„Paní poslankyně, a za vás nájemci v Thermalu měli smluvní povinnost brát karty? Neměli,“ pustil se ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) do šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové. Ta ho kritizovala za to, že na některých stáncích filmového festivalu v Karlových Varech, včetně baru v hotelu Thermal, lze platit pouze v hotovosti. Současný šéf státní kasy jí připomněl, že sama jako ministryně financí situaci nezlepšila.
Na sociálních sítích se objevily stížnosti lidí, kteří navštívili filmový festival v Karlových Varech. Některé bary a stánky s občerstvením totiž přijímají pouze platby v hotovosti, karty odmítají. Podle stánkařů se jim bezhotovostní platby nevyplatí nebo při nich hrozí různé komplikace.
Stejná situace se ale letos objevila i v baru v hotelu Thermal, který je ve vlastnictví státu a spravuje ho ministerstvo financí. To, že přijímá jen platby v hotovosti, proto na sociální síti vyvolalo ostrou vlnu kritiky ministra financí Zbyňka Stanjury i premiéra Petra Fialy (ODS), a to i ze strany opozičních poslanců.
„Návštěvníci prestižního filmového festivalu v Karlových Varech si mohou Restart Česka premiéra Fialy vyzkoušet na vlastní kůži,“ napsal první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček.
Stanjura potom vysvětlil, že se jedná o soukromého nájemce, ne o samotný hotel. Akceptaci karet se ale prý snaží zajistit ještě letos. „Pro příští roky už budou mít nájemci tuto podmínku v nájemních smlouvách,“ ujistil ministr.
Na to mu odpověděla Schillerová, která se zeptata, zda Stanjura ministerstvo financí skutečně řídí. „Na cash only v Thermalu jsem Vás upozornila přesně před rokem,“ upozornila a připomněla svůj komentář pro MF Dnes, který vyšel loni touto dobou.
To si ale ministr nenechal líbit. „Paní poslankyně, a za vás nájemci v Thermalu měli smluvní povinnost brát karty? Neměli. Připravila jste za 4 roky zákon o účetnictví, který kritizujete? Nepřipravila. Zvládli jste jen projíst 8 let prosperity a rozvrátit rozpočet na generaci dopředu,“ pustil se do své předchůdkyně.
Schillerová už několikrát obvinila vládu, že za „cash only“ může zrušení elektronické evidence tržeb. Ta začala platit 1. prosince 2016, tedy v období vlády Bohuslava Sobotky, ve které byl ministrem financí pozdější premiér Andrej Babiš (ANO). Evidence byla od jara 2020 kvůli pandemii covidu přerušena a stala se fakticky dobrovolnou. Současná vláda ji pak v roce 2022 definitivně zrušila. Podle ministerského předsedy EET zatěžovala podnikatele.
V poslední době ale hnutí ANO mluví o tom, že by se EET měla znovu zavést a z výnosů srovnat schodek důchodového účtu. Schillerová dříve v rozhovoru pro Novinky.cz tvrdila, že existuje pracovní skupina, která se tím zabývá. V březnu na sociální síti slíbila, že na „EET 2.0“ znatelně vydělá všech 10,9 milionu obyvatel Česka.