin, který řekl, že „každý člověk, který miluje svou zemi, má k takovým prohlášením negativní postoj. Je nepřijatelné zacházet takto s vojenskou hodností a občanstvím.“
„Vzhledem ke zjevnému záměru Isinbajevové zdiskreditovat ruské ozbrojené síly a znesvětit hodnost důstojníka, aby si zachovala lukrativní místo v MOV, vyzývám generální prokuraturu, aby podnikla kroky. Důstojník, který úmyslně diskredituje čest své uniformy, by měl být zbaven své vojenské hodnosti,“ zareagoval poslanec strany Jednotné Rusko Roman Těrjuškov. Strana navíc zrušila webovou stránku, na které byla Isinbajevová prezentována jako „Tvář strany“.
V Dagestánu, odkud Isinbajevová pochází, budou rozhodovat o osudu památníku, který byl vybudován v rodné vesnici jejího otce při příležitosti jejích sportovních úspěchů. „Byl jsem iniciátorem této stély. Vezměte, prosím, na vědomí, že stéla byla postavena na počest sportovních úspěchů, ne na počest Isinbajevové. V okrese Čiva jsou mrtví a zranění ve speciální vojenské operaci. S ohledem na to jsem si jist, že obec rozhodne o osudu této stély. A s přihlédnutím k posledním prohlášením Isinbajevové proti Ruské federaci si jsem jistý, že už tam na ni nečekají,“ prohlásil dagestánský poslanec Imran Avajev.
Přejmenován by měl být i stadion v Machačkale, který nese její jméno. „Mnozí z nás si pamatují, jak byl před šesti lety přejmenován atletický stadion v centru Machačkaly na počest Jeleny Isinbajevové, aniž by byl brán ohled na názor občanů. Ano, je to talentovaná atletka, která vytvořila nejeden světový rekord, ale nikdy nespojila svůj život, svou minulost a budoucnost s Dagestánem. A nedávné výroky této atletky, pronesené zpoza kordonu, jsou pro nás vážným signálem a důvodem k přehodnocení názvu stadionu,“ poznamenal Sergej Melikov, nejvyšší dagestánský představitel.
Rozhodnutí Isinbajevové o přestěhování do Španělska i její slova o pouhé „nominální“ vojenské hodnosti okomentovala také její bývalá trenérka Anna Gvianišviliová. „Pokud je pro ni hodnost opravdu nominální, tak ať vrátí nominální plat, všechny bonusy, auta a byt, které jí dala její vlast,“ prohlásila trenérka.
Propagandistická média v Rusku navíc zaznamenala, že Isinbajevová ze svých sociálních sítí odstranila některé příspěvky. Například ty na Instagramu, ve kterých jí v roce 2017 přál k narozeninám ministr obrany Sergej Šojgu a na níž je atletka v uniformě s hodností majora, stejně jako příspěvky o cestě na anektovaný Krym v roce 2019. Snímky v uniformě však zůstaly například na twitterovém účtu, jenž není aktualizován od roku 2021.
Za snahu odstřihnout se od spolupráce s armádou nebyla Isinbajevová kritizována jen Putinovými příznivci, ale ozvali se i opozičníci z okolí Alexeje Navalného.
„Jelena Isinbajevová je aktivní podporovatelkou války. Patří k té nepříliš početné skupině lidí, kteří tuto válku přiblížili, jak jen to šlo – pronajali totiž Putinovi za hubičku svou skutečnou, zaslouženou autoritu. Isinbajevová je vzácnou představitelkou těch, kteří Putina milují upřímně. Sama si vydělala peníze, sama si vydobyla jméno – a vše velkoryse dala tomu krvavému maniakovi plně k dispozici. Nosí uniformu majora ruské armády. Lobbování za zájmy Ruska v MOV (tedy, zjednodušeně řečeno, působení jako zprostředkovatel úplatků olympijským funkcionářům). Účast na práci velitelství Unarmy. To vše před 24. únorem 2022, během 24. února 2022 a po 24. únoru 2022 – to vše dělá právě teď ze svého útulného domova na Tenerife,“ napsal Leonid Volkov, šéf volebního štábu Alexeje Navalného.
Další z blízkých Navalného spolupracovníků Georgij Alburov poukázal na nutnost sankcí proti atletce. „Isinbajevová je na našem ,seznamu 6000´ a požadujeme proti ní sankce. Všechna prohlášení se seznamem majetku a důkazy o spojení s Putinem, kterých je dost, posíláme španělským úřadům.“
A vyjádření přidal i tiskový tajemník Vladimira Putina Dmitrij Peskov, který uvedl, že Kreml chápe všechna prohlášení na adresu Jeleny Isinbajevové, ale je nutné brát v úvahu i její sportovní úspěchy.
„Sportovní komunita samozřejmě reaguje na prohlášení Isinbajevové tvrdě. Ukazuje se, že když nevíme, co je v sázce, prostě zavrhneme sportovce, na kterého jsme byli nedávno hrdí. Nic nesoudila, nikoho nekritizovala, plní své funkce, kde žije, koneckonců na tom vůbec nezáleží. Na její počest byla tolikrát hrána naše hymna a byla vztyčena naše vlajka, že se na to musí vzpomínat a nesmí se na to zapomínat,“ prohlásil Peskov a jasně tak naznačil, že činnost Isinbajevové v Mezinárodním olympijském výboru je pro Rusko důležitá.
Je důležité připomenout, že Jelena Isinbajevová po dlouhá léta podporovala Vladimira Putina. Již v roce 2012 jej veřejně podpořila v prezidentských volbách a o pět let později se připojila k Putinovu týmu, komunitě ruských sportovců organizované hokejistou Alexandrem Ovečkinem, kteří veřejně podporují politiku ruského prezidenta. Kromě toho v roce 2013 Isinbajevová veřejně podpořila zákon zakazující „homosexuální propagandu“ mezi dětmi: „Cizinci by měli zacházet s našimi zákony s respektem a nepodporovat myšlenky netradiční orientace. Pokud dovolíme tuto kulturu, bude to pro Rusko děsivé.“ Zároveň však zdůraznila, že je „proti jakékoli diskriminaci homosexuálů“. Po vypuknutí války na Ukrajině v únoru 2022 neučinila žádná veřejná prohlášení, kterými by agresi podpořila, či odsoudila.
Mezinárodní olympijský výbor 18. července informoval, že Jelena Isinbajevová bude moci pokračovat v práci v MOV. Etická komise MOV, která prověřovala její vazby na ruskou armádu, totiž neshledala žádné porušení. Vyšetřování bylo zahájeno na konci června a sledována byla dvě kritéria – aktivní podpora nepřátelských akcí na Ukrajině a smluvní závazky vůči ruské armádě. MOV zdůraznil, že za rozhodné bude považovat pouze období po 24. únoru 2022, tedy po vpádu Putinových jednotek na Ukrajinu.