Z celkového počtu stížností na nedostupnost zdravotní péče zcela jasně dominuje oblast stomatologie. Nejčastěji mají problém sehnat zubaře lidé v Moravskoslezském kraji. Potíže však prý nejsou způsobeny nedostatkem zubařů. Stomatologové nemají často smlouvu se zdravotní pojišťovnou, a proto se pro občany péče jeví jako finančně nedostupná.
Podle informací ministerstva zdravotnictví se ze stížností na nedostupnost zdravotní péče týká stomatologie zhruba 68 procent. Sehnat zubaře je aktuálně nejtěžší v Moravskoslezském kraji. Hlavním problémem ale podle odborníků není nedostatečný počet zubařů. Právě v Moravskoslezském kraji působilo v roce 2022 například 835 stomatologů, což je po Praze a Jihomoravském kraji pomyslné třetí místo v rámci celé České republiky. Po celé zemi pracovalo v loňském roce asi 8700 zubařů. Značná část z nich však nemusí mít smlouvu se zdravotní pojišťovnou. Pokud tedy dělají tzv. na sebe, zaplatí pacient za provedený výkon výrazně vyšší částku, což si řada lidí nemůže dovolit.
„Nedostatek stomatologů, kdy je samozřejmě poptávka hlavně po ošetřeních hrazených zdravotními pojišťovnami, je způsoben také okolností, že řada nových lékařů zakládá soukromé kliniky, které nemají s pojišťovnami smlouvu a jejichž služby si pacienti musí plně platit,“ vysvětluje náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer. Dále pak dodává, že starší generace zubařů, která postupně odchází do penze, měla v evidenci na jednoho lékaře i dva tisíce pacientů. Mladí zubaři prý využívají intenzivněji časově náročnější nejnovější metody a průměrně evidují osm set pacientů. Zde je podle Gebauera kámen úrazu.
Ke zlepšení situace má přispět také senátní novela z poloviny dubna, která má umožnit zubařům ze zemí mimo EU, aby mohli pracovat v Česku pod dohledem jiného stomatologa. Proti tomuto návrhu se však bouří prezident stomatologické komory Roman Šmucler, který ho označuje za legislativně vadný, ponižující a ohrožující pacienty. Sněmovna novelu schválila ve zrychleném režimu.
Podle současné legislativy musejí lékaři ze zemí mimo EU, například z Ukrajiny, nejprve získat uznání svého diplomu, poté je na řadě zkouška z českého jazyka a nakonec odborná aprobační zkouška. Senátní novela by po ověření jejich stomatologického vzdělání umožnila zubařům pracovat pod dohledem stomatologů s nejméně pětiletou praxí, kteří mají současně smlouvu nejméně se třemi zdravotními pojišťovnami. Další možností je pak působení na pracovištích, která mají akreditaci pro vzdělávání. Ta mohou již v současné době zaměstnat zahraniční lékaře po dobu šesti měsíců kvůli získávání odborné praxe.
„Zajištění dostupnosti zdravotní péče je ze zákona v kompetenci zdravotních pojišťoven. To ale neznamená, že bychom aktuální situaci jen pasivně sledovali. Ministerstvo zdravotnictví pochopitelně vnímá současné problémy, které se v některých regionech vyskytují, a za tímto účelem se nám podařilo zřídit pracovní skupinu pro dostupnost stomatologické péče. Ministerstvo také připravilo formulář na adrese https://nedostupnapece.mzcr.cz. Lidé v něm vyberou, jakého lékaře shání, u které pojišťovny jsou zaregistrovaní, a vyplní o sobě základní údaje a kontaktní informace. Zdravotní pojišťovna má pak povinnost lékaře zajistit,“ sdělil pro deník FORUM 24 tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.