Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) podalo ve středu žalobu na dvě fyzické a jednu právnickou osobu kvůli manipulaci veřejné zakázky na druhou etapu opravy svahů u vodní nádrže Klíčava v Lánské oboře na Kladensku. Podle webu Aktuálně.cz je obžalovaným šéf Lesní správy Lány Miloš Balák, manažer kladenské firmy Energie–stavební a báňská Libor Tkadlec i sama tato společnost, která stavbu budovala. Lesní správa Lány je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky.
Jeden člověk je obžalován kvůli sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a dalšího a celou firmu viní ze stejného trestného činu ve stadiu pokusu. Čin nebyl dokonán, protože k němu díky zásahu policie nedošlo.
Loni v červnu Balák tvrdil, že zakázka byla stoprocentně v pořádku a že se o práci rozhodlo ještě v době, kdy Lesní správu Lány nevedl. O manipulaci s cenou zakázky a ovlivňování rozsahu prací nemá prý žádné informace.
Podle Aktuálně.cz ale policejní odposlechy zachytily, jak se manažer vítězné firmy chlubí tím, že tendr lesní správa ušila přímo pro něj.
„Po třech letech od policejního zásahu v letním sídle prezidenta se tak uzavírá vyšetřování masivní stavby, kvůli které rozpočet Hradu postupně nabobtnal až na půl miliardy korun za rok, nejvíce v historii. A Balák dále zůstává ve funkci.“ (iHned.cz)
„Peníze u poslanců na stavební práce v Lánské oboře i v minulosti vylobboval přímo kancléř prezidenta Vratislav Mynář. Ten také do funkce šéfa lánských lesů osobně vybral a bez výběrového řízení dosadil Baláka.
Dle kancléře byly rozsáhlé stavební práce, které policie považuje za od začátku zmanipulované, naprosto nezbytné. Odposlechy ale zachytily, jak se manažer vítězné firmy chlubí, že tendr lesní správa ušila přímo pro něj a polovinu sice veřejné rozpočty zaplatí, ale firma ji nemusí prostavět. Zakázku na dozor stavby, který to kontroloval, následně dostal Mynářův známý z Osvětiman.“ (Aktuálně.cz)
„Martin Hrubeš z odboru geologie ministerstva životního prostředí namítal, že padání zeminy do vody je v přírodě zcela běžné a vodu neohrožuje, naopak se s ním počítá. A podobně dopadl i posudek České geologické služby. ‚Přehrada Klíčava není přímo ohrožena. Jediné, co je ohroženo, je lesní cesta vedoucí podél břehu přehrady,‘ píše se v dokumentu, do kterého měla redakce možnost nahlédnout. Geologové zároveň vyjadřují v materiálu značné pochyby, jestli záchrana cesty, kterou v oboře uzavřené pro veřejnost používá jen několik zaměstnanců Lán, za vynaložené desítky milionů stojí.“ (iDnes.cz)
Oprava břehů nádrže Klíčava není jedinou problematickou zakázkou Lesní správy Lány. Počátkem dubna Aktuálně.cz uvedlo, že kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu začali stíhat tři lidi kvůli těžbě kamene v Lánské oboře. Podle obvinění vytěžili a odvezli více kamene, než oficiálně vykázali, a způsobili tak škodu za nejméně 1,35 milionu korun. Mezi obviněnými je podle serveru i ředitel Balák.
Podezřelé jevy kolem bezprověrkového hradního kancléře Vratislava Mynáře se nám nějak kumulují. Kromě toho, co se týká peněz, je tu ještě podezření, že Mynář inicioval výhružný dopis z čínské ambasády adresovaný bývalému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi. Taky tady Hrad tvrdí, že s tím nemá nic společného. Dopis ale nese razítko podatelny Hradu a u Kubery se našel po jeho smrti mezi dokumenty, takže mu byl zřejmě několik málo dní předtím předán na schůzce ústavních činitelů v Lánech. Server Novinky.cz napsal: „To, že Kubera dopis opravdu dostal na zmíněném novoročním obědě, Novinkám potvrdil ředitel Kanceláře předsedy Senátu Petr Kostka. ‚Jestli pan Kubera dostal dopis od pana prezidenta nebo pana Jindráka, to nevím. Ale dostal ho na tom novoročním obědě na Hradě. On mi jen řekl, že dostal dopis. Dal si ho do své tašky s dokumenty. My jsme dopis našli až po jeho smrti,‘ řekl Novinkám Kostka.“
Na Hradě o ničem údajně nevědí. Tam nikdy nevědí o ničem, co se jim nelíbí, příležitostný mluvčí Jiří Ovčáček o těchto věcech nechce mluvit a kancléř Mynář bývá značně arogantní. Kolem Zemana se vůbec pohybují dost zajímaví lidé, kteří dělají pozoruhodné věci, třeba záhadný poradce Martin Nejedlý. Ten, ačkoliv nemá žádnou oficiální funkci, byl při jednání s ruským prezidentem Putinem pro Zemana významnější než tehdejší český velvyslanec v Moskvě Vladimír Remek. Remka při schůzce nechali za dveřmi a Nejedlý šel dovnitř. Z hlediska diplomatických zvyklostí to bylo nejen nezvyklé, ale i nehorázné.
Pro dnešní Hrad se označení Augiášův chlév hodí lépe než jakékoli jiné. Tenhle chlév vyčistit, to bude jednou první a dost náročný úkol, až tam konečně dojde k žádoucí změně. Takové hnízdo by se mělo od dění ve státě izolovat, aby nevznikaly další škody. K tomu ale někteří lidé nejsou schopni sebrat politickou odvahu.