Charta 77 oslavila čtyřicetileté výročí. Spolu s ním je ale nutné vzpomenout také Antichartu – reakci tehdejšího režimu, která měla za úkol dehonestovat signatáře a ke které se připojil dobový tisk v čele s Rudým právem a bohužel také řada umělců, z nichž mnozí jsou v České republice doposud oblíbení. Již v roce 1997 vyšla v Edici Revolver Revue knižní publikace, která mapuje dehonestující články proti členům a příznivcům kapel The Plastic People of the Universe a DG 307 a návazně proti Chartě 77.

Na osmdesáti stranách čtenář najde nejen faksimile soupisů těch, kdo tzv. Antichartu podepsali a jejichž jména pak zveřejňovalo Rudé právo, ale také řadu fotografií i výbor z článků, jež v daném období publikoval místní tisk, a rovněž ukázky z dobových novinových a časopiseckých titulků v koláži Viktora Karlíka, který spolu s Terezií Pokornou knihu v roce 2002 připravil k vydání.

Anticharta_RR_jednostrany.compressed

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora