NÁZOR / Proslulá „advokátka roku“ Zwyrtek Hamplová pokračuje v krmení svého nenáročného publika. Chápeme. Pokud není schopná náročnější duševní produkce, nemůže jednat jinak, když se chce za kažou cenu rozdat. Nějaké jen průměrně náročné publikum by ovšem z její nabídky intelektuální stravy následkem duševního hladu zhynulo.
Dne 19. června přispěla senátorka dalším ze svých výkřiků.
„Podle HN přijde Lipavský brzy s novou bezpečnostní strategií – že vláda musí občany připravovat na to, že se ČR stane součástí ozbrojeného konfliktu. Opravdu chceme být součástí války, do které nás evidentně ženou?“ píše politička na svém facebooku.
Je pozoruhodné, jak někdo může vystudovat vysokou školu a být zcela dezorientován v základních věcech. Většina zemí světa má aspoň nějakou armádu, dokonce i Vatikán má Švýcarskou gardu. O výsledku jejího případného nasazení v případě ohrožení církevního státu si zřejmě Apoštolský stolec nedělá velké iluze, ale pro pacifikaci nějakého příliš dovádivého turisty by to mohlo stačit.
My jsme země střední velikosti a máme armádu, jejímž smyslem je obrana země, a k tomu nutně patří příprava na nasazení v případě ozbrojeného konfliktu. Jinak by nám stačilo najmout kompars na přehlídky a obrněná vozidla si půjčit v nějakém vojenském muzeu. Pokud jde o obyvatelstvo, za starých časů, na které dojemně část generace vzpomíná, jsme ve škole měli „brannou výchovu“. Nácvik chování pro případ svrhnutí jaderné bomby patří k těm bizarnějším vzpomínkám, ale bylo tam také něco o první pomoci, což se neztratí. To se dá samozřejmě učit i v jiných předmětech, a také se to dělá. Společnost jako celek by měla být přiměřeným způsobem připravena na katastrofální situace. Když to někdo připomene, neznamená to, že si přeje povodně, zemětřesení nebo válku.
Dnes zažíváme situaci, která by loni v lednu byla nepředstavitelná. Rusko napadlo Ukrajinu (předtím tam osm let vedlo nevyhlášenou válku). Stálo to život několika tisíc civilistů, a to ještě celé číslo neznáme, protože nejsou sečtené oběti na okupovaných územích. Děje se to den cesty autem od nás. Podle madam Zwyrtek Hamplové a dalších míromloků nás ale ten, kdo se chce připravit na obranu, žene do války. Je to stejné, jako kdyby někdo požárníky obvinil, že touží po požárech, a záchranáře, že chtějí vidět zlámané kosti a krev.
Pokud si někdo myslí, že se nás válka na Ukrajině netýká, je nejspíš hluchý a slepý. Do posledních hodin před invazí si hlavičky vyplněné kremelskou propagandou dělaly z možné války legraci. Vrcholu dokonalosti dosáhl Erik Best svým tweetem, jestli si ještě před začátkem invaze stačí dojít na oběd.
Před rokem, 22. února 2022, přirovnala Zwyrtek Hamplová Putinovu akci „k bombardování na území bývalé Jugoslávie“ a uznání samostatnosti Kosova. Z povinnosti poznamená, že „to, co dnes dělá Putin na východě, je špatně“, ale podle ní „podstata je stejná“. Pak napsala zcela nesmyslné tvrzení, že „tyto otázky mají zvládat diplomaté“, jako jsme my zvládli rozdělení Česka a Slovenska. Tady ale ani na jedné straně nebyli váleční zločinci a nepáchala se genocida.
Pak našla viníka. Za všechno mohou Američané.
„V každém případě ohroženi jsme dnes my v Evropě, a to se z toho zámoří strašně snadno riskuje. Podle mého názoru USA vždy hájí jen své zájmy, ať se ocitnou kdekoli, a není tomu jinak ani teď. A my jsme konfliktem USA-Rusko ohroženi, aniž je nám ten konflikt vlastní. A vtahují nás do něj,“ vykládá právnička (!), která asi netuší, co je to porušení mezinárodního práva. Došlo k němu už ruskou anexí Krymu a potom osm let trvající válkou na východě Ukrajiny. Tu rozpoutalo Rusko.
Nebyla to žádná „občanská válka“, jak tvrdila propaganda z Moskvy. Rusko posílalo na Donbas vojáky i zbraně. Tvrdilo, že to nedělá, jenže pár těch vojáků tam padlo do zajetí a byly tam zdokumentovány zbraně, které Ukrajina z dob SSSR nezdědila a Rusko je neexportovalo. Jiné vysvětlení, než že byly dodány z Ruska, prostě není.
Pak hned vnucuje tvrzení, že nám do toho nic není a že nemáme podpořit žádnou stranu.
„Naše aktivity by ale neměly být ani na straně USA, ani na straně Putina, my bychom hlavně měli vystupovat PROTI válečnému konfliktu v naší bezprostřední blízkosti a chtít pouze diplomatické řešení. A Ukrajina, jejíž historie je, jaká je? Ta je používána, aby si dvě mocnosti řešily svá ega (a ekonomický profit). Nechci proto tleskat žádné z nich. Mysleme na své zájmy, a na bezpečí v Evropě. Zatím děláme gesta jen proto, že si to někdo přeje, nebo se chceme někomu líbit.“
Pokud jde o diplomacii, všechny ty telefonáty a cesty západních státníků do Moskvy senátorka nějak přehlédla. O invazi už bylo rozhodnuto a z ruské strany nebyl žádný zájem na tom něco změnit.
I hlupáčka by snad při pohledu na celé to dění napadlo, že Západ žádnou válku nechystal. Američané jen ze satelitů viděli shromažďování ruské armády u hranic a varovali před tím. Když došlo k ruskému vpádu, trvalo celé měsíce, než se Ukrajině dodaly moderní zbraně, a některé typy nedostali obránci dodnes. Údajně válkychtivé státy NATO začaly pak vyškrábávat sklady, aby něco použitelného našly. Příprava na válku by vypadala jinak, o nějakém napadení Ruska ani nemluvě.
Je trapné, že osoba sedící v parlamentu není schopná vidět viníka války na Ukrajině a tam páchaných válečných zločinů, nemá sebemenší znalosti o příčinách konfliktu a zpochybňuje potřebu připravit naši zemi na případnou obranu. Je nechutné, že je proti tomu, aby Ukrajina dostala zbraně pro svou obranu, byť by bez nich v případě okupace Ukrajinci přišli o stát a byli vystaveni vraždění, mučení, deportacím a likvidaci své kultury. Urputná snaha Zwyrtek Hamplové vzbudit nevoli vůči ukrajinským uprchlíkům je odporná. („Jsme servisem pro Ukrajinu včetně aktuální péče o její romské etnikum, za miliardy léčí VZP každého příchozího… starat se velkoryse o každého, kdo se prohlásí za uprchlíka, a kašlat tak moc na vlastní občany, to nenajdete nikde na světě… naše vláda nabídla naši zemi, naše školství, naše zdravotnictví, naše peníze, naše všechno Ukrajincům, aniž ovšem napřed vymyslela, jak bránit zneužívání této otevřené náruče,“ psala loni.)
A hrát komedii, že „nestojí na žádné straně“, když všechno, co vykládá, nahrává zločinnému ruskému režimu, je směšné. Je jedno, jestli tomu všemu sama věří, nebo si jen našla mezeru na trhu voličských hlasů. Výsledek je tentýž.
Dostala se na samé dno a to dno je tvořeno jen bahnem.