Podle serveru Defense One, jenž přináší zprávy, analýzy a informace o tématech a trendech, které určují budoucnost obrany a národní bezpečnosti USA, směřuje současná situace k nejhoršímu možnému scénáři – k použití jaderných zbraní ruským diktátorem Vladimirem Putinem.
Ruská doktrína „eskalace k deeskalaci“ naznačuje podle serveru, že Putin skutečně uvažuje o dosud nemyslitelném kroku. Svět by tak měl podle vysokých představitelů amerických zpravodajských služeb brát stupňující se ruské jaderné hrozby velmi vážně. Putin minulý měsíc vyvolal mezi jadernými pozorovateli znepokojení, když nařídil, aby byly jaderné síly země uvedeny do „zvláštního režimu bojové služby“.
V úterním projevu k americkým zákonodárcům prohlásila Avril Hainesová, ředitelka Úřadu ředitele pro národní zpravodajství, že tento krok byl především „jasným signálem“, aby NATO nezasáhlo na Ukrajině. Ve skutečnosti chce Putin ukázat sílu a své protivníky odstrašit nejrůznějšími způsoby. Není to poprvé, co ruští představitelé uvedli, že aktivita NATO na Ukrajině by je mohla přimět k použití jaderných zbraní. Již v roce 2017 učinil podobné prohlášení ruský poslanec Vjačeslav Nikonov.
Podle Hainesové, ale i některých amerických zákonodárců roste hrozba použití jaderných zbraní úměrně tomu, jak se ruská invaze na Ukrajině zadrhává. Hainesovou podpořil i ředitel CIA William Burns, který uvedl, že ruská vojenská doktrína uvažuje o použití menších taktických jaderných zbraní. „Ruská doktrína říká, že eskalace vede k deeskalaci, a proto si myslím, že riziko by se podle doktríny zvýšilo,“ konstatoval Burns.
Šéf Agentury obranného zpravodajství generál Scott Berrier se domnívá, že Putin si může myslet, že mu takové zbraně poskytují asymetrickou výhodu. „Myslím si, že když Putin něco prohlašuje, měli bychom mu velmi, velmi pozorně naslouchat a možná ho vzít za slovo,“ charakterizoval přístup k Putinovým výhrůžkám Berrier.
Bývalý vysoký úředník Bílého domu obeznámený s otázkami ruské jaderné bezpečnosti řekl serveru Defense One, že riziko prvního použití jaderných zbraní ze strany Ruska roste, a to především proto, že Putin se na tyto zbraně nedívá stejně jako Spojené státy, nebo dokonce bývalý Sovětský svaz. „Spojené státy mají novější zbraně k odstrašení konvenčního konfliktu. Rusko má jaderné zbraně jako součást bojového plánu,“ uvedl tento zdroj s tím, že jaderné zbraně označil za „válečný nástroj“ Ruska. Podle něj se nebezpečí jaderného útoku ze strany Ruska zvyšuje „právě proto, že se konflikt na Ukrajině vyvíjí pro agresora špatně“.
Jedním z možných scénářů je tak podle Defense One situace, kdy Putin upevní zisky na východě a jihovýchodě Ukrajiny, ale loutkový režim se mu v zemi nepodaří nastolit. Ukrajinci budou stále bojovat a Západ bude pokračovat ve vyzbrojování ukrajinské armády. V takové chvíli se Putin může rozhodnout: „Odpálím bombu někde na západní Ukrajině, abych vyslal zprávu, že jsem překročil jaderný práh, a vy mě můžete následovat, pokud chcete.“ Takto nastiňuje černý scénář server Defense One.