Myšlenka dne daňové svobody, který jsme oslavili tento týden, je sympaticky jednoduchá: Rok se dělí na dvě symbolické části, jejichž vzájemný poměr závisí na tom, kolik peněz platíme státu na daních. Během první části roku všechny peníze jakoby dáváme do společné kasy, zatímco s výdělkem z druhé části si můžeme dělat, co chceme. První, méně příjemná část podle Liberálního institutu letos trvala pouhých 142 dnů, nejméně za několik let (i když záleží na metodice výpočtu, obdobný ukazatel auditorské společnosti Deloitte hovoří o 174 dnech). Je namístě za to poděkovat vládě ANO v permanentní demisi? Nebo snad té minulé, kde bylo ANO odpovědné za resort financí?
„O týden lepší výsledek oproti minulému roku způsobil rychlejší růst HDP ve srovnání s růstem veřejných výdajů, ze kterých se tento ukazatel počítá. Vláda pro to neudělala nic. Kdyby daně a veřejné výdaje aktivně snižovala, mohl být výsledek mnohem lepší,“ řekl Pravému břehu Jan Skopeček, ekonomický expert ODS a místopředseda rozpočtového výboru Sněmovny. „Kdyby současná i minulá vláda neodmítaly naše návrhy na snižování a rušení daní, jako byl např. návrh na zrušení silniční daně nebo daně z nabytí nemovitosti, mohl být výsledek ještě lepší.“ Že český daňový systém patří mezi nejméně efektivní, ostatně pravidelně dokládá řada světových žebříčků, například známý Doing Business vydávaný Světovou bankou.
„Dnešní ekonomický růst svou odpovědnou politikou založily pravicové vlády a minulá vláda ho nedokázala výrazně ohrozit. Je především zásluhou aktivních lidí,“ dodává předseda ODS Petr Fiala. Zároveň ale varuje, že současnou konjunkturu masivně projídáme a nepřipravujeme se na horší časy. „Rozumný hospodář se v dobrých časech vždy připravoval na ty horší. Babišova vláda nemá žádnou představu o tom, jak využít dobrou ekonomickou situaci. Nebo snad znáte jediný koncepční či strategický programový cíl budoucí vlády?“ ptá se ve svém pravidelném komentáři.
To, že žijeme na úkor budoucího rozvoje, je vidět na každém kroku. Třeba na tom, jak vypadají české dálnice a železnice (ANO staví směšných 16 kilometrů dálnic za rok) nebo jak se vláda v demisi chystá proškrtat investice do vědy, aby si mohla koupit nějaké ty voliče. Jan Skopeček souhlasí a uzavírá: „Často se teď u nás argumentuje Švýcarskem, hlavně při zavádění obecného referenda. Já jsem přesvědčen, že k životní úrovni Švýcarska se dostaneme tím, že budeme lépe investovat a zavedeme podobně nízké daně, jako platí Švýcaři, nikoliv snahou revolučně měnit politický systém.“
Za Pravý břeh Petr Dvořák