Britský premiér Boris Johnson chce od 19. července zrušit všechna pandemická omezení. Skončit by měly veškeré restrikce pro setkávání lidí, nošení roušek, práce z domova i omezení kapacity v restauracích, klubech i na sportovních utkáních. Neomezené setkávání, kulturní akce, normální život jako před pandemií. Je to utopie, či vhodný plán ve chvíli, kdy díky očkování na covid-19 již neumírá tolik lidí?
Navzdory tomu, že počet případů ve Velké Británii stoupl na nejvyšší úroveň od ledna 2021, britský premiér Boris Johnson podle televize BBC oznámil, že chce zahodit veškeré restrikce a nechat občany s nemocí covid-19 žít. Od 19. července tak země má rozvolnit veškerá opatření a bude pouze na lidech, zda některá z nich nadále dodrží.
Zrušeny mají být roušky, rozestupy, omezení setkávání lidí. Restaurace otevřou v plné kapacitě, stejně jako např. koncerty. O dalších informacích ohledně cestování nebo karantény bude premiér informovat v příštích dnech.
Johnson uvedl, že toto rozhodnutí ukončit naprostou většinu omezení bylo dáno úspěchem zavedení vakcíny, která oslabila souvislost mezi případy onemocnění a úmrtími. Varoval však, že podle předpovědí se počet případů ještě tento měsíc může zvýšit na 50 tisíc denně a že se „bohužel musíme smířit s větším počtem úmrtí na covid“.
„Pokud k tomu nepřistoupíme nyní, kdy jsme očkovacím programem očividně udělali tolik pro přerušení vazby… kdy bychom k tomu přistoupili? Riskujeme, že buď zahájíme očkování ve velmi obtížném období, kdy má virus výhodu, v chladných měsících, nebo vše opět odložíme na příští rok,“ prohlásil Johnson. Zároveň však dodal, že kdykoli bude potřeba, vláda může jakoukoli z restrikcí znovu zavést.
Správný nápad, nebo „továrna na mutace“?
Podle serveru Our World in Data podstoupilo přes 66 procent občanů ve Spojeném království alespoň první dávku očkování. Celkem je plně vakcínováno pouze 49 procent lidí. Podle Johnsona jde však o logický krok, při kterém vláda přejde od spoléhání se na koronarirová omezení k tomu, aby nechala jednotlivce rozhodovat se samostatně. Vychází z dat o očkovaných dospělých, jichž je v zemi 86 procent.
Britští vědci podle britského deníku The Guardian varovali, že zrušení všech omezení je jako velmi rychlé budování nových „továren na mutace“, a dodali také, že postoj nového ministra zdravotnictví a sociální péče Sajida Javida je „děsivý“.
„Je děsivé, že máme ministra ‚zdravotnictví‘, který si stále myslí, že covid je chřipka. Kterého nezajímá úroveň infekce. Který si neuvědomuje, že ti, kdo dělají to nejlepší pro zdraví, dělají to nejlepší i pro ekonomiku. Který chce zrušit veškerou ochranu, zatímco očkovaná je jen polovina z nás,“ reagoval na twitteru profesor Stephen Reicher Univerzity v St. Andrews.
„Je děsivé, že máme ministra ‚zdravotnictví‘, který chce ze všech ochranných opatření udělat záležitost osobní volby, když klíčové poselství pandemie zní: ‚Tohle není záležitost ‚moje‘, ale ‚naše‘,“ napsal.
Ředitelka Centra pro změny chování na univerzitě College London, Susan Michie, podle deníku The Guardian zdůraznila, že chce-li vláda, aby se lidé chovat zodpovědně, musí sama plnit své vlastní povinnosti. Pokud hovoří o dni svobody, neznamená to, že by covid zmizel a že nejsou omezení zapotřebí. Naopak to podle ní znamená, že vláda hodlá stáhnout všechny formy podpory a nechat občany, aby se s pandemií vypořádali sami. „Umožnit prudký nárůst komunitního přenosu je jako stavět velmi rychle nové ‚továrny na varianty‘,“ myslí si.
Podle vědecké korespondentky listu Lindy Geddes vyhrála politika nad vědou. „Není pochyb o tom, že opatření, jako je uzavírání podniků a akcí, jsou ekonomicky škodlivá a mohou poškodit psychické nebo dokonce fyzické zdraví lidí. Jiná opatření, jako je nošení roušek, jsou pro většinu lidí pouhou nepříjemností, ale snižují přenos – zejména v interiérech, kde je výskyt koronavirů vysoký. Jejich zrušení nemá nic společného s ekonomikou nebo duševním zdravím lidí, je motivováno ideologicky,“ píše ve svém kritickém komentáři.
Dokládá to i poznámka britského virologa Stephena Griffina: „Možná se nakonec budeme muset smířit s epidemií, ale nejsme ani zdaleka na prahu kolektivní imunity a není to žádná magická bariéra, kterou se projde – doslova platí, že čím víc, tím líp.“
Ne všichni odborníci jsou však proti tomuto nápadu. Zmírnění tolika omezení podle nich není bez bez rizika, ale má svůj význam. „V současné době je to pro nás velmi důležité: U lidí s dvojitým očkováním je méně pravděpodobné, že se nakazí, a i když se nakazí, je méně pravděpodobné, že nakazí další,“ komentoval Paul Hunter, profesor medicíny na Východoanglické univerzitě. Riziko kvůli zrušení povinnosti nosit roušky nebude podle něj takové, i když pro zranitelné skupiny má smysl nosit je v přeplněných vnitřních prostorách.