Mediální obraz a realita jsou dost odlišné věci, které spolu nemusí moc souviset. Mimo jiné to platí také o údajném naladění členské základny Občanské demokratické strany vůči trojkoalici SPOLU a jejímu dalšímu pokračování. ODS má více než 13 tisíc členů, vynášet soudy ohledně toho, jaké nálady mezi nimi převažují nebo jaké hlasy zde sílí, je proto třeba jen s největší opatrností, a to nejlépe pomocí sociologických průzkumů mezi samotnými straníky.
V deníku Právo a na serveru Novinky.cz vyšel tento týden článek, který se zabýval tím, jak v ODS sílí hlasy proti trojkoalici složené z občanských demokratů, lidovců a topky. Dočteme se v něm například následující: „Hlasy kritické vůči trojkoalici SPOLU (ODS + TOP 09 + KDU-ČSL) nabývají v ODS na síle. Krev kritikům trojbloku vlil do žil verdikt Ústavního soudu, který zrušil zaokrouhlování voličských hlasů při přepočtu na mandáty. Není již tak výhodné sestavovat koalice pro větší počet poslaneckých křesel.“
V textu jsou dále uvedeny příklady takovýchto hlasů. Otázka je, jestli je tomu skutečně tak, že tyto hlasy ve straně nabývají na síle, a nebo jde spíše o to, že tento postoj zastává stále stejná část občanských demokratů jako před měsícem či před čtvrt rokem, jen jsou z nějakého důvodu více slyšet, případně se jim dostává většího prostoru v médiích.
Výsledný dojem může být nakonec dosti zkreslující. Pořád je třeba brát v potaz to, že ODS má mnoho tisíc členů a ve skutečnosti není tak snadné říct, jaké hlasy mezi nimi sílí. Máme snad k dispozici nějaké reprezentativní šetření, které by to zkoumalo? Spíše tedy hovoříme o hlasech, které slyšíme a které k nám doznívají, než o všech vyskytujících se uvnitř Občanské demokratické strany nebo dokonce o celkovém rozpoložení členské základny.
Ve zmíněném článku je například citován europoslanec Jan Zahradil, který zde uvádí: „Nespokojenost tu je, ale nikdo to nebude hnát tak daleko, aby koalici zbořil. Naši voliči to zřejmě akceptují, ale členská základna je radikálnější. Štve je, že teď házíme záchranné lano TOP 09, která je vyřízená a vždy nám škodila.“
Volební turistika
To je také docela zvláštní sdělení. Podle Zahradila má členská základna s trojkoalicí problém, a to dokonce konkrétně kvůli tomu, že se tak háže záchranné lano TOP 09, zároveň však europoslanec přiznává, že nikdo to nebude hnát tak daleko, aby koalici bořil. Pak ovšem nedává vůbec smysl, proč se o této údajné nespokojenosti občanských demokratů hovoří a proč ji vyzvihuje i Jan Zahradil, pokud trojkoalici neohrožuje.
Celé to spíš působí tak, že se některým členům ODS hodí tuhle nespokojenost zdůrazňovat, připomínat a zveličovat a část novinářů jim v tom vychází vstříc a pomáhá jim, jak může. Výsledkem pak je, že se vytváří alternativní obraz reality.
Potvrzuje to i vyjádření člena pražské ODS, který si nepřál být jmenován, rovněž citované v uvedeném článku: „Budu volit někde jinde, abych nemusel volit Pekarovou a Feriho. Vím, že takovou volební turistiku chce provést víc lidí z pražské ODS. Nevím, proč máme dělat výtah dvěma stranám, které ani nejsou pravicové,“ podivuje se a dodává: „V ODS už ve skutečnosti nikdo nevěří, že volby vyhrajeme. Piráti mají proti nám značnou řadu pozičních výhod. Hraje se o to, jestli budeme druzí nebo třetí. Celá trojkoalice je jen o záchraně několika lidí, co si půjdou sednout na ministerstva.“
Co k tomu dodat? Jakou vypovídací hodnotu má takový hlas? Jednak ze všeho nejvíce poškozuje samotné občanské demokraty a jednak vůbec nemůžeme vědět, nakolik je možné mu důvěřovat, jaké jsou jeho zájmy a záměry. Zmínka o volební turistice je potom úplný nesmyl a ohýbání skutečnosti.
Neumím si moc představit ji teď rušit. Hlavně by teď lídři měli udělat všechno proto, aby vyhrála volby. Aby se ODS spojovala do trojkoalice a ta trojkoalice byla nakonec druhá nebo třetí, tak to mě osobně teda úplně nabaví.
— Martin Kuba (@Kuba_Martin) February 4, 2021
Aby mělo smysl se o tom vůbec bavit, muselo by jít o významné procento pražských členů ODS, kteří se takto plánují zachovat. Zkrátka jde jen o to, že někdo, komu se vznik trojkoalice nezamlouvá nebo si z nějakého důvodu nepřeje její úspěch, vytváří dojem, jak silný odpor vůči ní ve straně panuje, aby tak dosáhl svých cílů.
Nepřesný obraz reálného stavu
Jedna věc jsou anonymové, druhá však významní a viditelní politici. Jihočeský hejtman a předseda Asociace krajů ČR Martin Kuba například minulý týden na twitteru ke koalici SPOLU napsal: „Neumím si moc představit ji teď rušit. Hlavně by teď lídři měli udělat všechno pro to, aby vyhrála volby. Aby se ODS spojovala do trojkoalice a ta trojkoalice byla nakonec druhá nebo třetí, tak to mě osobně teda úplně nabaví.“
Sice tím uvedl na pravou míru své dřívější výroky, ze kterých se zdálo, že by chtěl trojkoalici rozpustit. Zároveň ovšem z jeho tweetu jasně plyne, že všechno háže na trojici lídrů jednotlivých stran. Ti mají udělat všechno pro to, aby koalice SPOLU vyhrála volby, protože nic jiného než vítězství Kubu nebaví.
Už ale nic nepíše o tom, že chce také on sám udělat maximum pro to, aby trojkoalice dopadla co nejlépe, že chce přiložit ruku k dílu a koalici SPOLU ze všech svých sil dopomoci k volebnímu vítězství. Ne, Martin Kuba dopředu říká, jaký výsledek je mu dobrý a jaký ne a zbytek je na lídrech, a běda, když se jihočeskému hejtmanovi nezavděčí.
Když to shrneme, tak vlastně nikdo, snad kromě regionální organizace ODS na Zlínsku, která vyzvala výkonnou radu ODS, aby zrušila své usnesení o trojkoalici, u občanských demokratů vážně neprosazuje rozpad koalice SPOLU. Zároveň ale kolem toho panuje spoustu šumu a ošklivých řečí, které jí celkem škodí, a nejenom jí a Petrovi Fialovi stojícímu v jejím čele, nýbrž i celé naší demokracii.
Té by totiž dobrý volební výsledek této trojkoalice prospěl, protože se jedná o koalici hodnotově a programově zakotvenou. Jediné, co se s tím vším dá dělat a co je správná reakce, je nepřikládat onomu šumu přehnaný význam, nezveličovat ho a nenechat si jím vsugerovat nepřesný obraz reálného stavu.