Uživatelé nejpopulárnějších sociálních sítí mohou být v brzké době velmi zklamáni. Především Evropané, kteří používají produkty společnosti Meta, konkrétně Facebook a Instagram. Majiteli firmy se nelíbí, že by se musel podřídit regulacím, které chystá Evropská unie.
Marku Zuckerbergovi se nelíbí, že by již nadále nemohl sbírat data ze dvou populárních aplikací a uchovávat je na amerických serverech. Server CityAM uvádí, že Meta, společnost dříve známá jako Facebook, svou nelibost prezentovala ve své zprávě pro Komisi pro cenné papíry.
Společnost Meta ve své zprávě uvedla, že pokud nebudou evropská pravidla, týkající se údajů, zmírněna, společnost „pravděpodobně“ nebude moci v EU nadále nabízet své „nejvýznamnější produkty a služby“, včetně služeb Facebook a Instagram.
Největším problémem je pro Zuckerbergovu společnost otázka týkající se transatlantických přenosů dat. Ta je podle vyjádření Meta klíčová. Podle Evropské unie by ovšem mělo ke zpracovávání a úschově dat, získaných v Evropě, docházet tam. Cílem nařízení je chránit soukromí Evropanů tím, že se zajistí, aby jejich údaje nebyly zpracovávány na jiném kontinentu.
Šance, že společnost Meta hrozby uskuteční, je podle CityAM malá. Evropa je totiž jedním z jejích největších a nejziskovějších trhů. Mluvčí společnosti Meta ve svém prohlášení uvedl: „Facebook se v tomto ohledu snaží o co nejrychlejší řešení. V žádném případě si nepřejeme a neplánujeme se stáhnout z Evropy, ale realita je prostá: Meta a mnoho dalších podniků, organizací a služeb spoléhá na přenosy dat mezi EU a USA, aby mohly provozovat globální služby.“
„Stejně jako ostatní společnosti jsme se řídili evropskými pravidly a spoléháme na standardní smluvní doložky a příslušná ochranná opatření pro údaje, abychom mohli provozovat globální služby,“ píše Meta. „Jako více než 70 dalších společností z nejrůznějších oborů pečlivě sledujeme možný dopad na naše evropské operace v souvislosti s vývojem situace,“ dodává.