Zahraniční politika Česka musela z vnějšku budit dojem, že jsme nějaká konfederace složená ze značně nezávislých celků. Zahraniční politiku by měla určovat vláda, ale svoji si provozoval Hrad Miloše Zemana. Do toho předseda senátu Miloš Vystrčil vzbudil rozruch svojí cestou na Tchaj-wan.
Za Hrad navíc vystupoval záhadný Martin Nejedlý vysílaný na zahraniční cesty, ačkoliv nemá žádnou státní funkci. Má ale z nějakého důvodu, který lze těžko pochopit, diplomatický pas. Kromě toho ještě byla zřízena funkce koordinátora pro vztah s Ruskem Rudolfa Jindráka.
Koordinování vztahu s Ruskem se nějak nevedlo, protože do toho jednak přišel koronavirus a hlavně asi nebylo moc co koordinovat. Teď už je zřejmě konec i s touto Potěmkinovou vesnicí.
„Určitě si vůbec nedovedu představit, že bych se teď s kýmkoli z ruské strany scházel nebo měl nějaký jiný kontakt,“ sdělil Jindrák na dotaz Radiožurnálu, jestli nějaké vyjednávání vůbec bude. „Je třeba provést analýzu dalších kroků a česko-ruské konzultace do této analýzy určitě patří,“ pravil Jindrák.
Připomeňme si, že jeho poslání vzniklo v době, kdy mediálně nejviditelnějším problémem vzájemných vztahů byl pomník maršála Koněva. Kdo si dnes na ty krásné časy ještě vzpomene.
Ještě v červenci loňského roku mohl pan Jindrák snít o různých velkých cílech: „Měl bych koordinovat právě ta jednání, jelikož problémových bodů je celá řada a já si nedělám patent na rozum. Myslím, že bude důležité ustavit pracovní skupiny, které by se těmi jednotlivými body měly zabývat. Člověk samozřejmě musí mít nějaký cíl: tím v tomto případě skutečně může být setkání na vysoké, ne-li té nejvyšší úrovni… Nedokážu si představit, že by to bylo jinak. Na jednání bychom ani nepřistoupili, pokud by nám ruská strana chtěla něco diktovat. Byl jsem členem jednání o česko-německé deklaraci, která také nebyla jednoduchá a trvala dva a půl roku. Přesto probíhala na principu ‚já jsem pán, ty jsi pán‘ a bylo jedno, že Česká republika má deset milionů obyvatel, zatímco Německo 80 milionů. Totéž platí i pro Rusko.“
Jenže dnešní Rusko není současné demokratické Německo. V Kremlu znají jen vztahy, kde je jen jeden pán. Rusko se chová nepřátelsky a představa, že by chtělo snad o něčem vyjednávat jako rovný s rovným, je směšná. Když už Zeman nemá čínského poradce, co ho zneviditelnili jeho vlastní soudruzi, a nepostřehli jsme, že by Zemanovu zemědělskou politiku nějak ochromil odchod pana Čuby, mohla by se zrušit i funkce koordinátora pro vztahy s Ruskem. Ty už Rusko zkoordinovalo.