Osoba s takovou „podnikatelskou“ minulostí jako Karel Havlíček by měla někde v tichosti meditovat o svém životě a nikdy nezavadit o politiku. To bychom ovšem nebyli v Česku, kde se u činovníků některých politických útvarů na nějakou sebereflexi nehraje.
Tvář ANO Havlíček se teď pustil do ministra vnitra Víta Rakušana.
„Téměř položit Českou poštu, nechat uniknout osobní data stovek tisíc občanů, vykoupat se v Dozimetru, vyděsit morbidními billboardy, a ještě zavádět cenzuru. To vše během jednoho roku. Nepovedená parodie na ministra vnitra,“ napsal na twitteru Havlíček, nebo spíš někdo, kdo tam funguje jako nástěnkář a agitátor politické divize Agrofertu.
Česká pošta se propadala do ztráty zrovna v době premiérování Andreje Babiše, který tu provozoval své krizové manažerství v letech 2017 až 2021. V roce 2017 měla Česká pošta ještě čistý zisk 98 milionů korun. V roce 2018 už ztrátu 18,6 milionu korun, 2019 ztrátu 28,6 milionu, 2020 pak 1,382 miliardy korun.
Za rok 2021 skupina České pošty vykázala hospodářský výsledek před zdaněním ve výši minus 681 milionů korun.
K lepšímu výsledku hospodaření ovšem přispěl vyšší zisk z prodeje dlouhodobého majetku (plus 252 milionů korun). „Tržby za prodej, jak uvádí podnik, nepotřebného majetku České poště vzrostly meziročně ze 490 milionů korun na 812 milionů korun. Šlo převážně o prodej nepotřebných nemovitostí. Mezi ně patřily například pozemky v katastrálním území Praha-Kyje v hodnotě 169 milionů korun nebo objekt na brněnském hlavním nádraží v hodnotě 117 milionů korun,“ píše web Fintag.
Za loňský rok byla ztráta ČP 1,5 miliardy korun.
Tvář ANO Havlíček se může vymlouvat, že ministrem vnitra byl Jan Hamáček z ČSSD, ale pokud jeho šéf Babiš osobně dohlížel i na rozvoz respirátorů a chytrou karanténu, třeba by ho osud pošty taky mohl zajímat.
Proč má pošta takové problémy?
„Dlouhodobě říkáme, že někdy od roku 2019 klesl zájem zejména o listovní a peněžní služby až o 40 procent. Adekvátně tomu odpovídá i návštěvnost poboček. Dlouhodobě také říkáme, že rozsah pobočkové sítě a povinnosti dané do legislativy jsou neměnné, a tato disproporce potom vede k tomu, že Česká pošta se dostává do hospodářských problémů – a tyto věci je nějakým způsobem třeba narovnat,“ řekl pro Seznam Zprávy pověřený zástupce generálního ředitele Miroslav Štěpán.
Ani Babiš, ani Havlíček nemohou za všechny hrůzy světa. Vít Rakušan nemá automaticky nárok na imunitu před kritikou. Problémy České pošty jsou ale zjevně už pár let strukturálního charakteru a jde také o to, jak má instituce tohoto typu v moderní společnosti působit. Laické názory, že pošta nemá být státní, protože stát neumí podnikat, jsou jen výraz naivního tržního komsomolství. Pokud nebudeme trvat na tom, že má dopis dorazit do každé vesnice, pak žádnou státní poštu pochopitelně nepotřebujeme. Soukromý podnik by se ale na něco takového nejspíš vykašlal. Muselo by se mu to nějak přikázat. Můžeme vést nezávaznou debatu, jestli v době elektronické komunikace poštovní schránky potká stejný osud jako telefonní budky, ale v této fázi ještě v praktickém životě nejsme.
Pokud jde o to ostatní, tváře ANO jako Havlíček by vzhledem ke známým kauzám v lůně tohoto spolku asi neměly používat výrazy jako „vykoupat se v Dozimetru“. Jestli někoho vyděsil „morbidní billboard“ s válečným zločincem Putinem, bylo nejspíš na čase. A cenzuru u nás nikdo zavádět nechce. Kdo o tom nejvíc mluví, je celkem zřejmé.
Vyzývat Karla Havlíčka k uměřenému vyjadřování by ale bylo nejspíš marné. Stejně to všechno nemá ze své hlavy.