Téměř dvě třetiny Američanů věří, že se Donald Trump před svým zvolením dopustil trestných činů.

Čtyřicet pět procent amerických voličů si také myslí, že prezident porušil zákony i po vstupu do Bílého domu, zatímco 43 procent soudí, že nikoli.

Plyne to z průzkumu společnosti Quinnipiac University, který probíhal ve dnech 1. až. 3. března.

Tim Malloy, zástupce ředitele výzkumu, to označil za dvojí zásah, který dostala Trumpova integrita.

Výzkum také zjistil, že Američané považují bývalého Trumpova právníka Michaela Cohena (který právě míří do vězení kvůli podvodům a daňovým únikům a lhaní Kongresu) za upřímnějšího, než je prezident.

Polovina voličů uvedla, že věří Cohenovým tvrzením o Trumpově „neetickém a nezákonném chování“ a 35 procent věří prezidentovi, který obvinění popírá.

Ta Cohenova tvrzení jsou skutečně drsná, podle něj se Trump během volební kampaně zúčastnil zločinného spiknutí, aby zakryl své mimomanželské aféry. Minulý týden ho také během kongresového slyšení obvinil ze „lži, rasismu a podvádění“.

Šedesát čtyři procent Američanů se domnívá, že prezident spáchal zločiny před tím, než byl v listopadu 2016 zvolen, uvádí průzkum. 24 procent si myslí, že nich nespáchal

„Když si dvě třetiny voličů myslí, že jste v minulosti spáchali zločin a téměř polovina voličů tvrdí, že jste spáchali trestný čin v době, kdy jste v Oválné prácovně, tak je důvěra ve vaši integritu velmi otřesena,“ momentuje to Malloy. „Michael Cohen, známý lhář směřující do kriminálu, požívá větší důvěry než vůdce svobodného světa.“

Průzkum ukazuje rozdíly v názoru podle politických sympatií. Jen třetina republikánů věřila, že Trump spáchal předtím, než se stal prezidentem, trestné činy, zatímco 48 procent z nich si myslí, že ne. Pochybnosti o Trumpově bezúhonnosti neznamenají, že by so lidé mysleli, že by kvůli tomu měl zbýt zbaven funkce. Pouze 35 procent si myslí, že by měl být obžalován, zatímco 59 procent uvádí, že nikoli.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora