Nejsilnější česká komerční televize byla až donedávna ve svém zpravodajství vůči ministrovi financí spíše vlídná.

Poté, co kauza dluhopisů a následný skandál s dalšími nezdaněnými příjmy Andreje Babiše v uplynulých dvou týdnech eskalovaly, tak i TV NOVA začala zařazovat ostře kritické reportáže. Je to zásadní změna ve společenské atmosféře.

Deník FORUM 24 přitom před měsícem upozornil na to, že dříve bylo zpravodajství TV NOVA manipulováno často v Babišův prospěch. Vypověděli o tom vyhození reportéři Hanuš Hanzlík a Emma Smetana. Jejich zpověď o poměrech v nejsilnější televizi měla obrovský ohlas. Na webu FORUM 24 měl tento článek a video (ZDE) již 274 tisíc zobrazení.

Co se tedy vysílalo o Babišovi na TV NOVA, jejíž zpravodajskou relaci Televizní noviny sleduje kolem 1,6 milionu Čechů denně? Ve stručném přepisu Televizních novin ze čtvrtka 16. března konkrétně toto:

Hlasatel Reynolds Koranteng vítá diváky se slovy:

„Kauza možných daňových podvodů ministra financí Andreje Babiše pokračuje.“

Redaktorka Eliška Zvolánková uvádí, že ministr Babiš oznámil, že k dluhopisové aféře už nic nepoví, ale ve čtvrtek pravil, že sněmovně odpoví, „když to chce už po patnácté slyšet“.

Místopředseda ČSSD Jan Birke k tomu na kameru říká:

„Já už tomu přestávám rozumět. Člověk, který vlastně vstoupil do politiky, že chce hledat lumpy, kteří neplatí daně, se dneska potýká se stejným problémem.“

Premiér Bohuslav Sobotka následně v TV NOVA říká:

„Podobná podezření poškozují nejen pověst ministra financí, ale dobré jméno celé naší koaliční vlády.“

Následně dostává slovo Andrej Babiš:

„Je to on, který poškozuje pověst vlády. A já považuju za skandální vůbec, že si dovolí sněmovna mluvit o nějakých daňových podvodech. To si může dovolit soud.“

Pak ale mluví předseda ODS Petr Fiala:

„Pokud je Andrej Babiš podezřelý z daňových úniků, nemůže být ministrem financí.“

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek:

„V mnohem menších skandálech ministři odstupovali při podobném podezření.“

Podle místopředsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Jaroslava Klašky však nemusí nutně Sobotka Andreje Babiše z vládní funkce odvolat:

„Může svolat koaliční radu nebo nějaké dohadovací řízení nebo tu záležitost může konzultovat. Například s panem prezidentem.“

Reportérka pokračuje informací, že o korunových dluhopisech hovořil Andrej Babiš ve čtvrtek s prezidentem Milošem Zemanem podle svých slov jen okrajově.

Pak opět mluví Babiš: „Já jsem to panu prezidentovi vysvětlil, že je to organizovaná kauza.“

Pak si přisadí i zástupce komunistů poslanec Jiří Dolejš:

„Rozpor v příjmech pana ministra financí bude na jednání imunitního výboru zařazen.“

Zlámalová vysvětluje více než milionu diváku podstatu skandálu Andreje Babiše

A nyní přichází v reportáži klíčový bod, z něhož se divák po standardní přestřelce politiků dozví, jak věci jsou. To je na TV NOVA příjemná novinka. Hovoří analytička deníku Echo 24 Lenka Zlámalová:

„Andrej Babiš dlouhodobě vystupuje nedůvěryhodně a s každým jeho dalším slovem přibývají pochybnosti. To, co označil za audity, ukázalo, že prodává firmy jako soukromá osoba vlastní firmě, že je to trošku takový malý karusel uvnitř impéria Andreje Babiše s cílem vyhnout se daňovému odvedení stovek milionů korun. Jeho odvolání z vlády je možné, protože jeho aféra dopadá i na předsedy ČSSD a KDU-ČSL. Po eventuálním odvolání Andreje Babiše by si vláda měla do sněmovny přijít pro vyslovení důvěry.“

Pak Zlámalová říká: „A já jsem přesvědčená, že část opozičních stran by tu důvěru vládě Bohuslava Sobotky s KDU- ČSL dala.“

Slova Andreje Babiše o spiknutí proti němu jsou podle analytičky příznačná: „On často říká, že Miroslav Kalousek za něco může. Za jeho vstup do KSČ zase mohla jeho maminka. Dotace na Čapí hnízdo čerpaly jeho děti… Já myslím, že to je součást osobnosti Andreje Babiše.“

Tolik Televizní noviny ze čtvrtka 16. března. Jednalo se již o třetí kritickou reportáž o Babišovi na TV NOVA v krátké době. Zatím ale nejkritičtější.


Dopis generálnímu řediteli TV NOVA ohledně vysílání ve prospěch Babiše 

Dříve, než TV NOVA začala vysílat kritiku Andreje Babiše, se členové sdružení Free Czech Media Pavel Šafr a Johana Hovorková na základě výpovědi Hanuše Hanzlíka a Emmy Smetana o probabišovských manipulacích v Televizních novinách obrátili na generálního ředitele TV NOVA Christiana Mainusche s následujícím dopisem. Dopis se týká vedle nahrávání Babišovi také dřívějšího preferování xenofobních politiků.

 Vážený pane generální řediteli,

obracíme se na Vás jako na statutárního představitele nejsilnější české televize TV NOVA s otázkami, jež se dotýkají samotné podstaty fungování médií v demokratické zemi. Delší dobu monitorujeme politické a hodnotové vyznění zpravodajství ve Vaší televizi, a navzdory účelově vypracovaným studiím o její objektivitě Vám musíme sdělit, že v relevantních a zásadních politických kauzách zastává Vaše televize orientaci, která je neslučitelná s principy svobodných médií a také s principy demokratické žurnalistiky.

Rádi bychom Vás upozornili, že naše země, jakožto bývalá kolonie Sovětského svazu, je pod opětovným tlakem ruské agresivní mocenské politiky a naším cílem je přispět k tomu, aby Česká republika tomuto tlaku odolala a zůstala pevnou součástí svobodné euroatlantické rodiny národů.

Opakovaná orientace Vaší televize na podporu našeho proruského prezidenta je ovšem jen jedním z nebezpečných prvků, jenž je charakteristický pro zpravodajství na TV NOVA. Dalším takovým projevem je servilní zpravodajství vůči mocenskému predátorovi č. 1, kterým je Andrej Babiš. Jedná se o zakrývání a zlehčování jeho zásadních skandálů.

Třetím nebezpečným rysem Vašeho zpravodajství je nadbíhání xenofobním tendencím v české společnosti, jež rovněž nahrávají antievropským náladám.

Chceme Vás před tímto trendem Vaší televize s maximální vážností varovat a zároveň bychom Vám rádi položili následující dotazy, jež se uvedených problémů týkají:

  1. Pane generální řediteli, jakým způsobem zabezpečíte, aby Vaše televize v předvolebním období nepokračovala v preferování politických sil, jež v naší zemi vystupují ve prospěch autoritářského pojetí politiky, xenofobie a přispívají k destrukci demokratického uspořádání?
  2. Uznává Vaše televize hodnoty svobodné společnosti, parlamentní demokracie, ústavního principu svobody slova a myšlenku plné integrace České republiky mezi vyspělé a svobodné země západní Evropy?
  3. Uvědomujete si Vy osobně, že v České republice došlo k závažnému omezení svobody slova vlivem ingerence oligarchů do mediálního prostředí, a navíc v naší zemi čelíme zcela bezprecedentní kumulaci politické, ekonomické a mediální moci, která ohrožuje svobodnou politickou soutěž?

Věříme, že chápete závažnost jejich obsahu. Obrátili jsme se již na pana Švehláka, který zodpovídá za zpravodajství. Otázali jsme se ho také na jeho podnikatelské aktivity. Obdrželi jsme nicneříkající a formální odpověď Vaší mluvčí, kterou bychom si mohli vyložit jako snahu vyhnout se odpovědím, které by dávaly smysl.

S přátelským pozdravem

Pavel Šafr

šéfredaktor deníku FORUM 24

Johana Hovorková

Free Czech Media