
Andrej Babiš u soudu FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

KOMENTÁŘ / Ústavní soud novým způsobem vyložil občanský zákoník. Právnické osoby, tedy spolky či firmy, se mohou domáhat zadostiučinění za nemajetkovou újmu způsobenou zásahem do dobré pověsti. Znamená to, že by nyní mělo být možné se účinněji bránit konkrétním urážkám směrem k firmám, spolkům a dalším právnickým osobám. Například ve chvíli, kdy politik útočí na konkrétní médium. Rozhodnutí by si měl dobře přečíst Andrej Babiš, nebo spíše někdo z jeho týmu.
Babiš je v urážení skutečný mistr. Ani tolik let od vstupu do politiky se nevyrovnal s faktem, že si nemůže všetkých kúpiť a že existují lidé nebo třeba i právnické osoby, které se zabývají problematickými aspekty jeho působení. On si samozřejmě myslí, že někdo takový je pouze placen někým jiným než jeho holdingem, protože připustit něco jako existenci vlastního názoru nebo nedejbože morálního kompasu, to je pro určitý typ lidí, z nichž někteří jsou bohužel i v politice, nemožné.
Teď je tu ale z právního hlediska nová situace a už by to ani v případě tohoto vskutku aktivního generátoru náhodných slov nemělo procházet tak jednoduše. A dokonce by se mohlo stát, že přijde čas, kdy se bude za podobné věci Babiš muset omlouvat, platit odškodnění atp. Pokud by tedy česká justice k něčemu tak neotřelému našla odvahu, což je vzhledem k různým předchozím zkušenostem otázka k diskuzi.
Vliv a mediální dopad
Možná si vzpomínáte spíše na urážky konkrétních osob, které Babiš nenávidí, není ale zdaleka od věci si připomenout, že on se bude otírat o kohokoli, kdo by si jen náznakem dovolil zpochybňovat, že on je ten nejlepší. Když ale osoba s takovým mediálním pokrytím a reálnou mocí něco takového udělá, je jasné, že daný subjekt tím poškodí, někdy proti němu poštve konkrétní skupinu lidí, jindy zase může zkomplikovat konkrétní byznys. Není to právě osoba bez vlivu.
Na prvním místě jsou samozřejmě média. Novináře České televize Babiš označil za zkorumpovanou pakáž. Tvrdit, že podobná slova instituci nepoškozují, je buď hloupost, nebo naivita. Českou televizi v té době Babiš potřeboval oslabit, dnes víme, že se mu to povedlo. Z hlediska aktuálního rozhodnutí Ústavního soudu by se přitom ČT mohla bránit u soudu, kdyby měla silné vedení, které by do takového sporu šlo.
O novinářích Deníku Referendum, který přinesl investigativní texty hned o několika Babišových závažných kauzách, bývalý premiér při interpelacích v poslanecké sněmovně, což je záležitost vysílaná na ČT24, řekl, že jde o „novinářskou žumpu“. Deník FORUM 24 později připravil výzvu k omluvě, není ale pochyb, že naši kolegové byli takovým vyjádřením poškozeni. Stalo se tak z úst představitele státu, a to by neměla být věc, která jen tak projde a zmizí pod pěnou dní.
Placení demonstranti
A mnoha ostrých slov se dočkal i spolek Milion chvilek pro demokracii, který během Babišova působení v křesle předsedy vlády organizoval statisícové demonstrace proti němu. Demonstranty označil za zaplacené, šlo tedy jednoznačně o zpochybňování integrity organizátorů protestů. I ti by se v současné situaci mohli dočkat satisfakce. A majitel holdingu Agrofert se samozřejmě mnohokrát opřel i do deníku FORUM 24, který o něm soustavně kriticky informuje.
Krok Ústavního soudu je dobrou zprávou zejména proto, že se občas zdá, že ti silní, a to hlavně silní v politice, jsou nepostižitelní. Jejich slova přitom mohou mít obrovský dopad, a to i pro fungování konkrétních firem a dalších právnických osob. Teď bude, doufejme, možné takové projevy alespoň trochu brzdit.