Vladimir Putin svým dekretem z 1. prosince zvýšil tabulkový počet ruských vojáků skoro o 170 000. To by znamenalo navýšení přibližně o 15 procent. Vzhledem k tomu, že ruské ministerstvo obrany prohlásilo, že se v souvislosti s tímto výnosem nepočítá s další mobilizací, jde podle Institutu pro studium války ISW pravděpodobně spíše o gesto, jak navenek demonstrovat sílu armády.
Dekret, který platil od ledna, stanovoval počet příslušníků ruských ozbrojených sil na 2 039 758 lidí včetně 1 150 628 vojáků. Novým dekretem dojde ke zvýšení na 2 209 130 lidí, včetně 1 320 000 vojáků. Počet se má podle ruského ministerstva obrany zvyšovat postupně, a to hlavně prostřednictvím dobrovolných kontraktů.
Kvůli blížícím se prezidentským volbám chtějí úřady udržet alespoň zdání normálního státu, a tak vojenští experti nepřepokládají, že by se uskutečnilo další kolo mobilizace. Jak analytici připomínají, když Putin loni v září oznámil tzv. „částečnou mobilizaci“ k doplnění ztrát, které utrpěly ruské jednotky v agresivní válce proti Ukrajině, odjely z Ruska statisíce mužů v branném věku.
Nový Putinův výnos analyzovali experti Institutu pro studium války ISW a domnívají se, že je tento nový dokument „pravděpodobně oficiálním potvrzením současné síly ruské armády, a nikoli příkazem k okamžitému zvýšení počtu vojenského personálu“. Experti poukazují na nárůst armády mezi Putinovým předchozím dekretem z 25. srpna 2022 a dekretem z 1. prosince 2023 o 170 000 vojáků. „Pokračující rozsáhlá tajná mobilizace, včetně náboru dobrovolníků a nucených migrantů do služby v ruské armádě, stejně jako částečná mobilizace 300 tisíc lidí, pravděpodobně vysvětlují čistý nárůst bojové síly o 170 000 lidí,“ konstatují experti.
ISW připomíná, že místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv 9. listopadu prohlásil, že ruská armáda od 1. ledna 2023 naverbovala 410 000 smluvních, dobrovolných a branných vojáků, 1. prosince pak tvrdil, že ruská armáda naverbovala přes 452 000 vojáků.
Podle ruské tiskové agentury TASS ministerstvo obrany vysvětlilo zvýšení tabulkového počtu příslušníků ozbrojených sil „zvýšením hrozeb“, kterým Rusko kvůli „speciální vojenské operaci“ čelí, a kvůli pokračujícímu rozšiřování Severoatlantické aliance, zvyšování počtu aliančních sil u ruských hranic a kvůli růstu potenciálu taktických jaderných sil NATO vzhledem k nastávající výměně asi 200 zastaralých amerických jaderných bomb na základnách v Evropě a v Turecku za modernější, vysoce přesnou verzi.
„V tak těžkých podmínkách se zvýšení počtu bojeschopných sil jeví být adekvátní reakcí na agresivní činnost bloku NATO,“ dodal TASS.