Rozpočtový výbor doporučil sněmovně schválit směrnici, která nadále rozšiřuje pravomoce finanční správy. Banky podle ní budou muset poskytovat informace o účtech konkrétních lidí – a koalice, která věc podporuje, se schovává za evropskou směrnici, která ovšem nic podobného neobsahuje.

Novela daňového řádu na základě evropské směrnice DAC 5 zavádí povinnost bank, poskytovatelů platebních služeb nebo advokátů a poradců poskytovat daňové správě údaje vyplývající ze zákona o boji proti praní špinavých peněz. Jde o informace, které už nyní musí poskytovat Finančnímu analytickému úřadu.

„Na rozpočtovém výboru prosadili Piráti s podporou ANO, SPD a KSČM následující: Je umožněn zásah do ústavních práv na základě úvahy berního úředníka, že by,nemusela být‘ zaplacena daň. Piráti v roli Babišových užitečných idiotů,“ uvedl předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Informace by měly podle směrnice sloužit k mezinárodní spolupráci při správě daní, ministerstvo však šlo nad rámec směrnice a chce, aby finanční instituce poskytovaly informace i pro tuzemskou správu daní. Poslanci Pirátů ve Sněmovně předložili pozměňovací návrh, který tuto povinnost rozšiřuje i na advokáty a další profese, jako jsou daňoví poradci nebo notáři. Pirátům přijde nelogické, aby se získané údaje daly využívat jen pro mezinárodní správu daní, ale už ne pro tuzemskou, zdůvodnil to dnes jejich poslanec Mikuláš Ferjenčík.

„Tady nejde o žádné budování velkého bratra, jak je nám podsouváno,“ řekla dnes před členy výboru ministryně financí Alena Schillerová.

Podpořte nezávislá média nákupem předplatného Revue FORUM. Najdete jej ve svých trafikách ZDE. Děkujeme!

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora