Tajemná hnutí mysli příslušníků spolku Trikolora mohou sloužit k obveselení publika. Neměli bychom se ale smát lidem, kterým nebylo shůry dáno. Spíše jim bylo dáno z Východu. Myslím jaksi myšlenkově. Teď použili stoletou legendární postavu geopolitiky pro vylepšení svého chatrného obrazu. Ten se ale vylepšit nedá. Vůbec.
Zuzana Majerová na facebooku píše: „Tak už je to jasné! Doyen světové diplomacie a bývalý ministr zahraničních věcí USA Henry Kissinger je stejně jako my v Trikolora dozajista ruský šváb, kremelský troll a mírový štváč. „Bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger opět vyzval, aby se naléhavě hledala cesta k vyjednání urovnání za účelem ukončení války na Ukrajině, kdy varuje, že celý svět je ohrožen, neboť jaderné supervelmoci se blíží ke katastrofické přímé konfrontaci.“ !? Nebo že by to celé bylo jinak? Třeba tak, že Kissinger i Trikolora mají rozum, zatímco téměř celá současná politická reprezentace Západu vede svět do nebezpečné konfrontace, a tím i do záhuby?“
Nejdřív k věci samé. Henry Kissinger vymýšlel mírové návrhy už na jaře a soudil, že by obsazená území mohla zůstat Rusku. Ukrajinci se k jeho myšlenkám vyjádřili krajně pohrdavě a vyhnali ruské vojáky od Kyjeva a z celého severu a z Chersonu. Vzhledem k původním plánům Moskvy Rusko momentálně prohrává. Momentálně znamená v podstatě už od začátku, protože Blitzkrieg zkrachoval, Kyjev nebyl dobyt, loutková vláda nebyla dosazena a Ukrajina nebude jako stát zlikvidována. To poslední byl jasný záměr a není z toho nic.
Paní Majerová ve svém statusu nezmiňuje Kissingerův nápad, že by se Ukrajina pak mohla nějak přičlenit k NATO. Už to samo by stačilo, aby na nějaké jednání s takovým možným konečným výsledkem putinovský režim nikdy nepřistoupil. Popřel by tím úplně všechno, co dělá.
Charakteristiku toho, co Kissinger navrhoval ve svém článku pro víkendový Spectator, najdeme v komentáři na webu Slate.com. Kissinger soudí, že jsme v podobném okamžiku jako za první světové války, kdy šlo dojednat příměří a válka nemusela dál zbytečně pokračovat. Za to od autora schytal kritiku.
„Otázka je nesmyslná. Mezi válkami v letech 1914 a 2022 neexistují vůbec žádné paralely. Současná válka začala, když Rusko napadlo Ukrajinu, tečka. Rusko nebylo k invazi vyprovokováno žádnými provázanými aliancemi. (Putin se možná obával, že by Ukrajina mohla vstoupit do NATO, ale taková vyhlídka na obzoru absolutně nebyla). Ukrajina nebyla vázána na žádnou alianci. (USA a jejich spojenci v NATO postupně pomáhali Ukrajině zbraněmi a zpravodajskými informacemi, když Rusko zesílilo svou agresi, ale rozhodně se vyhýbali přímému boji). A ani Rusko, ani Ukrajina nikoho neprosí, aby válku zastavil; představitelé obou zemí si myslí, že mohou ještě získat výhodu – Ukrajina tím, že bude bušit do ruské armády na bojišti, Rusko tím, že bude bušit do ukrajinských měst bezpilotními letouny a raketami,“ píše Fred Kaplan.
Pak ještě zcela odmítá Kissingerovu myšlenku, že by si Rusko mělo najít své místo v novém světovém řádu. „O čem to Kissinger mluví? Právě teď (když Kissinger tvrdí, že se ‚blíží čas pro diplomacii‘) skutečné existující Rusko – zosobněné v Putinovi – po místě v takovém řádu netouží. Putin zpochybňuje existenci, natož svobodu ukrajinského národa. Sní o obnovení Velkoruské říše Petra Velikého, nikoli o nějaké metternichovské vizi Evropy; obnovený Vídeňský kongres není součástí jeho slovníku, natož programu,“ míní Kaplan.
Zuzana Majerová a další obskurní postavičky jsou samozřejmě vzdáleny miliony světelných let od inteligence a znalostí Henryho Kissingera. Jsou to takové kremelské rohožky svinuté podle potřeby do tvaru hlásné trouby ruské propagandy. Kissingerovi jeho inteligence dovoluje dělat tak složité myšlenkové konstrukce, že jejich praktické provedení může narazit na problémy. V Trikoloře nenajdeme nic, co by myšlenku připomínalo. Společné je tady jen to, že si snad myslí, že Putin a jeho junta jsou schopni nějaké racionální dohody, kompromisů a mají zájem na trvalém míru. Není nic, co by tomu nasvědčovalo.
Cílem tohoto spolku agitátorů je, aby každý, kdo podporuje Ukrajinu, byl vylíčen jako válečný štváč. Výměnu území za „mír pro tuto dobu“ jsme tu zažili v roce 1938. Aspoň je vidět, co jsou tihle „vlastenci“ a bojovníci za „národní suverenitu“ ve skutečnosti zač.