Bitvu o hlasy voličů v Pardubickém kraji v letošních parlamentních volbách svede osmnáct politických stran a hnutí. Jejich kandidátky jsou však v mnohém překvapením. Například šéf poslaneckého klubu sociálních demokratů se objevil až na čtvrtém místě, koalice SPOLU pak nasadila na pozici lídra úplného nováčka. Šanci uspět má podle politologa opět hnutí ANO, zdatným soupeřem však bude pravicová trojkoalice.
Zatímco v posledních volbách do poslanecké sněmovny zvítězilo v Pardubickém kraji poměrně s velkým náskokem před druhými občanskými demokraty hnutí ANO, nyní budou zřejmě síly mnohem více vyrovnané. V regionu jsou podle politologa Ladislava Mrklase díky blízkosti k Moravě silní lidovci. „Díky lepší pozici KDU-ČSL by koalice SPOLU mohla být docela zdatným soupeřem,“ prozradil deníku FORUM 24 Mrklas.
Uskupení občanských demokratů, lidovců a TOP 09 do čela své kandidátky v Pardubickém kraji postavilo ředitele Komorní filharmonie Pardubice Pavla Svobodu, který je v politice nováčkem. „Pokud chceme v České republice změnu k lepšímu, je nutné podpořit ji i ze strany dosud politicky neaktivních občanů. Proto jsem se rozhodl přijmout osobní zodpovědnost a zapojit se do projektu spojení tří středopravicových stran SPOLU, které jsou mi rozhodně nejbližší. Je to příležitost ovlivnit klíčová rozhodnutí v nelehké době,“ vysvětloval důvod své kandidatury Svoboda.
Za své priority lídr koalice SPOLU označil kulturu a školství. „Samozřejmostí je podpora našeho regionu od nejmenších vesnic až po větší města,“ doplnil Svoboda, který žije v Pardubicích a čtyři roky také působil na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové. Za Svobodou je na kandidátce pravicové trojkoalice krajský předseda ODS Radim Jirout, bývalý šéf lidovců Marek Výborný nebo zastupitel Pardubic Karel Haas z ODS, který byl lídrem strany v komunálních volbách.
Na poměrně výraznou tvář vsadila v Pardubickém kraji koalice Pirátů a Starostů. Ta postavila do čela kandidátky pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka. Podle něj budou letošní parlamentní volby zajímavější než ty v roce 2017. „Budou tu tři uskupení, která budou mít ambici vyhrát, pokud tedy neposílí ještě někdo další. Docela se na kampaň těším,“ prohlásil krajský lídr dvojkoalice.
Jako dvojka za Ferjenčíkem kandiduje zastupitel města Pardubice a Pardubického kraje Jiří Hájek (STAN). „My jako Starostové jsme zvyklí se o lidi starat. Zakládáme si na tom, že jednáme slušně a bez podrazů. V tomto jsme zajedno s Piráty, kteří naše zkušenosti doplňují mladou krví,“ nechal se slyšet Hájek.
V případě ANO se předpokládalo, že hnutí opět povede do voleb poslanec Martin Kolovratník, který byl lídrem už v letech 2013 a 2017. V čele kandidátky stál také při loňských volbách do krajského zastupitelstva. Pro to, aby Kolovratník vedl ANO do volebního klání i letos, zvedlo ruku 29 ze 40 členů krajského sněmu. Poslední slovo má však vždy premiér a šéf hnutí Andrej Babiš, který rozhodl jinak. V čele kandidátky v Pardubickém kraji tak nakonec stanul chrudimský lékař a poslanec David Kasal.
Lídryní ČSSD je překvapivě odborářka Alena Šírová. Šéf sociálně demokratických poslanců Jan Chvojka kandiduje až ze čtvrtého místa. Naopak výrazný politik a jediný hejtman strany Martin Netolický do poslanecké sněmovny nekandiduje vůbec. Původně chtěl v říjnových volbách podpořit sociální demokraty na 19. místě krajské kandidátky, na své místo se však rozhodl rezignovat po dubnovém sjezdu strany.
„Po zvážení všech osobních i politických souvislostí jsem dospěl k názoru, že místo uvolním dalším v pořadí,“ vysvětloval Netolický, který je hejtmanem Pardubického kraje už od roku 2012. Netolický před sjezdem sociálních demokratů veřejně podporoval Tomáše Petříčka jako kandidáta na předsedu strany. Nakonec však uspěl Jan Hamáček.