NÁZOR / Už víme, jaké světlé zítřky by nás čekaly, kdyby se k moci dostali nefalšovaní vlastenci, jako je senátorka Jana Zwyrtek Hamplová. Byli bychom v jedné partě po boku zemí, ve kterých by chtěl málokdo dobrovolně žít.
„Evropa se ekonomicky ničí nesmyslným green dealem, trh křivícími dotacemi, regulací všeho a sebevražednými sankcemi vůči Rusku, a zatím o kus dál vzniká velmi silný ekonomický hráč…Saúdská Arábie, SAE, Írán, Egypt, Etiopie a Argentina se od 1.1.2024 připojí k BRICS… Kdy se probudíme?“ ptá se senátorka na facebooku.
Následuje debata lidí, kteří její „myšlenky“ zřejmě sdílejí. Jazykově neupravujeme.
Martin Vesely: „1) zbavit se této neschopné vlády, 2) odejít z EU a vytvořit nový ekonomický spolek se státy Evropy, kterým jde o zájmy danneho státu!, 3) obchodovat se všemi.“
Nataša Maděryčová: „Už by těm americkým zmetkům měl někdo říct dost ale vládnoucí elity u nás i v Evropě mají hlavu v USA řiti. Amerika je na dně a stáhne nás sebou.“
Paní senátorka zřejmě věří tomu, že seskupení zemí nazývané BRICS je nějakou obdobou Evropské unie. Ve skutečnosti jsou to státy, které nejen nemají mnoho společného, ale existuje mezi nimi napětí.
„Brazílie, Rusko a Jihoafrická republika nedosáhly očekávaného růstu, a přestože Indie zaznamenala vyšší výkonnost, nedokázala držet krok s Čínou. Namísto toho se aliance BRICS pomalu vyvinula v koalici převážně geopolitického charakteru, jejímž cílem je prosazovat agendu a přístup ke světovým záležitostem, které se liší od G7, jíž dominuje Západ…
Ale stejně jako různá ekonomická výkonnost původních členů BRICS bránila koalici v dosažení jejích nejambicióznějších cílů, mohou rozdílné, někdy protichůdné zájmy členů a potenciálních členů bránit jednotnému přístupu k určování politiky a zavádění nových iniciativ. Například od doutnajících hraničních sporů až po agresivní využívání ‚dluhové diplomacie‘ ze strany Číny vůči sousedům, jako je Srí Lanka, existují známky rostoucího napětí mezi Čínou a Indií, dvěma největšími členy,“ píše Mark A. Green na stránkách Wilsoncenter.org.
Něco společného ale tyhle státy mají. Rusko a Čína nejsou demokratické země, současná Indie se začíná politicky fašizovat. Z možných nových členů jsou na tom Írán a Saúdská Arábie stejně a zbytek nestojí moc za zmínku.
Takže paní Zwyrtek Hamplová chce, abychom se „probudili“ a spolu s Íránem a Etiopií zamířili do tohoto spolku? Nejspíš se jí líbí, že je tam členem Rusko, pro které má takové pochopení. Měli bychom zřejmě opustit půlmiliardovou EU a nejspíš celý Západ, místa, kde se na planetě žije nejlépe, a skočit po hlavě do bahna.
Když po tom tak touží, ať to udělá sama za sebe.