V příspěvku na svém blogu šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg oznámil, že moderátoři obsahu na sociálních sítích jsou „příliš politicky zaujatí“ a že je „čas vrátit se ke kořenům svobody projevu“. Meta byla několik let kritizována za někdy absurdní zásahy do obsahu a odstraňování příspěvků. Zároveň potlačovala šíření politických a občanských témat. Experti varují, že zrušení kontroly může přinést posílení extremistických hlasů a vlivu dezinformátorů. Meta spravuje sítě Facebook, Instagram a Threads.
Komentátoři upozorňují, že změny přicházejí v době, kdy se Zuckerberg a další šéfové technologických firem snaží zlepšit vztahy s Donaldem Trumpem před jeho nástupem do úřadu. Trump a jeho republikánští spojenci kritizovali společnost Meta za její politiku ověřování faktů a označovali ji za cenzuru pravicových hlasů.
„Změny začnou ve Spojených státech a dotknou se deseti partnerských organizací, na něž se Meta spoléhá při ověřování faktů, včetně zpravodajských organizací Agence France-Presse, Reuters a USA Today, konzervativních serverů The Dispatch a Check Your Fact, španělskojazyčné organizace TelevisaUnivision a nezávislých skupin pro ověřování faktů Factcheck.org, Lead Stories, PolitiFact a Science Feedback,“ píše nbcnews.com.
Agentura AFP sdělila, že ji to zaskočilo. „Zprávu jsme se dozvěděli jako dnes všichni,“ uvedla. „Je to tvrdý zásah pro komunitu ověřovatelů faktů a žurnalistiku. Situaci vyhodnocujeme.“ Ohradily se i další organizace. „Mluvme otevřeně. Novináři z PolitiFact nikdy neodstraňovali ani necenzurovali obsah,“ uvedla šéfredaktorka PolitiFact Katie Sandersová a dodala, že organizace bude v ověřování faktů pokračovat nezávisle.
Joel Kaplan, prominentní republikán, který ve funkci šéfa globálních záležitostí společnosti Meta nahradí sira Nicka Clegga, napsal, že spoléhání se společnosti na nezávislé moderátory bylo „dobře míněno“, ale příliš často vedlo k cenzuře.
Šéf Mety má jiný názor. „Nedávné volby mi také připadají jako kulturní zlom směrem k opětovnému upřednostnění svobody projevu,“ řekl Zuckerberg v úterním videu.
„V posledních letech jsme vyvinuli stále složitější systémy pro správu obsahu na našich platformách, částečně v reakci na společenský a politický tlak na moderování obsahu. Tento přístup zašel příliš daleko. Jakkoli byly mnohé z těchto snah vedeny dobrými úmysly, časem se rozšířily do té míry, že děláme příliš mnoho chyb, frustrujeme naše uživatele a příliš často stojíme v cestě svobodnému vyjadřování, které jsme si předsevzali umožnit. Příliš mnoho neškodného obsahu je cenzurováno, příliš mnoho lidí se neprávem ocitá ve ‚facebookovém vězení‘ a my často příliš pomalu reagujeme, když se tak stane,“ sdělil Zuckerberg.
Meta sdělila, že když byl v roce 2016 spuštěn program nezávislého ověřování faktů, bylo cílem, aby nezávislí odborníci poskytovali lidem více informací o věcech, které vidí na internetu, zejména o virálních hoaxech, a sami posoudili obsah.
„Takto se však věci neodehrály, zejména ve Spojených státech. Odborníci, stejně jako všichni ostatní, mají své vlastní předsudky a perspektivy. To se projevilo v rozhodnutích některých z nich co a jak ověřit. Časem jsme se dostali k tomu, že se ověřovalo příliš mnoho obsahu, který lidé chápali jako legitimní politický projev a debatu. Na náš systém se pak navázaly reálné důsledky v podobě vtíravých nálepek a omezené distribuce. Z programu, který měl informovat, se příliš často stal nástroj cenzury,“ tvrdí společnost.
Tento přístup se má nyní změnit a současný program kontroly faktů třetí stranou ve Spojených státech bude ukončen a místo toho se přejde na program Community Notes, jak už to funguje na síti X. Tam „komunita“ sama rozhoduje, kdy jsou příspěvky potenciálně zavádějící a potřebují více souvislostí. Meta pak nebude psát komunitní poznámky, ale budou je vytvářet uživatelé. Poznámky budou „vyžadovat dohodu mezi lidmi s různými pohledy na věc, aby se předešlo „neobjektivnímu hodnocení“.
Komunitní poznámky se mají v příštích několika měsících postupně zavádět nejprve v USA a v průběhu roku „je budeme „dále vylepšovat“.
„Při přechodu se zbavíme kontroly faktů, přestaneme degradovat obsah, který byl ověřen, a namísto překrývání celoobrazovkových intersticiálních upozornění, která musíte rozkliknout, než se vám příspěvek vůbec zobrazí, budeme používat mnohem méně rušivý štítek, který bude informovat o tom, že jsou zde další informace pro ty, kteří je chtějí vidět.“
Dosavadní praxe podle Mety vedla k tomu, že „jsme nadměrně prosazovali naše pravidla, omezovali legitimní politickou debatu a cenzurovali příliš mnoho triviálního obsahu a vystavovali příliš mnoho lidí frustrujícím donucovacím opatřením“.
V prosinci 2024 bylo například každý den odstraněno několik milionů příspěvků, což bylo podle Zuckerberga a společnosti méně než jedno procento denně vytvořeného obsahu, ovšem „jedna až dvě z každých deseti těchto akcí mohly být chybou (tj. obsah nemusel ve skutečnosti porušovat naše zásady“).
Měla by zmizet omezení týkající se témat, jako je imigrace, genderová identita a pohlaví, která jsou předmětem častých politických diskusí. Zatím automatické systémy vyhledávaly všechna porušení zásad, což vedlo k mnoha chybám a k cenzuře příliš velkého množství obsahu. Nadále by měly automaty řešit nelegální a vysoce závažná porušení jako terorismus, sexuální zneužívání dětí, drogy, podvody a scamy. Mělo by také zmizet omezení na „občanský obsah“, tedy příspěvky o volbách, politice nebo sociálních otázkách. Tato témata by se měla „postupně vracet zpět na Facebook, Instagram a Threads s více personalizovaným přístupem“, aby lidé, kteří chtějí vidět více politického obsahu, ho vidět mohli.
Organizátoři kampaní proti nenávistným projevům na internetu reagovali na tuto změnu se zděšením, píše BBC. Podle jejich komentářů jde ve skutečnosti o snahu postavit se na „správnou stranu“, tedy za Donalda Trumpa.
„Zuckerbergovo oznámení je zjevným pokusem přitulit se k nastupující Trumpově administrativě – se škodlivými důsledky,“ řekla Ava Leeová z organizace Global Witness, která usiluje o to, aby velké technologické firmy nesly odpovědnost.
„Tvrzení, že se chce vyhnout ‚cenzuře‘, je politický tah, jak se vyhnout odpovědnosti za nenávist a dezinformace, které platformy podporují a usnadňují,“ dodala.
Organizace Full Fact, která se podílí na programu Facebooku pro ověřování příspěvků v Evropě, se brání „obvinění ze zaujatosti“. Výkonný ředitel organizace Chris Morris označil změnu za „zklamání a krok zpět, který hrozí mrazivým efektem po celém světě“.
Nový přístup Mety je v rozporu s nedávnou regulací ve Velké Británii i v Evropě, kde jsou velké technologické firmy nuceny převzít větší odpovědnost za obsah, který přenášejí, jinak jim hrozí vysoké sankce.